Ēšana, Uzturs

Kāpēc kuņģim netīk ogas? Vasaras ēdienkarte provocē kaites

Foto-Shutterstock

Klāt vasara un ogu laiks. Bet gadās, ka pēc zemeņu, aveņu ēšanas rodas dedzināšana kuņģī un stipri sāk sāpēt zarnas. Par ko tas varētu liecināt? Vai tā ir alerģija, kādu vielu nepanesība?

– Vasarā gribas dabiskā veidā uzņemt maksimāli daudz vitamīnu un mikroelementu. Labākais un veselīgākais veids ir ēst augļus un ogas. Gandrīz katrs latvietis, kuram ir savs dārzs, audzē zemenes, avenes, jāņogas vai upenes. Diemžēl ne visiem ir lemts baudīt vasaras veltes, – atbild “Veselības centra 4”, “Capital Clinic Riga” un Gremošanas slimību centra “Gastro” gastroenteroloģe Ilona Vilkoite.

Provokators – ēdienkarte

– Aizvien biežāk pacienti sūdzas par skābes atvilni kuņģī. Tipiskie simptomi ir dedzināšana kuņģa apvidū, aiz krūšu kaula, skābas grēmas, atraugas ar skābu saturu, skāba garša mutē. Pēdējā laikā pēc palīdzības vēršas pacienti arī ar samērā netipiskām jeb retāk sastopamām sūdzībām, piemēram, neskaidras izcelsmes klepu, skrāpēšanās sajūtu kaklā, ko ausu, kakla un deguna ārsti nespēj izskaidrot un pamatot. Nereti šādu sūdzību gadījumā, apskatot pacientu endoskopiski (izmeklējot barības vadu un kuņģi ar lokanu kameru), mēs atrodam tipiskus kuņģa sālsskābes izraisītus bojājumus jeb erozijas barības vadā. Endoskopiski šādu atradi parasti skaidro ar atviļņa slimību. Jau sen ir novērots, ka pacientiem, kuriem mēdz veidoties skābes atvilnis, sliktu pašsajūtu provocē vai vēl vairāk pasliktina konkrēti pārtikas produkti, – skaidro Ilona Vilkoite.

Bieži vien tie ir kofeīnu saturoši dzērieni, citrusaugļi un to sulas, tomāti, kečups un citi tomātu produkti. Vasarās šo sarakstu papildina zemenes, upenes, jāņogas un citas ogas. Pastāv uzskats, ka šie produkti pastiprina skābes izdalīšanos kuņģī. Ja skābes kuņģī ir par daudz, tā caur vārstiņu nonāk barības vadā, citos augstākos gremošanas trakta segmentos, piemēram, rīklē, un kairina to, izraisot gļotādas erozijas.

Diemžēl nav skaidri noteikts, kurus produktus nedrīkst ēst un dzert pacienti ar atvilni. Katram šis saraksts būs individuāls. Pacienti bieži vien paši zina, ka konkrēti produkti liks justies slikti, tāpēc izvairās tos lietot vai arī, ja pavisam nevar atteikties no vēlamā produkta, profilaktiski pasargā sevi ar skābes izdalīšanos bloķējošiem medikamentiem.

Balons vēderā

Vēl pacienti gastroenterologam sūdzas par kairinātas zarnas sindromu, kas biežāk izpaužas kā vēdera pūšanās, sāpes un diskomforts vēderā, izteiktāk kreisajā pusē. Mēdz būt arī vēdera izejas biežuma un konsistences pārmaiņas. Šādas sūdzības var provocēt vasaras ēdienkarte.

Gāzu veidošanās vēderā ir normāla parādība, tā ir pat princesēm un skaistumkaralienēm. Nav normāli, ja pacients zarnu gāzes jūt kā diskomfortu. Tad jāmeklē cēlonis. Resno zarnu biežāk kairina cukurs, turklāt jebkura veida: laktoze no piena, fruktoze no augļiem vai glikoze no saldumiem un našķiem. – Vienmēr pacientam jautāju, cik bieži uzturā lieto piena produktus, arī pienā vārītas putras, kafiju ar pienu, saldinātus kafijas dzērienus. Izteiktu sūdzību gadījumā rekomendēju atturēties no produktiem, kas kairina un uzpūš zarnas, – stāsta ārste.

Universāla ieteikuma, kas derētu visiem pacientiem, nav. Visu nosaka pacienta jutība: vienam zarnu kairina vīnogas, citam – ķiploki. Drošākā un pārbaudītākā metode, kā tikt skaidrībā, ir rakstīt dienasgrāmatu. Tas prasa pacietību, laiku un mēdz būt apgrūtinoši, taču tā būtībā ir vienīgā metode, kā konstatēt nevēlamos ēdienus.

Kairinātas zarnas sindroma gadījumā sūdzības ļoti efektīvi atvieglo fiziskā slodze, kad, pastiprināti elpojot, zarnu trakts tiek masēts ar vēderpreses muskuļiem. Protams, smagākos gadījumos, kad pacientam novēro slimības saasinājumu, ārsts piedāvās medikamentus, kas mazina simptomus.

Kairinātas zarnas sindroms neizraisa smagas, agresīvas patoloģijas. Ja zarna uzpūšas, tas nenozīmē, ka attīstīsies zarnas iekaisums vai vēzis. Pie ārsta obligāti jāvēršas gadījumos, kad vēdera izeja ilgstošā laika periodā ir biežāka par trim reizēm dienā, tai ir asiņu, gļotu piejaukums, pacientam novēro neizskaidrojamu svara zudumu vai asinsanalīzēs ir neprecizēts hemoglobīna un dzelzs kritums.

2 Komentāri

  1. Iesaku mazāk klausīt visādus gastro nespeciālistus. Cilvēkam, kurš patstāvīgi ir stresa stāvoklī ir paaugstinātas strāvas un tā rezultātā paātrināta enerģiju apmaiņa. Atrodoties elektromagnētiskajā laukā vai citu cilvēku tuvumā viņiem rodas strauja enerģiju maiņa un visas vēdera darbības problēmas. Ja jums patstāvīgi blakus atrodas cilvēks ar paaugstinātām strāvām un jūsu ķermenis uz tām reaģē pārāk traki, tad jums nepalīdzēs neviena gastro pasaciņa. Es tādas enerģētiskās problēmas novēršu nedēļas laikā. Cilvēkiem, kuri cieš no citu enerģijām slimnīcā nav ko meklēt.

Pievienot komentāru