Ārstēšana, Citas slimības

Apģērbs pret ērcēm – vai efektīvs?

Foto - Shutterstock

Konsultē Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna

Ražotāji piedāvā aizvien jaunus līdzekļus, lai atvairītu negantos asinssūcējus – ērces. Pirms pieciem gadiem radītais zīmols Rovince piedāvā apģērbu, kas apstrādāts ar īpašu ērces atbaidošu vielu. Vaicāju infektoloģijas galvenajai speciālistei Ludmilai Vīksnai, vai cilvēks šai apģērbā patiesi var doties mežā un justies droši.

Žurnāla Medības galvenā redaktore Linda Dombrovska nofilmējusi, kā pa Rovince zīmola biksēm apņēmīgi rāpo ērce un jau pēc 38 sekundēm tā nokrīt zemē. Kā apgalvo ražotājs, bikses esot apstrādātas ar pilnīgi drošu, sertificētu vielu Zeck-Protec. Apģērbam pēc iegādāšanās nav vajadzīga turpmāka apstrāde, tam nav smaržas, tas ir draudzīgs ādai, mazgājams veļasmašīnā un pārbaudīts pret UV starojumu. Ražotāja testi liecina, ka apģērbs turpina pildīt savas funkcijas pat pēc 80 mazgāšanas reizēm.

“Es neesmu informēta par šī zīmola radīto apģērbu. Iespējams, ka tas patiesi pasargā pret ērcēm. Visbūtiskāk ir, lai ērce nespētu piesūkties pie ādas. Jo lielāku lielāku aizsardzību starp ērci un ādu nodrošina apģērbs, jo cilvēks var justies drošāk. Ja apģērbs neļauj ērcei rāpot, tas ir vēl labāk. Tomēr nav tik svarīgi, vai ērce var parāpot 5 vai 30 sekundes, bet, vai tā spēj aizrāpot apģērbam garām vai izurbties cauri,” vērtē Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna. Kā fizisks šķērslis starp ērci un cilvēku šis apģērbs droši vien darbojas labi, bet vēl jāzina, ar ko šis materiāls ir apstrādāts, cik tas ir ērts, elpojošs. Slīdamība un apstrāde ar vielām ir tikai papildu faktors, kas neļauj ērcei ilgstoši uzturēties uz cilvēka apģērba un gaidīt, kad pavērsies kāda izdevība piekļūt ādai. Kad ērce ir nokritusi, briesmas ir garām. Galvenais, lai viņa nevar aizlīst garām šīm biksēm.

Tāpēc ārste iesaka bikses sabāzt zeķēs. Ja cilvēks ogo, tad ērce viegli var piekļūt arī apkakles rajonam.

Kā ar aerosoliem?

Ludmila Vīksna iesaka lietot arī repelentus – ķīmiskas vielas, kas atbaida ērces un citus kukaiņus. Izmantojot aerosolu, jāievēro tā iedarbības laiks. Ja to iepūš no rīta, bet visu dienu pavada mežā, tad vakarā tā iedarbība vairs nebūs jūtama.

Savukārt Vakcinācijas centra Palīdzības dienests vadītāja Sandra Akmene norāda, ka ērces vadās pēc savām dziņām un cilvēka izstarotā siltuma, tādēļ uz veikalos nopērkamajiem aerosoliem paļauties nevar. „Ērces uz izsmidzināmajiem līdzekļiem īpaši nereaģē. Barības meklējumos tās vadās nevis pēc ožas, bet cilvēka izstarotā siltuma un savām dziņām. Ērce upuri meklē, jo grib ēst un radīt pēcnācējus. Slikti smaržojošs aerosols viņu no ēšanas neatbaidīs,” brīdina speciāliste un aicina vakcinēties arī siltajos gada mēnešos.

“Protams, nav drošu pētījumu, kas apstiprina šo līdzekļu iedarbību un aizsardzību pret ērcēm,” teic Ludmila Vīksna. “Tomēr viss, kas atbaida ērces un neļauj tām tikt klāt ādai, ir iesakāms, lai novērstu saslimšanas, kas var rasties, ērcei piesūcoties.”

Ir cilvēki, kuri dažādu iemeslu dēļ nevar vakcinēties pret ērču encefalītu. Tiem īpaši rekomendējama papildu aizsardzība pret ērcēm. Turklāt arī vakcinētie diemžēl nav aizsargāti pret citām ērču pārnēsātām slimībām. Vakcinētie var būt tikai par 90% droši, ka, ja viņiem piesūksies inficēta ērce, viņi nesaslims ar ērču encefalītu. Jebkurā gadījumā ārste iesaka uzmanīties no ērcēm visiem!

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, pagājušajā gadā ar ērču encefalītu saslimuši 230 cilvēki. Pēc ilgāka laika saslimstība atkal augusi, palielinoties par aptuveni 30%.

Slimību profilakses un kontroles centrs 2017. gadā par ērču encefalīta endēmiskajiem rajoniem jeb teritorijām ar īpaši augstu saslimstības risku atzinis 27 Latvijas novadus. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šogad par augsta riska teritoriju atzīts arī Gulbenes novads, kur saslimstība ar ērču encefalītu sasniegusi 32 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.

Pievienot komentāru