Ārstēšana, Veselības politika

VM jauna ideja, kā palielināt kapitācijas naudu ģimenes ārstiem

Foto - Ieva Čīka/LETA

Kapitācijas naudas palielināšanu ģimenes ārstiem varētu nodrošināt, tajā iekļaujot jaunu kvalitātes sadaļu, šādu piedāvājumu šodien Veselības nozares stratēģiskajai padomei prezentēja Veselības ministrija (VM).

Kā pēc padomes sēdes žurnālistiem sacīja veselības ministre Anda Čakša, šim mērķim papildus varētu atvēlēt apmēram divus miljonus eiro, kas nāktu klāt paredzētajiem 80 miljoniem eiro mediķu algu palielināšanai nākamgad.

Čakša teica, ka diskusija Stratēģiskajā padomē saistībā ar prasību palielināt kapitācijas naudu bija ļoti intensīva. Padome pauda atbalstu VM, ka visiem nozares ārstiem bāzes atalgojums jāpalielina vienādi, proti, nākamgad tam būtu jāsasniedz 1049 eiro.
Vienlaikus Čakša norādīja, ka skaidrs, ka primārā veselības aprūpe ir prioritāra nozare, tāpēc padome atbalstītu, ka ģimenes ārstiem finansējums ir lielāks.

Čakšas priekšlikums kapitācijas naudā iekļaut kvalitātes sadaļu padomē guva atbalstu, un, pēc ministres domām, šāds priekšlikums būtu labs ieguvums, jo tiktu uzlabota darba efektivitāte, kā arī ģimenes ārstiem būtu pieejams lielāks finansējums.

Ministre norādīja, ka kapitācijā iekļauto kritēriju izpildi varētu sākumā uzraudzīt, bet maksāt jau no janvāra. Šiem kritērijiem būtu jābūt viegli saprotamiem un tādiem, kas patlaban ļoti svarīgi veselības aprūpes rezultātos.

Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide norādīja, ka, tiklīdz VM Streika komitejai nosūtīs piedāvājumu, tā lems par tālāku rīcību, proti, vai šis piedāvājums būt pietiekams iemesls, lai apturētu streiku.

Veide norādīja, ka kvalitātes kritēriju iekļaušanu kapitācijas naudā neatbalsta, jo kvalitātes kritēriju izpilde dod iespēju ārstiem nopelnīt papildu par kritēriju pildīšanu. “Asociācijas viedoklis ir, ka kvalitātes kritēriji jānodala no kapitācijas naudas, jo šāda situācija ir visās Eiropas valstīs. Kvalitātes kritēriji ir “bonusā” un tie ir brīvprātīgi,” teica asociācijas prezidente.

Viņa norādīja, ka jau patlaban kvalitātes kritēriju pildīšana Latvijā ir obligāti, un tie, kas tos neizpilda nesaņem papildu finansējumu. “Streika komitejas viedoklis ir, ka kapitācijas nauda jāpalielina par 30% par pamatdarbu, nevis par papildu kvalitātes kritērijiem,” uzstāja Veide.

2 Komentāri

  1. Nevis aizstāv medicīnā (pār)strādājošos, to intereses, bet cenšas iebiedēt un aizbiedēt ar devīzi Visu pacientam! Tikmēr pacientu futbolē no viena pie otra, kamēr pats par savu naudu visu nosedz. Izveidotās reformas nestrādā, kur nu vēl “jaunas idejas”.

  2. kvalitātes kritēriji ir uzpūsti un izpilde pacientam neko nedod,veselības stāvokļa izvērtējums-ja praksē vairāk par 10 pacientiem ,ko ārstē lic,ja apmērām puse ir seniori ļoti nopietnos gados/var izvērtēt,rekomendēt,bet viss būs atkarīgs,ko seniors var atļauties ar savu pensiju/,….

Pievienot komentāru