Ārstēšana, Citas slimības

Vai, stāvot pie strūklakas, iespējams inficēties ar bīstamo leģionāru slimību?

Foto - LETA
Fakts. "Izsmidzināmā" slimība.

Legioneloze ir samērā reta infekcijas slimība, kas bieži norit kā plaušu karsonis. Infekcijas avots ir legionellu baktēriju saturošs ūdens, un cilvēks var inficēties, ieelpojot šādas ūdens daļiņas. Lai izvairītos no inficēšanās, jāraugās, lai aukstā ūdens temperatūra ūdensvadā būtu zem 20°C, bet karstā – virs 50 °C. Ja ūdens ilgāku laiku nav lietots, piemēram, dzīvokļa iemītnieki bijuši ceļojumā, speciālisti iesaka ūdeni vispirms notecināt un tikai tad lietot, piemēram, lai ietu dušā.

Lasītājs jautā: “Zināms, ka ar leģionelozi iespējams inficēties ar ūdens pilieniem, piemēram, ja iet dušā un ūdens pirms tam ilgāku laiku stāvējis, nav tecināts – tajā baktērijas labi savairojušās. Bija pat ziņa, ka vismaz puse Rīgas daudzdzīvokļu māju ūdensapgādes sistēmas esot inficēta ar leģionellām! Lai baktērijas ietu bojā, ūdenim jābūt karstākam par 50 grādiem, bet kā tad ar ūdeni strūklakās? Tas nav ne tuvu tik karsts! Tad jau, stāvot pie strūklakas un ieelpojot sīkās šļakatiņas, var inficēties pavisam viegli!”

“Šāda iespēja ir stipri teorētiska,” mierina Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Pereviščikovs. Proti, leģionellas nevairojas ūdenī, kura temperatūra ir zemāka par 30-40 °C. “Šaubos, vai strūklakās ūdens ir tik silts, šī vasara pie tam ir stipri pavēsa,” spriež speciālists. “Ja vēl strūklaku apsaimniekotāji ūdenim pievieno kādu hloru saturošu līdzekli, risks, ka ūdenī ir leģionellas, tiek samazināts vēl vairāk.”

Ja būtu karsta vasara un temperatūra katru dienu būtu ap 30 °C, iespējams, strūklaku ūdenī savairotos leģionāru slimību izraisošās baktērijas. Ilgāku laiku stāvot šāda ūdens tuvumā un ieelpojot sīkos pilieniņus, varētu inficēties, pieļauj Jurijs Perevoščikovs.

“Tādā gadījumā šādu saslimšanas gadījumu būtu ļoti daudz, pie tam krietni vairāk slimotu bērni, kuri galvenokārt ir tie, kuri spēlējas pie strūklakām. Tomēr bērni pie mums ar šo slimību tikpat kā neslimo – lielākoties saslimst gados veci cilvēki. Nav novērota arī masveidīga saslimšana, lai sāktu turēt aizdomās strūklakas,” saka speciālists. 2016.gadā Latvijā reģistrēti 24 saslimšanas gadījumi, 2015. – 22, 2014. – 38 gadījumi un 2013. – 34 gadījumi. Arī šogad konstatēti vairāki inficēšanās gadījumi.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora vietniece Inga Ivanova informē: nolūkā novērst ūdens ziedēšanu, kā arī infekciju izraisītāju savairošanos galvaspilsētas strūklaku ūdenim nelielā daudzumā tiek pievienots hlors. “Apmēram tādā pašā koncentrācijā kā baseinos,” saka speciāliste. Arī viņa uzsver – stāvot pie strūklakas vai bradājot tādos baseinos, kādi ir, piemēram, Ziedoņdārzā, iespēja inficēties ar leģionelozi ir ārkārtīgi niecīga.

Pievienot komentāru