Ārstniecības augi, Netradicionāli

Mazina infarkta risku! Kā vilkābeli sagatavo un lieto sirds veselībai

Foto - Shutterstock

Vilkābele (Crataegus) skaisto ziedu un dekoratīvo augļu dēļ nereti audzēta dzīvžogos, tomēr pieder ārstniecības augiem, jo uzlabo sirdsdarbību, sekmē asinsvadu paplašināšanos, mazina infarkta risku, izceļas ar spēcīgu antioksidatīvu iedarbību, veicina miega kvalitāti, kliedē nervozumu.

Kopā ar ginka preparātiem der atmiņas uzlabošanai.

Gan tautas medicīnā, gan farmaceitisko preparātu gatavošanā izmanto gan vilkābeles augļus, gan ziedus, gan lapas. No tiem gatavo tējas, uzlējumus, novārījumus, tinktūras un ekstraktus, ko lieto pret sklerotiskām izmaiņām sirds asinsvados un aritmijas mazināšanai, asinsrites veicināšanai un asinsspiediena pazemināšanai, miega kvalitātes uzlabošanai un nieru problēmu mazināšanai.

Cukuriem, organiskajām skābēm, karotinoīdiem, flavonoīdiem, miecvielām, vitamīniem, eļļām, minerālvielām un citiem labumiem bagātīgie vilkābeles augļi der gan zālēm, gan lietišķam ēdienkartes papildinājumam. Tajos esošo mikroelementu vidū īpaši izceļams selēns, kas vajadzīgs stabiliem nerviem un stiprai imunitātei.

Augļi ir arī laba izejviela ziemai glabājamo krājumu papildināšanai. Gatavojot džemu, biezeni vai ievārījumu, šie kauleņi jāatbrīvo no sēkliņām. To var darīt, gan katru atsevišķi pārgriežot un iztīrot, gan savārītu vai krāsnī izsautētu masu izberžot caur sietu. Tējai, kompotam vai veselības maisījumiem paredzētos augļus var žāvēt ar visiem kauliņiem.

Izmēģini!

* Ziedu un lapu uzlējums. Divas ēdamkarotes vilkābeles ziedu un lapu maisījuma aplej ar puslitru verdoša ūdens, atstāj pāris stundas ievilkties. Lieto pa 50 mililitriem trīs reizes dienā pirms ēšanas, ja pārlieka vairogdziedzera aktivitāte izraisījusi paātrinātu sirdsdarbību – par mazāko nieku rodas tāds satraukums, ka sirds lec kā neprātīga.

* Ziedu uzlējums. Ēdamkaroti svaigu vai žāvētu ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj slēgtā traukā pāris stundu pastāvēt. Lieto pēc ēšanas pa ceturtdaļaglāzei 3-4 reizes dienā sirsdarbības uzlabošanai.

* Augļu novārījums. Ēdamkaroti sasmalcinātu augļu aplej ar glāzi ūdens, uzvāra, ļauj ievilkties, dzer pa pusglāzei purms ēšanas asinsspiediena normalizēšanai un sirdsdarbības uzlabošanai.

*Vilkābeles tinktūra. Ēdamkaroti svaigu ziedu aplej ar glāzi degvīna un, ik pa laikam saskalinot, ļauj nedēļu ievilkties. Lieto pa 20-30 pilieniem četras reizes dienā pirms ēšanas, ja paaugstināts asinsspiediens, problēmas ar sirds un asinsvadu veselību, traucē klimaksa provocēta neiroze, vecuma bezmiegs vai ja pārlieku aktīvi sācis darboties vairogdziedzeris.

 

Vairāk par augiem var lasīt žurnāla “36,6°C” pielikumā “Dabas Dziedniecības Ceļvedis”

 

logo-36

Pievienot komentāru