Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Angioķirurgs: Pārsteidzīga vēnu operācija jaunībā var kaitēt vēlākai artēriju ārstēšanai

Foto - Shutterstock

Konsultē DAINIS KRIEVIŅŠ, asinsvadu ķirurgs, flebologs; Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts, Latvijas Universitātes profesors, Latvijas Asinsvadu ķirurgu asociācijas prezidents, Latvijas Flebologu biedrības viceprezidents, Eiropas Asinsvadu ķirurgu asociācijas biedrs.

 

Kā ārstē angioķirurgs. Daiņa Krieviņa atziņas

Aterosklerozes, cukura diabēta, traumu vai citu slimību dēļ var tikt bojāti gandrīz visi organisma lielie asinsvadi. Biežākās artēriju slimības Latvijā, kas būtiski ietekmē pacientu dzīvi un dzīves kvalitāti, ir kāju asinsvadu nosprostojumi (sašaurinātas kāju artērijas nepietiekami pievada asinis kājai, tāpēc var rasties kājas gangrēna), miega artēriju sašaurinājumi (samazināta asinsplūsma smadzenēm var radīt insultu/trieku), vēdera aortas aneirismas (lokāls paplašinājums aortā var izraisīt trombus vai pārplīst, tādējādi ļaujot asinīm iziet no asinscirkulācijas; ja laikus nav iespējams glābt pacientu, cilvēks noasiņo un iet bojā).

Kāju asinsvadu sašaurinājumus galvenokārt ārstē, mainot dzīvesveidu. Svarīgi ir mazināt riska faktorus. Visveiksmīgāk dzīves kvalitāti uzlabo fiziska slodze un staigāšana, ja to nelimitē citas slimības. Medikamentu efekts parasti ir mazāks, un tie jālieto periodiski kursu veidā.

Lai glābtu kāju no amputācijas vai uzlabotu dzīves kvalitāti, dažkārt vajadzīga operācija. Tās laikā parasti tiek izņemta plātnīte, kas aizsprosto asinsvadus, vai arī tiek izveidoti apvedceļi asinsplūsmai. Labākais materiāls jauna asinsvada veidošanai ir paša pacienta kājas vēnas. Tāpēc svarīgi, lai tās nebūtu nevajadzīgi izņemtas vai ar citām metodēm sabojātas iepriekš.Pārsteidzīga vēnu operācija jaunībā var kaitēt vēlākai artēriju ārstēšanai. Ja nepieciešams, pacienta artēriju aizstāj ar sintētisko protēzi. Miega artērijas sašaurinājumus ārstē, izņemot nosprostojošo plātnīti no asinsvada un atjaunojot normālu asinsplūsmu uz galvas smadzenēm. Dažkārt nepieciešams iešūt sintētiskā materiāla ielāpu, kas paplatina kakla artēriju. Vēdera aortas aneirismas operācija ir viena no lielākajām asinsvadu ķirurģijā. Parasti nepieciešams iekļūt vēdera dobumā, pārgriežot vēdera priekšējo sienu. Aneirisma tiek izgriezta, un tās vietā aortā iešuj sintētisko protēzi. Tā kļūst par galveno asinsplūsmas nodrošinātāju uz ķermeņa apakšējo daļu.

Ja pacienta anatomiskās īpatnības ļauj, tad ārstēšanu var veikt arī ar mazinvazīvām metodēm. Ar šīm modernajām ārstniecības metodēm bez lieliem un traumatiskiem griezieniem ādā var paplašināt asinsvadus ar speciāliem baloniņiem un, ja nepieciešams, ievietot metāla sietiņus no asinsvadu iekšpuses. Diemžēl šīs metodes ir dārgas un Latvijas veselības aprūpes sistēmā limitētas. Tomēr ne visas jaunās metodes ir pierādījušas, ka ir drošākas un labākas. Atrodiet uzticamu asinsvadu ķirurgu, kurš tad arī jūs informēs par katras metodes efektivitāti.

 

Lasi arī rakstu “Pieci trauksmes signāli, kad jādodas pie asinsvadu ķirurga”

 

Raksts no grāmatas “Sveiks, dakter! Kas jāzina, ejot pie ārsta”. Sastādītāja Ilze Apine

Pievienot komentāru