Ārstēšana, Veselības politika

VM ģimenes ārstiem dienā pieņemamo pacientu skaitu grib samazināt līdz 19

Foto-Shutterstock

Veselības ministrija (VM) plāno pacientu skaitu uz vienu ģimenes ārsta praksi samazināt līdz 1500 pacientiem, kas būtu vidēji 19 pacientu dienā, aģentūrai LETA pauda veselības ministre Anda Čakša.

Viņa atzina, ka līdz šim samaksas dēļ ģimenes ārsti tika motivēti uzņemt vairāk pacientu, tāpēc arī viens no būtiskiem jautājumiem, kas būs jārisina, – kā ģimenes ārstiem radīt cita veida motivāciju, lai nerastos vēlme prakses veidot nepārskatāmi lielas.

Veselības aprūpes sistēmas reformas konceptuālajā ziņojumā teikts, ka VM iecerējusi noteikt optimālu reģistrēto pacientu skaitu 1500 cilvēku apmērā, vienlaikus sasaistot pacientu skaitu ar prakses finansējumu. Patlaban finansējums tiekot saistīts ar 1800 pacientiem uz praksi.

Pēc Čakšas paustā, pierādīts, ka 1500 pacienti uz praksi ļauj ģimenes ārstam viņiem veltīt pietiekamu laiku, turklāt šāds pacientu apmērs ir pietiekošs arī, lai ārsts varētu nodrošināt pakalpojuma kvalitāti.

Čakša norādīja, ka Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija sarunās paudusi atbalstu šādam pacientu skaitam uz praksi.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) pārstāve Solvita Olsena iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka ģimenes ārsta prakse ikdienā vidēji uzņem ievērojami vairāk nekā 20 pacientus.

Vienlaikus Olsena uzsvēra, ka Latvijā ģimenes ārsta apkalpoto pacientu skaits krietni pārsniedz to spējas, jo, piemēram, Norvēģijā ģimenes ārsts nedrīkst uzņemt vairāk par 15 pacientiem dienā. Tiek uzskatīts, ka ārsts, pieņemot vairāk pacientu, ir noguris un nevar veltīt pacientiem pietiekami ilgu laiku.

Pēc Olsenas paustā, ir skaidrs, ka Latvijā ģimenes ārsts pieņem vairāk nekā normāli būtu vajadzīgs, lai nodrošinātu kvalitatīvu ārsta darbu, kas arī ir viens no ģimenes ārstu streika iemesliem. “Ārsti ir pateikuši, ka šādos apstākļos viņi strādāt nevar,” piebilda asociācijas pārstāve.

Nedēļas vidū preses konferencē par rīcību saistībā ar primārās veselības aprūpes nodrošināšanu Čakša, norādīja, ka primārās aprūpes pieejamība valstī ir atjaunojusies, un ģimenes ārsta praksē vidēji tiek uzņemti apmēram 19 pacienti.

Kā ziņots, ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacientu dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse, aģentūru LETA informēja LĢĀA.

Izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres Andas Čakšas gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide vakar paziņoja, ka neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacientu, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

LETA jau ziņoja, ka, turpinoties valdības sarunām par ģimenes ārstu prasībām primārās veselības aprūpes jomā, vakar LĢĀA tika nosūtīts valdības vienošanās gala piedāvājums, aicinot par to vienoties rītdien ar Ministru prezidentu un veselības ministri.

Veselības ministrijā skaidroja, ka vienošanās projekts paredz, ka Kučinskis un Čakša apņemtos nodrošināt proporcionālu ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu, paredzot no 2018.gada 1.janvāra ģimenes ārstiem maksājamās kapitācijas naudas atalgojuma daļas pieaugumu. Tāpat tiktu veiktas nepieciešamās izmaiņas, lai kapitācijas naudas un ģimenes ārsta palīga/māsas atalgojuma aprēķinos par pamatu noteiktu virtuālo ģimenes ārstu prakses lielumu 1500 reģistrēto pacientu skaitu ģimenes ārsta praksē atbilstoši konceptuālā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” definētajam.

Vienošanās projekts paredzētu, ka ģimenes ārstu kapitācijas naudas ietvaros, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiktu noteikta piemaksa 150 eiro mēnesī par atsevišķu kvalitātes kritēriju izpildi. Līdz 2018.gada 1.maijam ģimenes ārstiem tiktu dota iespēja uzlabot darba kvalitātes kritēriju rezultātu izpildi, un tiktu maksāts novērtējuma maksājums pilnā apjomā. Kritēriju noteikšanai tiktu izveidota darba grupa.

Tāpat tika piedāvāts nepieciešamības gadījumā precizēt konceptuālajā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, kā arī līdz 2017.gada 15.septembrim sagatavot detalizētu redzējumu primārās veselības aprūpes attīstībai, tajā skaitā nosakot prasības pašvaldību atbalstam to teritorijā esošo ģimenes ārstu praksēm.

Vienošanās paredzētu arī veikt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018.gada 1.janvārim vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas (e-veselības) lietošana ģimenes ārstiem ir brīvprātīga, kā arī nodrošināt, ka Nacionālais veselības dienests efektīvāk sadarbojas ar e-veselībā integrējamo lokālo programmatūru izstrādātājiem, kā arī atkārtoti apzina situāciju par interneta pieslēguma pieejamību ģimenes ārstu praksēs. Tāpat tiktu nodrošināts atbalsts e-veselības sistēmas lietošanai pirmspensijas un pensijas vecumā esošiem ģimenes ārstiem.

Vienošanās arī paredzētu līdz 2018.gada 1.janvārim aprēķināt ģimenes ārsta praksē apmaksājamo manipulāciju faktiskās izmaksas un uzsākt to ieviešanu, un turpināt darbu pie normatīvajiem aktiem attiecībā uz pacienta pamattiesību un ģimenes ārsta konfidencialitātes pienākuma izpildīšanu.

Piekrītot iepriekšminētajam piedāvājumam, LĢĀA būtu jāapņemas aicināt ģimenes ārstus nodrošināt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgto līgumu izpildi, tostarp, ģimenes ārstu pieslēgšanos e-veselības sistēmai līdz 2017.gada 1.septembrim.

23 Komentāri

 1. Kāpēc nevarētu būt sistēma, ka cilvēki paši bez ģ.ā starpniecības grieztos pie speciālistiem. Par pacienta iemaksu pie valsts speciālistiem. Jā, būtu rindas, bet nevajadzēt ģ.ā starpposmu. Pie ģimenes ārsta ietu tie, kam vajag tikai receptes vai slimības lapas, vai vieglu saslimšanu gadījumos, piem vīrusu saslimšanas.

   1. es zinu, ka tas ir maksas pakalpojums, taču ir speciālisti, kam nevajag nosūtījumu: ginekologs, okulists un vēl daži. Piedāvāju paplašināt tād speciālistu skaitu: LORs, ķirurgs, neirologs, varbūt vēl kāds.

    1. Labrīt! Kā tu domā, kas par tiem maksās? Tā deformētā domāšana vienkārši fascinē. Speciālistus, pie kuriem nav vajadzīgs nosūtījums, apmaksā valsts. Un speciālistiem pašiem ir jāmaksā par telpām un aprīkojumu. Ne jau tavs 4, 26 to spēj segt.

   1. Kāpēc nevar atmaksāt? Kvotas lai ir, kā bijušas, tikai iesim bez ģimenes ārsta nosūtījuma un stāvēsim rindā, kā līdz šim. Tāpat ģimenes ārsts neārstē ķirurģisku vainu, kāpēc tad man vispār vajag ģimenes ārsta nosūtījumu, ja man traumēta roka, piemēram? Vai sāp auss?

    1. Tāpēc, ka 2/3 šo gadījumu veiksmīgi atrisina ģimenes ārsti. Ja visi gudrinieki ar katru sēra korķi vai sastiepumu skries pie speciālista, rinda kļūs 3x garāka un tiem, kam tiešām vajag, tas nebūs sagaidāms.

     1. Pie speciālistiem reāli nekādu rindu nav, kafijo, bet klāt vari tikt tikai par naudu – lielu naudu.
      Pavērojiet, kas notiek pie speciālistiem!!!
      Tagad tāpat stāvam 3 gadi rindā.

 2. ”Popular mekanic”bija parādīts mazā autobusiņā iemontēts diagnostikas kompleks,kurš skenē pacientu un ātri izlemj pie kāda ārsta viņu sūtīt tālāk.Streikojošie ģimenes ārsti ir aizmirsuši kādā gadsimtā mēs dzīvojam.Minētā iekārta pagaidām ir pētniecības konstruēšanas izmēģināšanas stadijā.

  1. tie 19 ieteiktie (20 ko šobrid pieņem dienā streikojošie) ur tas cilveku daudzums ko normāli iespejams apkalpot vienam dakterim runajot saprotamā valodā tā ir viena slodze par ko viņiem ari maksā. tā ka vamazināt navko. tāpec jau viņi protestē, jo teiksim mans ģimenes ārsts pieņem pat 60 dienā gripas epidemijas laikā piemeram bet maksā jau vienalga par “vienu slodzi”

  2. Un kur paliks tie pacienti, kas pārsniegs 1500 robežu. Piemēram Alūksnes novadā ir ~17500 iedzīvotāju un 9 ģimenes ārsti, no kuriem vairāki pensijas un pirmspensijas vecumā. Katram ~ 2000 pacientu. Pēc jaunās sistēmas katram lieki 500, kopā 4500 iedzīvotāju. Pietrūkst 3 ārstu. Kādu risinājumu ministrija piedāvā? Par esošajām algām jaunie strādāt nenāks, jo nevarēs nosegt kredītu prakses aprīkošanai un atvēršanai.

 3. kuru uzskata par idiotiem? kur lūdzi viņi pēkšņi ņems praktiski 2 reizes vairāk ģimenes ārstus? teikim musu novadā ir tuvu 5000 cilvekiem un 2 ģimenes ārsti praktiski jau pensijas vecumā. pēc ministrijas piedāvājuma mums tagad vajadzetu 3 ģimenes ārstus. bļin mums nebus ko vietā likt kad esošie izdomās pensijā aiziet kur nu vel vienu papildus. tā ir pilniga fantastika atrauta no reālās dzīves

  1. Viena iespēja būtu – atvieglot ģimenes ārstus no lielās papīru rakstīšanas, kas tagad aizņemot lielāko viņu laika daļu.

   1. Bet ginekologiem nevajag nosūtījumu. Cilvēki iet, samaksā pacienta iemaksu 4.27 un gaida rindā atvēlēto kvotu ietvaros. Tie, kas runā, ka ģ. ā atrisina cik tur procentu gadījumu. Jūs seriālus saskatījušies? Nekad mūžā neesmu sastapusies ar ģ.ā., kas skalotu sēra korķus vai pārsietu pēcoperācijas brūci. Sūta vai nu pie LORa vai ķirurga. Kaut pēc idejas viņam būtu to jāprot un ģimenes ārstu praksēs liktu arī intravenozās sistēmas. Bet bnekā no tā nav. Ģ.ā izraksta DNL, kas ir saslimšana, pārsvarā vīruss, un izraksta zāles pie vīrusiem (ja vajag), kā arī turpina rakstīt citu ārstu nozīmētās zāles hroniskajiem pacientiem. Viss.

    1. Nezin kurā mežā tu eglīt audz? Pie mums tas viss notiek- sēra korķi, sistēmas, pārsiešanas, diegu izņemšanas, inhalācijas utt. Man ir liela ģimene un es izputētu, ja ar katru sīkumu būtu jāiet pie speciālista. Ja speciālistu vajag, daktere pati pasaka kur un viss vienmēr ir līmenī, ja vajag, ar speciālistu pa telefonu pakonsultējas. Es lasu un brīnos. It kā vienā valstī dzīvojam. Un dakterei ir daudz pacientu ~2000 laikam.

Pievienot komentāru