Ārstēšana, Veselības politika

Dārgā slimnīcas autostāvieta

Foto - Inga Kundziņa/LETA

Jaunā iebraukšanas kārtība Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) teritorijā Vienības gatvē 45, kas stājās spēkā pirms pusmēneša un radīta it kā pašu pacientu interesēs, ir dārgāka par līdzšinējo, uzskata pacienti. Tiesa, tā ir izdevīga, ja bērnu ved saņemt neatliekamo palīdzību, kā arī ja ir bērns invalīds, jo tad par auto novietošanu nav jāmaksā.

Noteikts, ka auto atstāšana slimnīcas teritorijā uz laiku līdz 30 minūtēm ir bez maksas. Sākot ar otru pusstundu, tas ir, jau 31. minūtē, maksa ir eiro stundā. Stāvēšanas ilgumam sasniedzot 10 stundas, summa nepalielinās līdz nākamai diennaktij. Tas nozīmē, ka maksimālā summa par atrašanos slimnīcas teritorijā diennaktī ir 10 eiro. Iepriekš bija jāmaksā 2,85 eiro neatkarīgi no tā, cik ilgi automašīna atradās stāvvietā.

Jāmaksā nav visiem

Jaunie noteikumi ieviesti, lai atvieglotu autotransporta kustību slimnīcas teritorijā, turklāt ne visiem ir jāmaksā, skaidro Vita Šteina. “Pacientiem, kuri teritorijā iebrauc ar ātrās palīdzības mašīnu vai ar savu automašīnu dodas uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļu (NMPON), apmaksa nav jāveic. Reģistratorā uzdod jautājumu, vai cilvēks ir atbraucis ar savu auto. Tad reģistrē viņa mašīnas numuru, kura stāvvietā var atrasties stundu, dienu, nedēļu vai pat divas. Brīdī, kad vadītājs izbrauks no autostāvvietas, apmaksa nebūs jāveic. Ja bērns paliek ārstēties slimnīcā un kāds no vecākiem atkārtoti iebrauc slimnīcas teritorijā, tad izbraucot jāveic apmaksa atbilstoši noteikumiem, ja vien atkārtoti nedodas uz NMPON.”

Stāvvietas bez maksas ir tiem vecākiem, kuru bērniem ir invaliditāte – apliecība jāuzrāda izbraukšanas laikā. Tā kā rīdziniecei Lindai Jansonei ir bērns ar īpašām vajadzībām, par stāvvietu jāmaksā nav. “Nesen bijām Bērnu slimnīcā vizītē pie ārsta un izbraucot uzrādījām bērna invalīda kartiņu. Priecē, ka tas atbrīvoja no samaksas. Tomēr uzskatu, ka liela daļa vecāku, kas bērnus vedīs uz dienas stacionāru, nebūs apmierināti ar jaunajiem noteikumiem. Tur jāpavada ilgāks laiks, līdz ar to samaksa būs augstāka, nekā ierasts,” uzskata sieviete.

Jauna sistēma

Apmaksa par stāvvietu attiecas uz pacientiem, kas dodas uz plānveida vizīti. “Parasti ambulatoras procedūras neaizņem vairāk par stundu, ieskaitot atbraukšanu, reģistrēšanos, izbraukšanu. Tādā gadījumā izmaksas nepārsniedz eiro,” teic V. Šteina. “Varbūt retos gadījumos, kad jāveic kāds nopietnāks izmeklējums, tas aizņem divas vai trīs stundas.”

Izbraucot no slimnīcas teritorijas, samaksa jāveic pie izbraukšanas caurlaižu instruktora. Iepriekšējā caurlaižu sistēma (ar ārsta izsniegtām lapiņām) vairs nedarbojas. Tagad iebraukšanas laikā sensors fiksē transportlīdzekļa numuru.

Rīdziniece Līga ir šokā par jaunajiem noteikumiem: “Esmu vientuļā māmiņa ar diviem bērniem, viņiem ir četri un divi gadi. Šajā mācību gadā vien ar meitu slimnīcā nācās būt trīs reizes, divas reizes pa nedēļai un trešajā reizē vairākas dienas. Bija ērti novietot mašīnu slimnīcas teritorijā, jo tuvumā nezinu citu vietu, kur varētu to atstāt uz ilgāku laiku. Tagad, ja diennaktī nākas maksāt 10 eiro, nedēļā tie ir jau 70 eiro. Tas ir vairāk nekā murgs! Protams, var pacelt stāvvietas cenu, bet ne jau par tik neadekvātu summu, kas pielīdzināma izcenojumam Vecrīgas rajonā. Slimnīcas stāvvieta ir nekopts zemesgabals, kurš klāts ar dubļiem un bedrēm,” sašutumā ir vientuļā māmiņa.

“Augustā meita būs jāved uz apskati. Lūkosim, kur atstāt automašīnu. Ja brauksim trijatā, tad noteikti atstāsim to slimnīcas teritorijā, jo ieliņas ap slimnīcu parasti ir pilnas.”

3 Komentāri

  1. Tā jau ir cīņa par demogrāfijas samazināšanu. Cik zinu, ka slimnīca ir valsts. Tātad mūsu cīnās par to, lai tikai nebūtu labāk. Nu riebjas dzīvot VALSTī ar tādu attieksmi!

  2. Pareizi, ka par maksu. Citadi visur kur bezmaksas, auto saliek visadi nesaistiti cilveki un blakusnamu iedzivotaji. Tiem, kas pa slimnicam dzivojas ilgterminjaa tapat nebutu normali marinet auto meneshiem stavvietaa. Tiem, kas aizbrauc reizi gadaa/pusgadaa gabals nenokritiis. Pie tam apkart vienmer ir iespejams atrast kaadu placiiti.

Pievienot komentāru