Ārstēšana, Veselības politika

Ko pacientiem nozīmēs “modificētais ģimenes ārstu streiks”?

Foto - Shutterstock

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) vadība ir pagarinājusi ārstu streika termiņu līdz 1. oktobrim, jo cer, ka Veselības ministrija (VM) piekāpsies un izpildīs visas viņu prasības.

Turklāt prasības papildinātas, neraugoties uz to, ka streika likums to neparedz. Streika komiteja pēc sarunām ar valdības vadītāju Māri Kučinski ir pievienojusi prasību, ka “VM sagatavo un saskaņo ar LĢĀA pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanai nepieciešamos normatīvo aktu projektus”.Tas nozīmē, ka no ministrijas tiek gaidīts, lai tā saskaņo ar asociāciju likumprojektus un Ministru kabineta noteikumu projektus, kas skar ģimenes ārstu darbu.

“Ģimenes ārsti ir iespītējušies un neņem vērā Veselības ministrijas piedāvājumu – ja tiks izpildīti ikdienas kvalitātes kritēriji, kas nav nekas neizpildāms, tad varēs saņemt 150 eiro lielu piemaksu par labi veiktu darbu. Tas mudina secināt, ka asociācijas vadība vairs nepārstāv ģimenes ārstu intereses. Tāpēc vēlos tikties ar ģimenes ārstiem plašākā konferencē, lai varētu runāt bez starpniekiem – aci pret aci,” sacīja veselības ministre Anda Čakša.

Ministru prezidents un veselības ministre ir nosūtījuši vienošanās projektu streika komitejai, kurā plānots ģimenes ārstiem maksājamās pacientu galvasnaudas pieaugums, lai varētu palielināt viņu atalgojumu. Vienošanās projektā ir norādīti arī jau pieminētie 150 eiro par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi.

VM ir ar mieru precizēt sadaļu par primāro veselības aprūpi valdības pieņemtajā konceptuālajā ziņojumā par veselības aprūpes sistēmas reformu, kā arī līdz 15. septembrim sagatavot izvērstu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai. Paredzēts arī veikt grozījumus tiesību aktos, nosakot, ka līdz 2018. gada 1. janvārim e-veselības lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga. Līdz šim bija paredzēts, ka ģimenes ārstiem tai obligāti jāpieslēdzas no šā gada 1. septembra.

VM apņēmusies līdz 2018. gada 1. janvārim aprēķināt ģimenes ārstu praksē apmaksājamo medicīnisko manipulāciju faktiskās izmaksas un sākt to ieviešanu. Vairāki ģimenes ārsti, kuri nepiedalās streikā, ir apgalvojuši, ka jau tagad ģimenes ārsts var labi nopelnīt, ja vien spēj veikt visas medicīniskās procedūras, kuras apgūtas rezidentūras laikā un kursos. LĢĀA vadība paudusi, ka ģimenes ārsti e-veselībai pieslēgsies tad, kad produkts būšot pietiekami labs, tajā tiks ievērota drošība, respektētas pacientu tiesības un ārstu konfidencialitātes pienākums.

Streika komiteja paziņojusi, ka ģimenes ārsti kopš vakardienas ir pārgājuši uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tikšot pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā un netikšot veikta pieaugušo profilakse. Ja parēķina, ka ārsts vienam pacientam velta 15 minūtes, tātad stundā pieņem četrus slimniekus un kopumā ār­sta pieņemšanas laiks ir četras piecas stundas, tad slimnieku skaits, pat nestreikojot, dienā svārstās ap 20 vai nedaudz vairāk pacientiem.

9 Komentāri

    1. Tā nav muļķa laišana. Ārsti strādās tik, cik valsts ir paredzējusi. Jāpieņem ir 5h, katram 15′, kopā 20 pacienti. Nestrīdos, ka ir gan dažādi ārsti, gan dažādi pacienti, tomēr lielākā daļa ģimenes ārstu dienā pieņem 2-3x vairāk par tiem 20. Tas liecina, ka vienam ārstam ir pārāk daudz pacientu. Eiropā vidēji ārstam ir 1000-1200. Latvijā ar tādu pacientu skaitu ārsta prakse nevar normāli funkcionēt ne finansiāli, ne arī nodrošināt ārst katram iedzīvotājam. Nevar matemātiski iedzīvotāju skaitu izdalīt ar ārstu skaitu neņemot vērā iedzīvotāju blīvumu konkrētā teritorijā.

  1. Tas ir neprats! Kas notiek, arsti streiko! Par ko??? Par to ka sez savos kabinetos un neearste kaa pienakas , bet nosaka nepareizas diagnozes , vai vispar atsakas arstet.!!! Mana pieredze ir tada, man bija sava gimenes arste kura bija jauka un patiesam arsteja, tad notika kautkas netikams un vinu nomainija studente ( arste) kura pa vienu gadu no manis ir izsukusi pari 800 eiro. Nu tas tada nozime ka sutija no viena arsta pie otra nu un protams analizes , tamogrammas , flurogrammas, un vissadas citas proceduras. Bet noteikt patieso iemeslu man taaari nevareja. Lidz es parstaju vispar apmeklet vinu. un turos pagaidam uz pretsapju tabletem. Kaa ari eju uz darbu ar visam saposam kajam, un saanu. Es stradaju 14 stundas diena , 15 darba dienas lai sanemtu minimalo algu. Tad jau drizak es varetu iet streikot un pieprasit lai pienacigi atalgo pardevejas , kuras nostrada 14stundas stavot kajas, pienemot preci, izvieto to plauktos, apkalpo klientus, piestrada par sargu, nu un protams apkopeju!!!! Vai nebutu taisnigi man prasit piemaksu!!! Jautajums, no ka piekust arsts???

  2. Nesaprotu! Vai tad šie divi ārsti-viens labais un otrs sliktais-ir vienīgie? Un,vai tad pārstrādājas tikai tie,kas strādā kājās stāvot? Vai tad nepārstrādājas un nepiekūst,piemēram, šuvējas,kas savu darbu veic tikai sēžot? Vai visu dienu kājās nestāv arī mūrnieki,virpotāji,frēzētāji,mežcirtēji,bruģētāji utt.Vai tad ir pareizi,ka neatbilstošā atalgojuma dēļ arī ārsti spiesti strādāt vairākās darbavietās,kas manuprāt,šajā nozarē ir pat nepieļaujami.Visbeidzot,pārdevējām nav sešus gadus jāmācās,lai apkalpotu klientus! Un kāpēc gan ne? Arī pārdevējām ir tiesības prasīt lielāku atalgojumu! Ne jau ārsti vai skolotāji to pārdevēju vietā darīs!

  3. Kāda jauna prasība? Bez normatīvo akti izstrādes nav iespējams nodrošināt to pašu streika prasību – tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Pievienot komentāru