Ārstēšana, Citas slimības

Desmit pie alergologa veicamu izmeklējumu skaidrojums

Foto - Shutterstock

Alergologs – ārsts, kas specializējies alerģisko slimību (piemēram, alerģiskas iesnas, astma, alerģisks acu iekaisums, atopiskais dermatīts, nātrene, angioedēma, pārtikas un medikamentu alerģija, bišu un lapseņu koduma izraisītas reakcijas u. c.) izmeklēšanā un ārstēšanā.

Konsultē Signe Puriņa, ģimenes ārste skaistuma klīnikā “4. Dimensija”, alergoloģe, Alerģisko slimību izmeklēšanas
un ārstēšanas centra ģimenes ārste; Latvijas Alergologu asociācijas, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas, Eiropas Alergoloģijas un klīniskās imunoloģijas akadēmijas biedre; grāmatas “Praktiskā alergoloģija” līdzautore.

* Ādas alerģiskā raudze (dūriena vai intrakutānās) – pacientam uz ādas uzpilina alergēnu ekstraktus, kurus caurdur ar 1 mm garu lancetes asmenīti, vai alergēnu injicē zemādā; pēc 15–30 minūtēm novērtē reakciju.

*  Atopijas aplikācijas tests – uz ādas tiek uzlīmēts īpašs plāksteris ar nelielām iedobēm, kurās atrodas ar alergēnu uzpildāmas kameras. Plāksteris jātur 48–72 stundas, tad novērtē reakciju.

* Uztriepe no deguna, lai noteiktu  eozinofilos leikocītus – mikroskopiski – iesnu gadījumā, ja ir aizdomas par alerģisku iekaisumu.

*  Intronazālais, konjunktivālais provokācijas  tests ar alergēniem – tos veic samērā reti, ja alergēns nav pierādāms ar iepriekš minētajām metodēm, bet simptomi raksturīgi alerģijai, – degunā vai acu konjunktīvā iepilina aizdomās turamā alergēna ekstraktu, pēc 30 minūtēm, stundas nosaka reakciju.

* Nespecifiskās bronhu reaktivitātes tests ar metaholīnu – veic, ja ir aizdomas par astmu bezsimptomu (remisijas) periodā vai lai noteiktu astmas risku. Metaholīns ir viela, kas sašaurina bronhus tikai astmas gadījumā, arī tad, ja astmas simptomu tobrīd nav.

* Slodzes bronhu konstrikcijas tests – veic uz tredmila (skrejceliņa), noteiktos intervālos izmantojot spirogrāfu, lai diagnosticētu fiziskās slodzes izraisītu astmu.

* Inducēto krēpu analīze – krēpu mikroskopiska izmeklēšana, inhalējot hipertonisku sālsūdeni caur ultraskaņas miglotāju, lai novērtētu iekaisumu dziļajos elpceļos – gan diagnostiskā nolūkā, gan terapijas efekta monitorēšanai. Pacientam sākotnēji dod inhalēt bronhus paplašinošu aerosolu, kam seko sālsūdens “migliņas” ieelpošana aptuveni 15 minūtes. Šajā laikā rodas vēlme atklepot visiem, arī tiem pacientiem, kam citos apstākļos krēpu nav.

* Provokācijas testi ar anestēzijas līdzekļiem – veic, ja iepriekš bijusi reakcija uz anestēzijas līdzekļiem un jāatrod līdzeklis, kuru pacients panes. Pacientam ik pēc 30 minūtēm pieaugošā devā tiek ievadīts anestēzijas līdzeklis, novērtējot reakciju. Procedūra var ilgt trīs stundas.

* Izelpas NO (slāpekļa monooksīda) noteikšana – neinvazīva dziļo elpceļu alerģiska iekaisuma novērtēšanas metode. Pacientam 30 sekundes jāpūš NO mērīšanas ierīcē.

* Autoseruma tests – zemādā ievada no paša pacienta venozajām asinīm iegūtu serumu, to centrifugējot 30 minūtes, lai pierādītu vai noraidītu autoimūnu reakciju. Reakciju novēro pēc 15 minūtēm

Pievienot komentāru