Personība, Psiholoģija

Izdzīvoju pēc traģiski novēlotas operācijas. Uzņēmēja Jāņa Ķirša atklātais stāsts

Foto no privātā arhīva

Jānis Ķirsis ir viens no pirmajiem neatkarību atguvušās Latvijas uzņēmējiem. Pirms teju divdesmit gadiem, agrā rīta stundā braucot uz medībām, Jānis uz mazu brīdi esot piemidzis pie stūres un neiekļāvies līkumā. Mašīna nokūleņoja. Lai gan ar tik traumētu mugurkaulu, kāds bija Jānim, izdzīvošanas iespējas ir labi ja pieci procenti, vīrietis joprojām ir starp mums. Un lielā mērā pateicoties viņa uzņēmībai.

No lekciju lasīšanas – par uzņēmēju
“Padomju laikā, kaut arī nebiju ne komjaunietis, ne komunists, man bija diezgan strauja administratīva karjera – ieņēmu atbildīgus posteņus,” savu stāstījumu sāk Jānis Ķirsis. “Esmu beidzis divas augstskolas, tāpat man ir doktora grāds. Pēc izglītības esmu gan inženieris, gan ekonomists. Astoņdesmito gadu beigās tagadējā Latvijas Lauksaimniecības universitāte mani uzaicināja mežiniekiem lasīt lekciju kursu par ekonomiku, darba organizāciju.

Un tam piekritu, turklāt pats izveidoju savu metodiku – lekciju pasniegšanas plānu. Tolaik biju apguvis jau Rietumu pasaulē zināmo uzņēmējdarbību un to pasniedzu arī studentiem.

Tad pienāca deviņdesmito gadu lielās pārmaiņas. Es ļoti ātri sapratu, ka politikā man nav ko darīt, jo pie noteikšanas tikušo aprindās man praktiski nebija nekādu sakaru, bet bez tiem tajā laikā politikā neko nevarēja iesākt. Bet manī tas neatkarības gars laikam bija pietiekoši attīstīts, un 1991. gada jūnijā es nodibināju Latvijas–Vācijas kopuzņēmumu “Linda”, kas vēlāk iegāja firmas “Lindeks” sastāvā. Būdams ratiņkrēslā, vadīju to līdz 2004. gadam. Pēc tam trīs gadus darbojos pie liela kūdras uzņēmuma izveides Kuldīgas novada Rendā.

Jau kopš 1999. gada man uzticēts visai godpilns pienākums – Goda konsula statusā pārstāvu Urugvajas Austrumu Republiku Latvijā.

Vai arī šobrīd rosos pa biznesa sfēru? Zināmā mērā jā, bet kā finanšu konsultants, nevis saimnieciskās darbības organizētājs. Dzīve ļoti krasi mainījusies, tagad viss ir savādāk.”

Nākamajā lapā – par avāriju, kas mainīja Jāņa dzīvi.

4 Komentāri

Pievienot komentāru