Bērni, Grūtniecība un dzemdības

Dzemdību līgums – lielāka drošība vai lieka greznība?

Foto - Ieva Čīka/LETA

Ikviena sieviete, gaidot un laižot pasaulē mazuli, vēlas saņemt vislielāko uzmanību un justies droši. Grūtniecības un dzemdību aprūpe Latvijā pieejama bez maksas, taču pastāv arī iespēja dzīves svarīgajam notikumam izvēlēties konkrētu ārstu vai vecmāti.

Stājoties grūtniecības uzskaitē pie ārsta, kuram ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, par vizītēm, analīzēm, izmeklējumiem un dzemdību aprūpi nav jāmaksā. Ja gribas ko vairāk, var slēgt līgumu par individuāliem pakalpojumiem, par tiem norēķinoties atbilstoši konkrētās iestādes cenrādim, tomēr ne visas vecmātes un ārsti slēdz šādus līgumus.

“Droši vien sieviete, noslēdzot līgumu, no psiholoģiskā viedokļa jūtas drošāk, jo tas sniedz iespēju jebkurā laikā piezvanīt speciālistam. Taču arī bez tā aprūpes kvalitāte nebūs sliktāka,” uzskata Rīgas Dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena.

Īpašā pakalpojuma izvēli nosaka pacientes vēlmes un finansiālās iespējas. No vidēji 600 dzemdībām, kas ik mēnesi notiek Rīgas Dzemdību namā, līgums par individuālu aprūpi tiek slēgts aptuveni 200 gadījumos. Reizēm atkārtotās radībās izvēlas citu vecmāti vai ārstu, taču parasti sieviete jūtas drošāk kopā ar jau iepazītu mediķi.

Dzemdību līgums ietver dzemdētājas aprūpi vēl pāris stundu pēc radībām, kaut gan dažkārt speciālists, ar kuru tas noslēgts, jauno māmiņu apmeklē arī vēlāk, kamēr viņa uzturas medicīnas iestādē.

Pirmajā tikšanās reizē ar mediķi tiek pārrunātas visas sadarbības nianses, līdz abām pusēm kļūst skaidrs, vai līgums tiks noslēgts. Pat ja sieviete atnākusi pēc draudzenes ieteikuma, tas nenozīmē, ka vecmāte vai ārsts viņai iepatiksies un izraisīs uzticību. Iespējams, viņa vērsīsies pie cita speciālista. Bieži vien sarunas gaitā topošā māmiņa secina, ka iztiks bez līguma slēgšanas.

! Neatkarīgi no tā, vai bērniņš piedzimst pusstundas laikā vai arī ilgi kavējas nākt pasaulē, līgumā paredzētā maksājamā summa nemainās.

Pievienot komentāru