Ārstēšana, Veselības politika

Lokālās slimnīcas zaudēs statusu. Vietējie mediķi turas pretī!

Foto - Timurs Subhankulovs. Ilustratīvs attēls.

Šodien valdība apspriedīs Veselības ministrijas (VM) izstrādāto konceptuālo ziņojumu par veselības aprūpes sistēmas reformu, lai pēc tam tajā iekļautos priekšlikumus varētu nostiprināt konkrētos tiesību aktos, nosakot to izpildes termiņus. VM cer, ka reforma atrisinās būtiskākās medicīnas jomas problēmas – samazinās mirstību darbspējīgā vecumā, uzlabos ārstniecisko pakalpojumu kvalitāti, līdz ar to uzlabos arī pacientu drošību, nodrošinās stratēģisku pieeju veselības aprūpes pakalpojumu iepirkšanai, precīzi noteiks pašvaldību lomu iedzīvotāju primārās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā, palielinās mediķu atalgojumu…

Reformas vadošais un virzošais spēks ir primārā veselības aprūpe, kuras vilcējspēks ir ģimenes ārsti. Taču tā virzība jau buksē, kaut reforma nav sākusies un ministrijas iecerētais ideālās ģimenes ār­sta prakses modelis ir vēl tikai idejas līmenī, tāpat kā pašvaldību iesaiste primārās veselības nodrošināšanā, piešķirot tām daļu no ģimenes ārstiem paredzētā finansējuma.

Streika komiteja, kuru pārstāv Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadība, nolēmusi pagarināt streiku līdz oktobrim un gaida, kad valdība izpildīs viņu izvirzītās prasības, starp kurām nav prasības uzlabot ārstniecisko pakalpojumu kvalitāti, kas savukārt ir iekļauta valdības izskatāmajā konceptuālajā ziņojumā par gaidāmo veselības aprūpes reformu. Tiesa, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, kuru vada par Saeimas deputāti kļuvusī Līga Kozlovska (ZZS), protesta akciju ir pārtraukusi un parakstījusi nodomu protokolu ar ministriju. Tā gan ir mazākā ģimenes ārstu daļa.

Ko teiks pašvaldības?

Diezgan radikālas pārvērtības plānotas atsevišķās slimnīcās, tāpēc sarunas ar pašvaldībām, kā arī Latvijas Pašvaldību savienību par slimnīcu sadalījumu četros līmeņos nebūs vienkāršas, īpaši ņemot vērā, ka daži no pārprofilējamiem stacionāriem atrodas valdošā politiskā spēka – Zaļo un zemnieku savienības – apsaimniekotajās teritorijās.

Alūksnes lokālajai neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcai jau viena reforma ir gājusi pāri 2011. gadā. Tiesa, uz papīra, jo toreiz izdevās to nepazemināt tikai līdz ambulatoro pakalpojumu sniedzējai, kaut gan tas bija ieplānots. Taču slimnīcu izglāba valdības maiņa, un Alūksnes slimnīcai atdeva atpakaļ lokālās neatliekamās medicīniskās slimnīcas statusu. Bet tagad, neraugoties uz alūksniešu un tuvējo novadu iedzīvotāju protestiem pie Saeimas, slimnīcai tomēr ir plānots pazemināt statusu – tā no otrā līmeņa iekļauta pirmajā jeb zemākā līmeņa ārstniecības iestāžu sarakstā.

Tas nozīmē, ka tajā tiks sniegta tikai hronisku slimnieku aprūpe un vairs nebūs ne bērnu nodaļas, ne arī ķirurģiskā un traumatoloģiskā profila nodaļas. Tur būs iespējama pacientu observācija un stāvokļa stabilizācija līdz četrām stundām, lai izlemtu par pacienta tālāku hospitalizāciju vai ambulatoru ārstēšanu. Ja pacientu būs nepieciešams ievietot diennakts daudzprofila neatliekamās medicīniskās palīdzības stacionārā, tad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi turp aizvedīšot. Bet tas būs vairāk nekā stundu ilgs brauciens līdz Vidzemes slimnīcai Valmierā.

Slimnīcas valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa pastāstīja, ka valde 1. jūlijā ir saņēmusi VM vēstuli, kurā ministrijas amatpersonas lūdz trīs mēnešu laikā sagatavot vispusīgu informāciju par to, kā slimnīca nodrošinās otrā līmeņa stacionāram izvirzītās prasības, ja tā tik ļoti vēlas šo statusu saglabāt. Reformā noteikts, ka otrā līmeņa slimnīcā jānodrošina septiņi obligātie profili – terapija, hronisku pacientu aprūpe, ķirurģija, neiroloģija, ginekoloģija, grūtniecības un dzemdību profils, kā arī pediatrija – un diennakti jāsniedz neatliekamā medicīniskā palīdzība. Kauliņa sola sagatavot atbildi ministrijai un piebilst, ka ik gadu slimnīcas uzņemšanas nodaļā nokļūst ap 6000 pacientu, no kuriem puse tiekot stacionēta. Katru gadu slimnīca uzņemot vairāk pacientu, nekā paredz valsts noteiktās kvotas, jo teritorija, ko šī slimnīca apkalpo, pārsniedzot 40 000 iedzīvotāju.

Līdzvērtīgas Alūksnes slimnīcai plānotas vēl 12 slimnīcas – tajā skaitā Ludzas, Tukuma, Kuldīgas, Preiļu un citas slimnīcas. Savukārt otro līmeni plānots piešķirt sešām slimnīcām, trešo – visām reģionālajām slimnīcām, bet augstāko – ceturto – līmeni visām trim Rīgas lielajām universitātes klīnikām, kā arī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcai, Rīgas Dzemdību namam un Nacionālajam rehabilitācijas centram “Vaivari”.

To, ka sarunas par slimnīcu līmeņošanu nebūs vienkāršas, apliecināja arī Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēnijs Kalējs. Viņš norādīja, ka uz papīra uzrakstītās ieceres nevar īstenot bez pašvaldību piedalīšanās. Pārprofilējot slimnīcas, problēmas radīšot medicīnas speciālistu trūkums. Piemēram, Kurzemē strādājot seši septiņi anesteziologi un viņi nepārtraukti braukājot no vienas ārstniecības iestādes uz otru.

“Saskaitot kopā visas darba vietas, iznāk, ka viņi strādā 36 stundas. Bet, ja būs jāstrādā 24 stundas vienā darba vietā, speciālistu trūks. Līdzīga situācija ir arī ar citiem speciālistiem,” sacīja Kalējs. Viņš pastāstīja, ka neapmierināta ar ierindošanu zemākā statusa slimnīcu sarakstā esot arī Preiļu slimnīcas vadība, jo Preiļos attīstās ražošana un otrā līmeņa slimnīca esot ļoti nepieciešama.

18 Komentāri

 1. Vai tuešām Kuldīgas slimnīca atbilst zemākam līmenim nekā Ogres un Jūrmalas slimnīcas? Jūrmalā pamatā ir tikai privāti maksas pakalpojumu sniedzēji. Tur ārsti sen nesniedz nekādu nopietnu akūtu palīdzību, izņemot dzemdības. Ja vajag atlikušo vēl iznīcināt, tad ar šo izgudrojumu soli uz pilnīgu iznīcību. Balvu un Gulbenes apvienība ir pamatā privāta, Vānes pārraudzībā, ko tur līmeņot.

 2. ”ģimenes ārstu” Instituucija Latvijaa IR JAAIZNIICINA!!! Tie ir totaalie paraziiti uz muusu visumaa veselaas sabiedriibas miesas!!! ”ģimenes ārstus” vajag NOSIST ar SUUDAINU KOKU!!! Un atbriivot muusu Sabiedriibu no shiem ievazaatajiem vanjku-urlu laika ‘otmorozkiem’!!! Kur taadi meesli (ģimenes ārsti) rodas??? Veel bez tam, man rodas iespaids, lasot shos meeslus atbalstoshos komentaarus, ka dalja (ceru, neliela) no Latvijas Sabiedriibas shos meeslus – ģimenes ārstus – pat atbalsta!!!

 3. Streika komiteja, kuru pārstāv LĢiāa vadība, nolēmusi pagarināt streiku līdz oktobrim un gaida, kad valdība izpildīs viņu izvirzītās prasības, >>>> Shie meerglji, paraziiti, utes – ‘gjimenes aarsti’ ir izniideejami, izshaujami, izdedzinaami ar napalmu, tie ir VIENKAARSHI PARAZIITI uz muusu SABIEDRIIBAS visumaa veselaas miesas! Nosist!! Ar suudainiem KOKIEM! Izsvilinaat!!! Vaacieties prom, pidari!!!

 4. Statusu jāzaudē nevis lokālajām slimnīcām,bet gan lokanajiem liekēžu simtiem Veselības,Izglītības un Zinātnes ministrijās un pašiem slimnīcu un skolu likvidatoriem!!

 5. Pizģuki. Angļi šo stulbību piedzīvoja apm. 2006. gadā. Tagad gandrīz aizslēgtās slimnīcas ir vaļā un strādā ar pilnu jaudu!

 6. ka ik gadu slimnīcas uzņemšanas nodaļā nokļūst ap 6000 pacientu, no kuriem puse tiekot stacionēta.
  …..
  Realitātē tas nozīmē ,ka vadība spiež maksimāli visus uzņemt lai tik varētu pēc tam teikt ,re cik pārpildīta slimnīca

 7. Pārprofilējot slimnīcas, problēmas radīšot medicīnas speciālistu trūkums. Piemēram, Kurzemē strādājot seši septiņi anesteziologi un viņi nepārtraukti braukājot no vienas ārstniecības iestādes uz otru.
  ……
  Nesapratu . Ja rajona slimnīcās X un XX srādā y skaits anesteziologi . kuri aktīvi piebraukā pie kaimiņiem . .Tad aizverot kādā no slimnīcā
  reanimāciju , ķirurģiju , dzemdniecību . Nevajadzētu par trūkumu runāt .Slodze palielināsies lielajos centros .

  Kas realitātē ir visa ši jezga ar gudriem nosaukumiem . Tā air mazo slimnīcu aizvēršana ar resursu koncentrēsanu centros . Un protams personāla atlaišanu . Varbūt ne uzreiz , bet finansiāli novājinās ,ka paši aizies

 8. Pirms kāda laika bija publicēta slimnīcu operatīvās aktivitātes statistika, kādu to saņem slimokase. Kļuva skaidrs, ka valstī ir vismaz divas blēžu un pierakstītāju slimnīcas, no kurām līdere ir Jēkabpils ar lielāku gadā veikto operāciju skaitu kā Stradiņos. Un tagad šiem blēžiem pakļaus Madonas slimnīcu, kurā tiešām ir vērā ņemamas ķirurģiskās un ortopēdiskās varēšanas kā arī to realizācija. Gribētu ieteikt valdībai 7 x nomērīt, pirms griež; slimnīcas nav domātas tikai zaļzemniekiem bet visiem Latvijas iedzīvotājiem un te nu politiskais dalījums ir klaji kaitniecisks, ja ne noziedzīgs.

 9. Taisnība jau komentētājai Dacei ir, ja ģimenes ārsta vietas laukos pārvērstu parastos feldšerpunktos, būtu lielāka jēga, labuma no viņu pastāvēšanas, īpaši pilsētās, ir pavisam maz. Un tā ”asociācijas vadītāja”, kad vēl pastāvēja VOAVA un medīja pierakstījumus, tā bija līderos ar daudziem simtiem neesošu pakalpojumu.

 10. Jānis
  Neviens pie mums nedomā, kas notiks ārkārtas situācijā: piemēram– ja kāda teroristiska organizācija pielietos pie mums bakterioloģisko bumbu. Mūsu infektoloģijas centrs, kas pagaidām vēl ir vienīgā Latvijā neizvarotā medicīnas iestāde, ar šo problēmu netiks galā. Kur palikušas infekciju nodaļas novadu slimnīcās? Cik jau nodaļu slimnīcās jau nav slēgtas, bet ministrijai joprojām nav naudas. Tāpat kur palikušas bērnu nodaļas un pediatrijas dienesti? Tagad bērnus ved uz Rīgu un bērnu slimnīca ir pārslogota. Ir jāsāk risināt problēmu no pareizā gala– Latvijā mediķi un medicīna vienmēr ir bijusi Eiropas augstākajā līmenī, jo arī šodien daudzi mūsu tautieši, kuri strādā ārzemēs brauc ārstēties uz Latviju, bet mums nekad nav veicies ar nozares vadību. Varbūt ir pienācis laiks Valsts prezidentam izsludināt medicīnā ārkārtas stāvokli un iecelt ārkārtas ministru, kurš jau nu gan– atvainojos mediķiem– vairs nevar būt mediķis vai farmaceits.

 11. Esmu no Kuldīgas, paziņa strādā Kuldīgas slimnīcā ātrajos. Šodien uzzināju par šīm pārmaiņām, tāpēc devos meklēt internetā loģisku iemeslu pārmaiņām. Diemžēl nevaru atrast labu iemeslu kāpēc Kuldīgas slimnīca kura ir Kurzemes centrā tiek piešķirts zemāks līmenis. Absurdi jo slimnīca bieži vien ir pārpildīta…… Tagad tuvākā slimnīca ir Ventspilī. Vēl projām esmu šokā, laikam valdībai pohuij jo visi Rīgā un tur protams veselas 3 augstākā līmeņa slimnīcas pārējie lai sprāgst nost.

Pievienot komentāru