Ārstēšana, Citas slimības

6 jautājumi par žultsakmeņiem: diēta, dzīvesveids, operācija

Foto - Fotolia, la.lv

Kopš piedzīvoju žultsakmeņu slimības uzliesmojumu, meklēju internetā visu pieejamo informāciju, un bieži vien lasītais bija pretrunīgs. Kādu diētu ievērot, ja ir žultsakmeņu slimības vai pēc žultspūšļa izņemšanas? Kā izvairīties no šīm saslimšanām, atbild MFD Veselības grupas veselības centra “Dziedniecība” ķirurģe Marija Požarska.

Kāda pārtika ir ieteicama un kāda būtu pilnīgi jāizslēdz, lai neizsauktu žultsakmeņu slimības saasinājumu? Piemēram, vieni saka, ka olas ir ieteicams produkts, citi – ka tās nedrīkst ēst (varot apēst tikai vienu mīksti vārītu olu nedēļā). Tas pats dzirdēts par sviestu.

Pacientiem ar žultsakmeņu saslimšanām ēdienkartē būtu jāierobežo trekni, asi un cepti ēdieni, jāizvairās no alkohola lietošanas un pārēšanās. Pārējo pārtikas produktu lietošana ir atkarīga no individuālas produktu panesības. Saasinājums var rasties neatkarīgi no pārtikas produktiem.

Kā ārsti vērtē tautas receptes akmeņu izvadīšanai? Piemēram, internetā klejo šāda recepte: “Samaļ glāzi kaņepju sēklu, sajauc ar trim glāzēm nepasterizēta piena, vāra uz lēnas uguns, kamēr paliek viena glāze maisījuma. Karstu šķidrumu izkāš un visu glāzi uzreiz izdzer no rīta tukšā dūšā. Tā rīkojas piecas dienas pēc kārtas. Pēc desmit dienām atkārto. Nedrīkst lietot asus ēdienus. Iespējamas sāpju lēkmes – jāpaciešas. Akmeņi no nierēm un žultspūšļa izies.”.

Žultsakmeņu gadījumā palīdzēt var tikai operācija (tradicionāla ķirurģiska operācija vai laparoskopija). Akmeņi no žultspūšļa paši neizies, un tautas ārstēšanas metodes šajā gadījumā nelīdzēs.

Tautas medicīna var mazināt iekaisuma procesu un “smilšu” izvadīšanu. Gadījumos ar nierakmeņiem par ārstēšanos ar tautas metodēm ir jākonsultējas ar ārstu. Ārstēšana ir atkarīga no nierakmeņu veida. Ir daži nierakmeņu veidi, kuru ārstēšanā var lietot tautas metodes.

Kādai jābūt diētai pēc operācijas?

Pēc operācijas pirmās divas nedēļas jāatsakās no trekniem, asiem un ceptiem ēdieniem. Pēc tam pakāpeniski var atsākt to ēšanu.

Vai ir kādi produkti pēc operācijas, ko nemaz nevajadzētu lietot uzturā?

Nav ierobežota kādu konkrētu pārtikas produktu lietošana. Jācenšas ievērot veselīga uztura pamatprincipus, kā arī vadīties no individuālas produktu panesības. Organisms parasti pats pasaka priekšā.

Vai pēc žultsakmeņu laparoskopiskas operācijas var doties ceļojumā ar lidmašīnu (cik ilgi laiku pēc tās), braukt ar riteni?

Pēc žultsakmeņu laparoskopiskas operācijas fiziskā slodze ir jāierobežo apmēram divus mēnešus. Lidošana ar lidmašīnu un braukšana ar velosipēdu ir atļauta.

Vai žultsakmeņu slimība mūsdienās ir izplatīta? Vai ir kāda profilakse vai kas cits, ko ārsti var ieteikt?

Mūsdienās žultsakmeņu slimība ir samērā izplatīta. Nav konkrētas profilakses, lai izvairītos no nierakmeņu un žultsakmeņu saslimšanām, jo tas vairāk atkarīgs no cilvēka vielmaiņas. Protams, svarīga ir veselīga uztura ievērošana un regulāra fiziska slodze.

3 Komentāri

  1. sveiki,
    esmu pēc žultspūšļa pilnīgas izņemšanas operācijas un man pieredze ir šāda – ka esam vērīgi par ģimenes ārstiem, kas iesaka tējiņas un tautas medicīnu. man šāda ārstēšana noveda līdz tam, ka bija jāškiras no žultspūšļa jo akmentiņš nosprostoja kanālu. akmeņi ir jāmonitorē. pie pirmajām sāpju lēkmēm neticēt brīnumiem, tējām utml, diemžēl arī nekompetentiem ģimenes ārstiem, bet doties pie labākā ķirurga kāds ir pieejams ar ultrosonogrāfijas bildīti un profesionāli izvērtēt. mani viens šāds ārst izglāba un esmu pateicīga ka nonācu pie zinošiem un ļoti feiniem cilvēkiem. sargājam veselību.

Pievienot komentāru