Bērni, Grūtniecība un dzemdības

Vai sociālā riska ģimenēm vajadzētu apmaksāt kontracepciju?

Foto - Shutterstock

Teju ik dienu dzirdot kārtējo bēdu stāstu par novārtā atstātiem bērniem, kas nereti beidzas ar traģēdiju, ar aicinājumu valstij beidzot apmaksāt kontracepciju sociālā riska ģimenēm klajā nākusi organizācija ”Papardes zieds”.

Veids, kā var palīdzēt sociālā riska ģimenēm ar jau prāviem bērnu pulciņiem, ir pēc iespējas vairāk ierobežot vai novērst nākamo bērnu ienākšanu ģimenē, pauž organizācijas ”Papardes zieds” vadītāja. Kontracepcija šādām ģimenēm būtu tāds pats sociālā atbalsta pasākums kā psihologa palīdzība vai ģimenes asistents.

Teju ik dienu dzirdot kārtējo bēdu stāstu par novārtā atstātiem bērniem, kas nereti beidzas ar traģēdiju, ar aicinājumu valstij beidzot apmaksāt kontracepciju sociālā riska ģimenēm klajā nākusi organizācija ”Papardes zieds”.

Veids, kā var palīdzēt sociālā riska ģimenēm ar jau prāviem bērnu pulciņiem, ir pēc iespējas vairāk ierobežot vai novērst nākamo bērnu ienākšanu ģimenē, pauž organizācijas ”Papardes zieds” vadītāja. Kontracepcija šādām ģimenēm būtu tāds pats sociālā atbalsta pasākums kā psihologa palīdzība vai ģimenes asistents.

“Nenoliedzami, ja sievietei jādomā, par ko viņa pabaros savu bērnu, kā palaidīs skolā, kā nopirks elementāri ziemas apavus, samaksās par transportu, tad kontracepcija noteikti nebūs tā pirmā prioritāte. Savukārt seksuālās attiecības, ja viņai blakus ir partneris vai vīrs, visticamāk, viņai būs,” skaidro organizācijas ”Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

Arī dzemdību speciālisti ikdienā redz, ka līdztekus gaidītiem, gribētiem un ļoti lolotiem mazuļiem, pasaulē nāk arī tie, kas ir pieteikušies negaidīti, neplānoti un diemžēl dzimst, vecākiem negribēti. Tāpēc arī Ginekologu asociācija atbalsta šo iniciatīvu.

“Diemžēl ir tās situācijas, kad, jautājot māmiņām par iepriekšējiem bērniem, viņas pat nevar izstāstīt, kuriem bērniem ir palikušas aprūpes tiesības, vai kāds bērns ir audžuģimenē un kur tieši, bet ir nākamais mazulis, kura nākotne ir neskaidra un ir grūti iztēloties šī bērna likteni,” stāsta ginekoloģe un dzemdību speciāliste Vija Veisa.

“”Papardes zieds” uzskata, lai katrs bērns, kurš ienāk sievietes vai ģimenes dzīvē, lai viņš būtu gaidīts un plānots bērns. Un šis vārds – gaidīts, ietvers sevī arī mīlestību. Ja mēs viņu gaidām, mēs viņu arī mīlam,” turpina Ķelle.

Sociālie darbinieki, kas ikdienā strādā ar šīm sievietēm, stāsta, ka ne jau tikai trūkstošie līdzekļi ir tas, kādēļ sieviete nav varējusi atļauties
kontracepciju, bet elementāru zināšanu trūkums par to, kas vispār ir ģimenes plānošana.

“Nav runa par plānotām grūtniecībām, bet nevēlamām – gadījās, kā mūsu klienti parasti saka. Novērots, ka šīs te mammītes, nodarbojoties ar seksu, abas puses – gan vīrišķā, gan sievišķā – par drošu seksu domā vismazāk,” norāda RD Labklājības departamenta Sociālo pakalpojumu sektora ģimenēm un bērniem vadītāja Agnese Igaune.

Šobrīd Latvijā nevienam nav pieejama bezmaksas vai daļēji apmaksāta kontracepcija. Ir pārāk daudz citu kliedzošu vajadzību veselības nozarē, kam naudas nepietiek, norāda atbildīgajā ministrijā, gan piebilstot, ka šī problēma netiek ignorēta, bet pagaidām vairāk apzināta. Šis jautājums iekļauts izstrādes stadijā esošajā mātes un bērna veselības plānā.

Vai tu piekrīti šai iniciatīvai?

Jā!
Nē!

8 Komentāri

  1. Ja jau mātes tiesības atņemtas,vairāki bērni-lieto alkoholu,tur nelīdzēs kontracepcija,tikai spirāle kādam laikam vai vispār to lietu izbeigt ķirurģiski.Cilvēks reibumā nedomās par tabletēm vai ko…

  2. Ja jūs dosiet tabletes un prežus viņiem, tad tā nauda būs izmesta vējā, jo neviens klāt nestāvēs un neredzēs vai viņi lieto vai speciāli nelieto, lai atkal “iekristu” ar bērnu un teiktu, es melotu teikdami, ka es taču leitoju un redz kā iekritu. Tikai līdzekļus ilgam laikam, kā dzemdes spirāles vai hormonālo implantu rokā, kurus nevar paši izņemt un kuri ir vairāk pakļauti ginekologam. Ķirurģiskā iejaukšanās, protams būtu vislabākā un drošākā, jo ilgtermiņā tas atmaksātos nekā viņu bērnu baru audzināšana. Ja mātītei/tēvam ir atņemts kaut viens bērns, tad momentāli sterilizēt/vasektomiju abiem bez izņēmuma, lai nevis taisītu jaunu augšā, bet, ja vēlas, tad cīnītos par atņemto bērnu. Bet cilvēktiesības viņiem ir uz bērnu dzemdēšanu, bet, redz valstij un tās iedzīvotājiem nav, jo jāaudzina sveši bērni, tur tad netiek pārkāptas cilvēktiesības, bet kā ir ar mūsu tiesībām, kad viņi uzrauj valstij audzināt savus sīkos?

  3. Interesanti, ka Papardes Zieds visu laiku meklē vien jaunus produkcijas noieta tirgus nevis patiesi vēlas risināt problēmu. Kādēļ gan šīm nelabvēlīgām ģimenēm nepiedāvāt apmaksātu sterilizāciju, ja jau skaidrs, ka viņi vienalga ir “bezcerīgi”? Bet nē – vajag, lai kontracepcijas ražotāji tiek atbalstīti par valsts budžeta līdzekļiem, jo citādi viņiem tirgus neiet plašumā. Pretīgi un nožēlojami!

  4. Tikai sterilizāciju! Tak nelietos ne tās tabletes ne gumiju vilks esot reibumā. Spirāle nebūs risinājums, tik tāds pagaidu variants, nu neies šīs apzinīgi pēc 5 gadi uz spirāles nomaiņu. Brašos sēklas kaisītājus arī derētu kā sētas ruņčus izķert un uz kastrāciju!

    Vai tiešām Papardes zieda vadība tik slikti orientējas cilvēka dabā un izvedības principos!!!?

    1. tieši tā – jāapmaksā tikai trūcīgām labvēlīgām ģimenēm, kuras nevar atļauties kontracepciju, bet nelabvēlīgām – tikai sterilizācija…

  5. Bezjēdzīga iniciatīva, jo tās, kas dzemdē un nemāk/negrib rūpēties par saviem jau pasaulē palaistajiem bērniem, nemācēs/negribēs regulāri lietot arī tos bezmaksas kontracepcijas līdzekļus, tātad velti izniekoti valsts līdzekļi, tāpat kā jau ir ar to psihologa un sociālā darbinieka atbalstu – šie speciālisti neviens nemeklē to sociālā riska ģimeni, kamēr nav notikusi jau traģēdija, bet šāda ģimene arī pati nemeklē palīdzību pie šiem speciālistiem, jo lielākoties uzskata, ka viņiem nekāda palīdzība, izņemot finansiālo, nav nepieciešama, tāpēc arī sekas ir tādas, kādas nu ir redzamas mūsu ikdienā – simtiem bērnu audžuģimenēs, bērnu namos vai pazuduši/gājuši bojā.

Pievienot komentāru