Bērni, Veselība

Austrumu slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā veiktas pirmās operācijas bērniem

Foto: Shutterstock.com

Aizvadītajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra “Biķernieki” Oftalmoloģijas klīnikā pirmo reizi tika veiktas acu operācijas bērniem, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.

Viņa piebilda, ka operācijas veiktas septiņus mēnešus vecam puikam un trīspadsmit gadus vecai meitenei ar glaukomu, kas, neveicot operāciju, pakāpeniski izraisītu neatgriezenisku redzes zudumu.

Abiem bērniem operāciju veica Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja, acu ārste Kristīne Baumane, kura patlaban Latvijā ir vienīgā speciāliste šādu operāciju veikšanā bērniem un šā gada jūnijā sākusi darba gaitas Rīgas Austrumu slimnīcā.

Lietiņa informēja, ka, tā kā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) pacientiem ir nepieciešamas oftalmoloģiskas operācijas, kuras var veikt tikai RAKUS
Oftalmoloģijas klīnikā, starp abām ārstniecības iestādēm ir noslēgts sadarbības līgums.

Baumane skaidroja, ka glaukoma ir progresējoša acu slimība, kas var izraisīt neatgriezenisku redzes zudumu, un tai raksturīgs paaugstināts acu spiediens, kas bojā redzes nervu. “Atšķirībā no kataraktas operācijas glaukomas operāciju nekādā gadījumā nevar atlikt uz vēlāku laiku, jo, ja redzes nervs spiediena rezultātā tiek bojāts, palīdzēt atgūt redzi vairs nav iespējams. Glaukomas operācijas pamatā ir jaunu atteces ceļu izveidošana, lai intraokulārajam šķidrumam būtu, kur attecēt, acu spiediens mazinātos un vairs nenospiestu redzes nervu,” pauda ārste.

Viņa pastāstīja, ka iedzimtu glaukomu bērniem būtu jākonstatē uzreiz pēc piedzimšanas, kad pediatrs veic apskati, un operācija jāveic jau pirmajā dzimšanas mēnesī. Dažreiz ir abpusēja iedzimta glaukoma, dažreiz – tikai vienpusēja, ko var redzēt, salīdzinot acu lielumu, turklāt varot būt arī tāds kā blāvums acīs vai nepatika pret gaismu, acis tiek berzētas vai arī asaro.

Pēc Baumanes paustā, katru gadu apmēram 15 bērniem nepieciešama glaukomas operācija un līdz pat piecdesmit bērniem – kataraktas operācija. Glaukomas operāciju veic gadījumos, kad nepalīdz medikamenti. Sākumā izmēģina dažādus acu spiedienu mazinošus pilienus, bet, ja uzlabojumu nav, bērns jāgatavo operācijai.

Pievienot komentāru