Ārstēšana, Veselības politika

LĢĀA: Čakša vēršas pret ģimenes ārstiem un liek sabiedrībai apšaubīt viņu profesionalitāti

Foto-Fotolia

Veselības ministres Andas Čakšas teiktais publiskajā telpā šodien un arī iepriekš liecina, ka viņa vēršas pret ģimenes ārstiem un rada sabiedrībai šaubas par to, ka ārsti ir derīgi, profesionāli un dara labu darbu, aģentūrai LETA teica Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāve Solvita Olsena.

Viņa norādīja, ka Čakša vēršoties pret nozarē strādājošajiem, tostarp ģimenes ārstiem, jo ministre, apgalvojot, ka ģimenes ārsti negrib, spītējās, nesaprot, ir publiska viņu degradācija. “Nožēlojami, ka to dara nozares ministrs, jo, lai mēs panāktu, ka nozare darbojās, ministram pirmais uzdevums būtu panākt, lai visi, kas dara reālu darbu, to varētu darīt pēc iespējas labāk,” skaidroja Olsena.

Viņa ir sašutusi, ka ministre, nevis veic darbu, kas veicinātu nozares attīstību, bet gan grauj cilvēku prestižu, spējas un profesionalitāti. Pēc Čakšas izteikumiem, varētu domāt, ka ārsti, kas mācījušies desmit gadus un regulāri papildina zināšanas, tiešām neko nevar, neko nesaprot un neko negrib, norādīja Olsena.

Pēc viņas paustā, acīmredzami, ka ministre vēršas pret asociāciju kā tādu, apšauba tās darbu, kaut arī tieši asociācijas valdi ir ievēlējuši tās biedri. “Ja ministrs atļaujas apgalvot, ka viņai ir šaubas, vai asociācija pārstāv biedrus, viņa faktiski apšauba šo pieaugušo cilvēku, šo 609 cilvēku kompetenci un spēju rīkoties,” piebilda Olsena, atgādinot, ka streika prasības un tā komiteja tika izvēlēti 26.maija asociācijas sapulcē.

Olsena norādīja, ka ministres izteikumi šķeļ asociāciju no iekšpuses, kas liecina par to, ka sociālais dialogs, kāds būtu nepieciešams, lai panāktu uzlabojumus nozarē, nav iespējams. “Ja ministrs neciena nozari un nozares darbiniekus, tad kā mēs nozari varam uzlabot?” jautāja asociācijas pārstāve.

Pēc viņas domām, esošajā situācijā tieši šāda ministres attieksme ir visbīstamākā, jo konstruktīvi jautājumus varētu risināt, bet tos nevar atrisināt, ja pastāv diktāts un necieņa.

Olsena norādīja, ka notiekošais liecina par Čakšas nekompetenci, jo “ministre ir iedomājusies, ka viņa tikai komandēs un visi tieši tā, kā viņa komandēs, arī strādās”.
Asociācijas pārstāve uzsvēra, ka iedzīvotājiem jāsaprot, ka par tik mazu finansējumu, kādu valdība ir gatava maksāt par veselības aprūpi, kvalitatīvu pakalpojumu nav iespējams nopirkt. “Ārstam ar visu viņa izglītību, kvalifikāciju un spējām nav jāstrādā ne par velti, ne par niecīgu atalgojumu,” skaidroja Olsena.

Čakša šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” sacīja, ka LĢĀA vēlme neparakstīt vienošanos ar valdību un turpināt streiku vērtējama kā nevēlēšanās runāt par nozares tālāko attīstību, tāpēc rodas iespaids, ka asociācija neaizstāv savu biedru intereses.

“Man šobrīd ir vēlme runāt par tādu spītību no asociācijas puses, jo nevaru saprast, vai mēs runājam ar ģimenes ārstiem pašiem vai asociācijas vadību,” stāstīja ministre.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse, aģentūru LETA informēja LĢĀA.

Izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide vakar paziņoja, ka neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LETA jau ziņoja, ka, turpinoties valdības sarunām par ģimenes ārstu prasībām primārās veselības aprūpes jomā, vakar LĢĀA tika nosūtīts valdības vienošanās gala piedāvājums, aicinot par to vienoties rītdien ar Ministru prezidentu un veselības ministri.

Veselības ministrijā skaidroja, ka vienošanās projekts paredz, ka Kučinskis un Čakša apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” definētajam.

Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi un maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.

Tāpat tika piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017.gada 15.septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (E-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar E-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts E-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.

Vienošanās arī paredzētu līdz 2018.gada 1.janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.

Piekrītot iepriekšminētajam piedāvājumam, LĢĀA būtu jāapņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgto līgumu izpildi, tostarp, ģimenes ārstu pieslēgšanos E-veselības sistēmai līdz 2017.gada 1.septembrim.

14 Komentāri

 1. Kaunaties!!!!!!!! Vai tad par velti vai niecīgu atalgojumu jūs strādājat? Ko jūs gribat šai nabadzīgā valstī, paskatāties cik cilvēki nopelna melnu muti strādājot! Jums viss par maz! Man pazīstama ģimenes ārste Liepājā maina katru gadu jaunu mašīnu, nopirkusi zemi ar māju piepilsētā, brauc ārzemju ceļojumos par zāļu tirgotāju naudu, bet mums iesmērē dārgas, jo dārgas zālītes, lai tik muļķīši pērk…Kauns!!

  1. ārsti starp citu ar ministriju cīnās ne par algu (par to vienojās jau otrā streika dienā) bet gan lai tevis ārstešanai naudu valsts dotu, bet tu rej ka ārstam par daudz maksā, viš par tevi cīnās un tu vel viņu samazgām aplej

  2. Mēs, ārsti, ar melnām mutēm nestrādājam? Reti kuras profesijas pārstāvis tik daudz darba ielicis sevis izglītošanā, bet saņem tik nožēlojamu atalgojumu. Tas ir nolāpīti dārgs hobijs! Paveicas tiem, kam dzīvesbiedrs labi pelna.
   Es pati kā ārsts strādāju 3 darbos.
   Jums šķiet – sava prieka pēc?
   Jums šķiet, ka tas ir normāli?
   Jums šķiet, ka, ja būtu mūsu vietā, samierinātos?
   Ko Jūs pati darītu, ja gribētos nopelnīt?
   Nez kādēļ vienmēr tad, kad ir tādi ārsti, kas, nelieši tādi, var atļauties braukt ceļojumā, tad tiek sacelts liels furors, it kā tas vieņiem nepienāktos. “Lūk, ārsts, kurš dzīvo mājā, ne mazā dzīvoklī! Lūk, ārsts, kas brauc ar mašīnu, ne sabiedrisko! Paskat, re, devies ceļojumā!”
   Jā, ir arī slikti ārsti. Un ir labi ārsti. Tas ir katrā profesijā. KATRĀ.

 2. Jā, jā mēs pensionāri ar savām pensijām, nekad nepanāksim dakterīšu ēdelību.Es vismaz saprotu ka datoram nevar iespert ar kāju, lai tas iet ātrāk.

  1. ko no tevis kā pensionāra ģimenes ārsts tā plēš ka tu uz viņu tā rej? 1.4 par viziti? tas nesedz pat administrativās izmaksas lai papīrus par tavu viziti aizpilditu

 3. jo galu galā viņa nespēja ne naudu nozarei piesaistit, ne ari ārstus nomierunāt, tā vietā pieprasija streikojošo sarakstus lai varetu ar tiem pa vienam vien izrēķināties.

 4. Veselības ministram jāaizstāv nozares intereses, nevis jāizrēkinas ar nozarē strādājošiem. Tik niecīgam iedzīvotāju skaitam veselības ministrija vispār nav vajadzīga. Ierēdñi=uzurpatori nozarē strādājošiem nav vajadzīgi, viñus vajag rotēt pašu izveidotajā primārās aprūpes sistēmā, lai parāda, ko māk. Čiksai ar Lexus – parādīt pemēru kā izpildīt kvalitātes kritērijus.

 5. Ļoti iesaku pievērst uzmanību Čakšas frāzei šodienas preses konferencē par to, ka viņa griežas (laikam domāts, uzrunā) tieši pie ģimenes ārstiem nevis pie jebkuras ģimenes ārstu organizācijas. Tas ir vai nu politiskais analfabētisms, vai politiskas diktatūras manifestācija. Tas ir sliktāk par populismu, jo to runā tās valsts amatpersona, kura ir ES dalībvalsts, tātad dzīvo pēc eiropeiskām vērtībām.
  Čakšas politiskās identitātes diagnoze pēc šādas frāzes – politiski neuzticama persona.

 6. Jau tagad par katru pacientu valsts maksā ģimenes ārstam ap 1000 eiro mēensī, cik daudz cilvēku vispār nav bijuši pie ārsta, tātad nekāda pacienta ārstēšana nav bijusi un kur ir nauda? Un par viņu darba kvalitāti – cik daudz ir dzirdēti nostāsti pēc vizītēm …..

 7. KO ĢIMENES ĀRSTI GAIDA NO TIK KAŠĶĪGAS PERSONAS KĀ NEŠPETNĀ MINISTRE??? TIK NEKAUNĪGA GAIDA BĒRNU??? TAD KĀDS BŪS TAS BĒRNS TĀDĀ NAIDĀ VEIDOJIES VIŅAS MIESĀS??? VAI TIEŠĀM TĀ SIEVIETE PAT TAGAD NEVAR RIMTIES??? KAS VIŅA IR PAR CILVĒKU, JA TĀ VIETĀ, LAI ATRISINĀTU ŠO PROBLĒMU, SPĒKUS IZŠĶIEŽ NAIDA KURINĀŠANĀ PRET ĀRSTIEM UN SEVI??? KĀPĒC VAJADZĪGI KAUT KĀDI SARAKSTI? ĢIMENES ĀRSTI! PIEPRASIET VIŅAS DEMISIJU! VIŅA NEPROT VADĪT NOZARI! PIE VIENAS VIETAS, KA VIŅA GAIDA BĒRNU! KURU NO JUMS VIŅA GATAVA PAŽĒLOT KAUT VAI AR SAPRATNI UN PROBLĒMAS RISINĀJUMU? NEVIENU! NEVIENU!!!!!!!!!!!

Pievienot komentāru