Bērni, Veselība

Kā noteikt, vai bērnam ir liekais svars. It kā nevainīgi produkti, kas resnina

Publicitātes foto

Katrs piektais Latvijas pirmklasnieks ir ar lieko svaru – vēsta Slimības profilakses un kontroles centra skolu vides pētījuma dati.* Par šo problēmu vecāki parasti sāk aizdomāties un vēršas pie speciālistiem pēc palīdzības tikai tad, kad bērnam paliek 10 – 12 gadi.** Diemžēl nereti pa šo laiku bērns ir turpinājis pieņemties svarā, un cīnīties ar sekām jau ir grūtāk. Rimi Bērniem eksperte, uztura speciāliste Olga Ļubina sniedz padomus, kā izvērtēt, vai bērnam ir liekais svars, un ko darīt vecākiem, kas šo problēmu jau ir apzinājuši.

Pazīmes, kas jāzina

Normāls bērna augšanas ātrums ir plus 5 centimetri un plus 3 kilogrami gadā. Šie gan ir vidējie rādītāji, un bērni ir dažādi, tomēr šie ir pirmie pieturas punkti, pēc kuriem var vērtēt, vai bērna augšanas un svarā pieņemšanās temps ir proporcionāls un veselīgs.

Kā rīkoties, ja izrādās, ka bērns tiešām ir “apvēlies”

Olga Ļubina iesaka sākt ar nopietnu ēdienkartes revīziju – veidojiet uztura dienasgrāmatu! Vismaz nedēļu pierakstiet pilnīgi visu, ko bērns ik dienas apēd. Noskaidrojiet, kādus produktus bērns ēd vairāk, un kuri no tiem ir veselīgi un vērtīgi, bet kuri satur nevajadzīgās kalorijas.

Liekās kalorijas tiek uzņemtas, ēdot šādus produktus:
• Jogurti ar garšām – 1-2 glāzes dienā,
• Piens ar garšām – 1-2 glāzes dienā,
• Biezpiena sieriņi – 1-2 gab. dienā,
• Saldās sausās brokastis 1-2 porcijas dienā,
• Šokolādes un musli batoniņi 1-2 gab. dienā,
• Saldinātie dzērieni (limonādes, sulas, kvass) 1-2 glāzes dienā,
• Maizītes vairāk par 2-3 šķēlēm dienā,
• Ikdienas “mājas ēdiena” papildporcijas vairāk par vienu reizi dienā.

Pat tad, ja bērns ēd tikai 1 – 2 produktus no šī saraksta katru dienu, tas var būtiski palielināt svaru. Izslēdziet šos našķus no ikdienas patēriņa!

Pievērsiet uzmanību bērna fiziskajām aktivitātēm

Pievērsiet uzmanību tam, cik stundas bērns ir fiziski aktīvs, un cik stundas viņš pavada, sēžot pie datora, TV vai telefona. Arī tad, ja bērns apmeklē divas reizes nedēļā sporta pulciņu un ir fiziski aktīvs, pavērojiet, ko viņš dara dienās, kad treniņu nav. Vai diena netiek pavadīta, pasīvi sēžot pie viedierīcēm?

Ierobežojiet laiku, ko bērns pavada mazkustīgi, un atrodiet viņam nodarbi, kas būtu saistīta ar fizisko slodzi un patiktu bērnam. Ārsti iesaka bērniem ar lieko svaru un aptaukošanos dienā būt aktīvam vismaz 2 – 2,5 stundas.

Sarunājieties ar bērnu

Bieži vien liekā svara un aptaukošanās iemesls ir psiholoģiskais diskomforts. Konflikti skolā un ģimenē var provocēt lielāku apetīti un kāri ēst saldumus. Tāpēc ļoti svarīgi ir ne tikai mainīt ēdienkarti un ieviest papildus fiziskās aktivitātes, bet arī aprunāties ar bērnu un saprast, kā viņš jūtas, kā viņam klājas skolā un vai viņam ir draugi.

1 komentārs

Pievienot komentāru