Ārstēšana, Veselības politika

Čakša: Rodas iespaids, ka ģimenes ārstu asociācija neaizstāv savus biedrus

Foto - LETA

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) vēlme neparakstīt vienošanos ar valdību un turpināt streiku vērtējama kā nevēlēšanās runāt par nozares tālāko attīstību, tāpēc rodas iespaids, ka asociācija neaizstāv savu biedru intereses, šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” sacīja veselības ministre Anda Čakša.

“Man šobrīd ir vēlme runāt par tādu spītību no asociācijas puses, jo nevaru saprast, vai mēs runājam ar ģimenes ārstiem pašiem vai to asociāciju,” stāstīja ministre.

Viņasprāt ir skaidrs, ka nespēj panākt vienošanos par naudas lietām, bet situācijā, kad paziņo par attiekšanos slēgties klāt e-veselībai un to lietot, ir jārunā par nevēlēšanos sakārtot nozari un nedomāt par tās attīstību.

“Tāpēc esam nolēmuši rīkot konferences veida diskusiju, kur tiks aicināti paši ģimenes ārsti, lai uzklausītu viņu iebildumus un ieviestu skaidrību,” piebilda Čakša.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse, aģentūru LETA informēja LĢĀA.

Izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide vakar paziņoja, ka neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LETA jau ziņoja, ka, turpinoties valdības sarunām par ģimenes ārstu prasībām primārās veselības aprūpes jomā, vakar LĢĀA tika nosūtīts valdības vienošanās gala piedāvājums, aicinot par to vienoties rītdien ar Ministru prezidentu un veselības ministri.

Veselības ministrijā skaidroja, ka vienošanās projekts paredz, ka Kučinskis un Čakša apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” definētajam.

Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi un maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.

Tāpat tika piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017.gada 15.septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (E-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar E-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts E-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.

Vienošanās arī paredzētu līdz 2018.gada 1.janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.

Piekrītot iepriekšminētajam piedāvājumam, LĢĀA būtu jāapņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgto līgumu izpildi, tostarp, ģimenes ārstu pieslēgšanos E-veselības sistēmai līdz 2017.gada 1.septembrim.

7 Komentāri

  1. īdu bodīte, lai nesamaksātu vispār, vai vismaz laikā…
    e-veselība(?) ne jau tikdaudz pacientu dēļ, kā naudas iegūšanai birokrātijas audzēšanai.

  2. Skaldi un valdi. Veco komunistu triki nāk ārā. Laikam labi padomdevēji tajā sarkanzaļajā čigānzēna auku partijā. Sākumā sarīdīja sabiedrību pret ģimenes ārstiem, tad mēģināja ģimenes ārstus sarīdīt pret pārējiem ārstiem un tagad jau rīda ģimenes ārtsus savā starpā. Vienkārši lieliska ministre! Cepums.

  3. jo cik saprotams tad visu parādi komandē valsts veselibas centrs un ministrija tikai vāri cenšas to ierobežot un panākt lai tas ievero kaut mazliet likuma normas neviss patvaļigi veic represijas pret ārstiem kas atļaujas streikot. tad viņi prettiesiski pieprasija streikot;āju sarakstus, tad aizliedza streika laikā maksas pakalpojumus sniegt, jau dzirdams ka jauno streika formu-20 pacienti dienā, apstrīd, jo jāārstē visi……tad kas kuram pakļauts? ministrija viņiem vai viņi ministrijai? izskataš ka ministre ir viņu padotā neviss otrādi

Pievienot komentāru