Ārstniecības augi, Netradicionāli

Iecep tauksakni omletē! Kā tā palīdz kauliem, locītavām, gremošanai

Foto - Shutterstock
Uzmanīgi!

Tā kā tauksaknes ietekmē palēninās sirdsdarbība, tās lietošanā jāievēro mērenība!

Tauksaknei (Symphytum officinale) piemīt organismu spēcinoša, atsāpinoša mīkstinoša, pretkrampju un pretiekaisuma iedarbība.

-Sekmē audu, sevišķi kaulaudu, reģenerāciju,
– paaugstina gremošanas trakta tonusu,
-pastiprina dzemdes muskulatūras kontrakcijas,
-stimulē elpošanu,
-pazemina asinsspiedienu.
-Palīdz tikt galā ar hronisku bronhītu un pat tuberkulozes gadījumā.

Ūdenī vai pienā savārīta sakņu biezeņa apliekamie klājami uz augoņiem vai furunkuļiem. Svaigu sakņu sula – uz brūcēm un čūlām. Sakņu pulveris der uz nelielām asiņojošām brūcēm. Ja moka ādas iekaisumi un izsitumi, tie jāapmazgā ar sakņu novārījumu.

Sakne jāsasmalcina uzreiz, jo izkaltusi ir ļoti cieta. Jāžāvē temperatūrā, kas nav augstāka par 60-80 grādiem.

Podagras, reimatisma un locītavu sāpju mazināšanai izmanto tinktūru vai ziedi (sarīvētas saknes vai sakņu pulveri sajauc līdzīgās daļās ar nesālītiem cūku taukiem) un sakņu novārījuma vai tinktūras apliekamo. Ziede vai sakņu novārījums mazina arī amputācijas rētu sāpes.

Tauksakne ievērojami paātrina brūču un kaulu lūzumu sadzīšanu, palīdz sejas rozes un mastīta gadījumā. Paplašinātu vēnu rajona kopšanai – ziede no saknes pulvera un cūku taukiem (1:1), kas uz lēnas uguns 15 minūtes karsēta. Iekšķīgai lietošanai ieteicams pagatavot tauksaknes sautējumu pienā: 10 gramus smalki sasmalcinātas saknes aplej ar 250 mililitriem karsta piena, liek 80-90 grādus karstā cepeškrāsnī, atstāj uz 8 stundām. Lieto pa ēdamkarotei pāris reizes dienā.

Var gatavot arī tauksaknes novārījumu: divas tējkarotes drogu pārlej ar pusotru glāzi novārīta un atdzesēta ūdens, ļauj 8 stundas ievilkties. Nokāš, atlikušajām saknēm no jauna uzlej glāzi ūdens un uzvāra, tad salej abus šķidrumus kopā. Malkojot izdzer vairākos paņēmienos vienā dienā, uzdzerot ūdeni.

Tauksakne noder arī kā piedeva vannas ūdenim, ja moka reimatisms, podagra, kaulu sāpes vai asinsrites traucējumi.

Izmēģini!

*Ziede kauliem un ādai. Sarīvētu tauksakni samaisa ar izkausētiem cūķu taukiem (1:1), pievieno divas daļas svaigu egļu sveķu, pusi daļas sēra, tad visu vāra ūdens peldē, izkāš caur marli, padzisušai masai pievieno olas baltumu un rūpīgi sajauc. Tāda ziede liekama uz iekaisušām čūlām, augoņiem, apdegumiem, sasitumiem un vietām, kur lūzuši kauli.

* Buntīti sasmalcinātu tauksaknes lapu piejauc omletes mīklai – būs organisma aizsargspējas stiprinošas brokastis!

Vairāk par augiem var lasīt žurnāla “36,6°C” pielikumā “Dabas Dziedniecības Ceļvedis”

logo-36

Pievienot komentāru