Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Sirdslietas. Saruna ar ķirurgu un zinātnieku Pēteri Stradiņu

Foto-Valts Kleins
Pēteris Stradiņš

Dr. med., sertificēts sirds ķirurgs.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs,
Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis.
Precējies. Divu bērnu tēvs.

PĒTERIS STRADIŅŠ. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs. Ārsts un zinātnieks, kas virza Latvijas un pasaules kardioķirurģijas progresu. Cilvēks, kam izcilība un krietnums ir asinīs. Mūsu saruna par to, kas notiek medicīnā. Un arī par to, kā dzīvot ilgi un laimīgi.

Sāksim ar patīkamo – ar to, ka esat izturējis konkursu un apstiprināts par Sirds ķirurģijas centra vadītāju. Šajā centrā strādājat kopš 1995. gada, pēdējos četrpadsmit gadus bijāt tā 21. nodaļas vadītājs. Kas tagad mainīsies jūsu darba grafikā, lemjamo jautājumu un atbildības lokā?

Tagad manos pienākumos ietilpst ne vairs vienas nodaļas, bet veselas nozares vadīšana, jo Sirds ķirurģijas centrs ir vienīgā vieta Latvijā, kur veic sirds operācijas. Tā, protams, ir cita atbildība. Centru 1969. gadā nodibināja profesors Jānis Volkolākovs, mans skolotājs. 1998. gadā tā vadību pārņēma profesors Romans Lācis. Esmu trešais centra vadītājs, tas nozīmē, ka visas darbības te ir bijušas pārdomātas un izsvērtas. Tāpēc es neko nelauzīšu, tikai attīstīšu. Pārmaiņas, protams, būs, un būs arī jauns enerģijas pienesums.

Pirmais risināmais jautājums ir neatliekamā sirds ķirurģija. Īsā laikā šis process ir jāuzlabo un jāsakārto. Ir jānodrošina kardioloģisko pacientu ārstēšana 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. Protams, tam būs nepieciešami papildu resursi, taču bez šādas palīdzības mēs nevaram iedomāties kardioloģijas pacientu ārstēšanu attīstītā Eiropas valstī.

Pirms septiņiem gadiem man sarunā teicāt: ar budžetu, kāds Minhenē ir atvēlēts trim kardioloģijas centriem, Latvijā mēģina uzturēt pie dzīvības visu veselības aprūpes sistēmu. Kas pa šo laiku ir mainījies un uz kuru pusi?

Diemžēl ir kļuvis sliktāk. Patlaban ir jādomā nevis par to, kā virzīties uz priekšu, bet kā noturēties, lai nenogrimtu. Arī mūsu slimnīcai neklājas viegli. Tagad galvenais uzdevums ir sniegt cilvēkiem nepieciešamo palīdzību bez 
pārrāvumiem un tajā kvalitātē, kāda šobrīd mums ir, un tā vairumā gadījumu ir laba kvalitāte. Tomēr vienlaikus ir jācenšas spraust jaunus mērķus. Es pazīstu savu komandu, zinu, ka mani kolēģi var vēl daudz vairāk izdarīt, tāpēc ir pelnījuši tādus apstākļus, kas viņiem to ļautu, un pacienti būtu galvenie ieguvēji.

15 Komentāri

 1. Patiess prieks lasīt! Kārtējo reizi pārsteidz, ka tik talantīgs un daudz sasniedzis ķirurgs var būt tik vienkāršs, bez augstprātības un ārišķības. Žurnāliste lietoja vārdu- krietns. Tas nemaz negadās tik bieži modernajā sabiedrībā. Lai veicas dr. Pēterim Stradiņam un sabiedrībai līdz ar to. Cieņā.

 2. Ja šis ērgļa radinieks tiešām būtu krietns cilvēks, tad viņš tā necenstos iesēsties profesora Romāna Lāča krēslā. No otras puses, ne Lāča paveikto, ne viņa personības harismu nevar no Latvijas medicīnas vēstures izdzēst – tas ir starojošs, lielisks mūžs.

  1. Esmu P.Stradiņa paciente, un izbaudijusi uz savas ādas, to kas saucās “krients ārsts”, ja nebūtu P. Stradiņš, iespējams, būtu invalīde, bet esmu darbspējīga, dzemdēju bērnus un maksāju nodkļus. Ja vien mums vairāk būtu tādu ārstu…

  2. Nu beidz, Lacim jau sen laiks pensijaa iet. Vinjam tuvu 80 gadiem. Neviens nav muzhigs un kadru mainjai IR jabut. Citadi dazhi parak ieaug savos amatos. Un Lacim bija laiks doties prom. Un arii tas tika panaakts grutaas parrunaas. Nav normali LV, ka mainas vaditaji tikai pec naves. Lai Lacis pelniti bauda nopelnito atputu.

   1. Esmu divas reizes bijusi zem Romāna LāČa rokām un tagad dzīvoju ar viņa un viņa komandas paveikto otreizējo sirds vārstuļa operāciju.Esmu bijusi daudz slimnīcās,bet tik labus un laipnus ārstus ne kur nēesmu satikusi kā sirds ķirurģijas 16.nodaļā.Tur tiešām strādā talantīgi un gudri ārsti .Vislabākie.Tie kas tur ir bijuši mani sapratīs.paldies viņiem ka palīdz mums dzīvot.

  3. Katram cilvēkam ir divas puses. Arī Lācim. Tumšo pusi daudzi nezin, bet šajā personā vienmēr bijusi dominējošā. Tāpēc par Lāci gan labāk vajadzētu paklusēt…

 3. Neizskatās, ka viņš kādu grib aizēnot. Pienācis laiks nodot stafeti jaunajiem. Visu cieņu Romānam Lācim – viņa padarīto neviens nevar ne atņemt, ne aizēnot.

 4. E-medicīnas t.s. ,,ieviesēji” ES naudiņu ir sen jau nodzēruši un izmīzuši. Tagad, pēc rosīgas darbības imitācijas, sabiedrībai demonstrē čiku.

 5. Paldies Pēterītim par sirds šuntēšanu 2005.gadā manos 70 gados.. Esmu jau 82 gadus veca un priecājos par dzīvi! Paldies, paldies, paldies….

 6. Maigi, bet ļoti precīzi pateikts par vecajiem “oligarhiem” Latvijas medicīnā – padomju laika ielīdējiem – komjauniešu līderiem, čekas cilvēkiem.
  Tāpat kā Latvijas politika, arī medicīna smok no viņiem. Tikai nomainoties paaudzēm mēs atbrīvosimies no korumpētās un zaglīgās vides.
  Atbalstu jaunos Latvijas medicīnā!

Pievienot komentāru