Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Vai asinsvadus var attīrīt? Un vēl četri jautājumi angioķirurgam

Foto - Shutterstock

Nebaidies jautāt! Arī citi uzdod šos jautājumus angioķirurgiem. TOP 4

Atbild DAINIS KRIEVIŅŠ, asinsvadu ķirurgs, flebologs; Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts, Latvijas Universitātes profesors, Latvijas Asinsvadu ķirurgu asociācijas prezidents, Latvijas Flebologu biedrības viceprezidents, Eiropas Asinsvadu ķirurgu asociācijas biedrs.

1. Vai mani jautājumi nav muļķīgi?

Nav muļķīgu jautājumu. Var būt tikai muļķīgas atbildes. Tāpēc nekautrējieties uzdot jautājumus savam ārstam.

2. Vai asinsvadu ķirurgs var izoperēt manus asinsvadus, bet es pēc tam turpināšu smēķēt?

Izoperēt var. Taču ārstēšanas rezultāts ir atkarīgs no dzīves režīma un ārsta rekomendāciju ievērošanas. Ķirurgs var neoperēt, ja pacients nesadarbosies slimības uzveikšanā. Labs rezultāts ir iespējams, ja to vēlas kā mediķi, tā arī pats pacients.

3. Vai var izmeklēt visus ķermeņa asinsvadus?

Teorētiski var. Tikai jāņem vērā, ka cilvēks nav mašīna, kurai autoservisā veic diagnostiku. Arī izmeklējumi ir riskanti. Diemžēl medicīna vēl nemāk vienkāršā veidā noteikt visas kaites. Tāpēc izmeklēšana jāveic mērķtiecīgi, atbilstoši sūdzībām un iespējamiem slimību riskiem.

4. Ja asinsvadi ir aizkaļķojušies, aiztaukojušies, vai tos var attīrīt?

Asinsvadi ir bioloģiski audi, un gluži “parastā” notekcauruļu tīrīšana ar kādu brīnumlīdzekli no lielveikala nederēs. Lai atbrīvotu asinsvadu no aterotrombotiskas plātnītes, jāveic operācija, izņemot nosprostojumu. Atsevišķos gadījumos iespējams asinsvadu atbrīvot ar speciāliem baloniņiem un sietiņiem, iespiežot sakaļķojumu asinsvada sieniņā.

 

Raksts no grāmatas “Sveiks, dakter! Kas jāzina, ejot pie ārsta”. Sastādītāja Ilze Apine

2 Komentāri

  1. Kāpēc ārsts nepiemin diētu, lai attīrītu asins vadus? Diēta bez gaļas, piena produktiem, olām, eļļas, nedabīgi izgatavotiem cukuriem un tu būsi vesels kā rutks, tikai šie visi produkti jānomaina ar produktiem, kas dos visas nepieciešamās uzturvielas, un neviens pat nejautātu šādus jautājumus. Amerikas kardioloģijas koledžu prezidents Dr. Kim Williams saka tieši to pašu.

Pievienot komentāru