Bērni, Zīdaiņi

Kā izvēlēties un lietot piena maisījumu zīdainim

Foto no kulturologia.ru

Mātes piens zīdainim, it īpaši pirmajos sešos dzīves mēnešos, ir ideāla barība – tajā ir ne vien galvenās uzturvielas, bet arī vitamīni un minerālvielas. Tomēr ir virkne situāciju, kad dabīgais piens jāaizstāj ar mākslīgo.

Lai vērtīgais pirmpiens un piens rastos agrāk un dzemde pēc dzemdībām labāk sarautos, jaundzimušajam, līdzko tiek pārgriezta nabas saite, jādod krūts. Zīžot mazulis stimulē mātes krūtis – tā sievietes organisms saņem signālu, ka pienācis laiks intensīvi ražot pienu. “Uzmanīgiem jākļūst, ja bērns pirmās 12 dzīves stundas vispār nezīž krūti,” brīdina Rīgas Dzemdību nama neonataloģe Zigrīda Tautere. “Lielākoties tas notiek ne jau tāpēc, ka mātei ir par maz piena. Parasti ir citi iemesli, piemēram, intrauterīna inficēšanās (mātes infekcijas pārnese uz jaundzimušo). Bērniņš saslimst ar kādu infekciju, kas grūtniecības laikā bijusi mātei. Līdz ar to mazulim nav spēka zīst, ir traucētas aizsardzības spējas, viņš vai nu lēnā garā gatavojas saslimt, vai arī organisms mobilizējas, lai nesaslimtu.”

Problēmas ar zīšanu var būt jaundzimušajiem, kuriem ir liels svars (4–5 kg). “Tādi bērni bieži dzimst sievietēm, kam grūtniecības laikā bijuši vielmaiņas traucējumi. Līdz ar to jaundzimušajam ir zems glikozes līmenis, viņš kļūst apātisks, vērojams svara zudums. Hipoglikēmijas tendences ir arī neiznēsātiem bērniem. Tad nosakām jaundzimušā perifēro glikozes līmeni un izvērtējam, vai viņš jābaro intravenozi (tas tiek veikts intensīvās terapijas nodaļā) vai mātei jānoslauc piens un jādod jaundzimušajam, vai jādod mātes piena aizstājējs, jo mazulim ir pārāk maz spēka, lai zīstu. Bet tā kā krūts barošana ir labākais zīdainim, tad piestrādājam, lai mammas barotu pašas.”

Nekad nebūs tā, ka simtprocentīgi visas mātes spēs savus mazuļus ēdināt ar krūti. Iemesls var būt gan fizioloģiski, gan emocionāli traucējumi. Mākslīgo ēdināšanu izvēlas arī tad, ja māmiņa ļoti drīz pēc dzemdībām nolēmusi atgriezties darbā. Tad piena maisījumi ir patiess glābiņš. Taču vēlreiz jāuzsver – bērna pieradināšanai pie mākslīgā maisījuma jābūt pamatotai, tā jāsāk tikai pēc tam, kad veikti visi iespējamie paņēmieni mātes piena izstrādei.

Standarta un speciālie

Veikalu plauktos ir daudz dažādu piena maisījumu. Kā neapjukt plašajā klāstā un izvēlēties piemērotāko? “Pareizi būtu konsultēties ar pediatru, lai, balstoties uz bērna vispārējo veselības stāvokli (vai zīdainis iznēsāts vai neiznēsāts, vai ir nosliece uz alerģiju u. tml.), viņš ieteiktu, kādu piena maisījumu labāk pirkt,” padomu dod neonatoloģe Zigrīda Tautere.

Ir standarta piena maisījumi veseliem zīdaiņiem un speciālie piena maisījumi zīdaiņiem ar diētiskām uztura vajadzībām (nepietiekams svara pieaugums, izteikta piena atgrūšana, kolikas, aizcietējums u. c.), ar noslieci uz alerģiju. “Ja bērns ir vesels, tikai viņam trūkst ēdiena, mākslīgo barošanu sāk ar starta maisījumu,” stāsta speciāliste. “Bet, ja zīdainim ir veselības problēmas, bijusi nepieciešama pediatra konsultācija, ir veiktas analīzes, fēču uzsējums, tad var izvēlēties veselības stāvoklim atbilstošāku piena maisījumu, piemēram, ar pazeminātu tauku saturu, ja ir šķidrs vēders, vai, gluži pretēji, treknāku maisījumu, ja bērnam ir atgrūšana, lai ēdiens zīdainim labāk turētos kuņģītī. Būtībā maisījumi ļoti maz atšķiras pēc ķīmiskā sastāva – vienam var būt vairāk kaloriju, otram – mazāk, bet citādi atšķirības ir minimālas. Turklāt maisījumi ir diezgan sabalansēti.”

Starta maisījuma sastāvs ir maksimāli pietuvināts sievietes piena sastāvam, tas satur olbaltumvielas, taukus, vitamīnus un minerālvielas. To bērnam dod pirmajos sešos dzīves mēnešos, un šo maisījumu apzīmē ar Nr. 1.

Pievienot komentāru