Ārstēšana, Veselības politika

Alberto Sadu: Ārstam jādzīvo labi, bet šobrīd esam kā miskaste

Foto no privātā arhīva

Autors: Alberto Sadu, ģimenes ārsts, Biznesa augstskolas “Turība” un RSU lektors

Ne tikai ģimenes ārsti Latvijā nav apmierināti ar pašreizējo sistēmu veselības nozarē un plānotajām reformām, bet visi mediķi kopumā. Skaļāk šobrīd dzirdami tieši ģimenes ārsti, jo viņiem ir pirmā saskare ar pacientu un viņu problēmu risināšanu.

Streika iemesls ir attaisnojams, jo ģimenes ārsti reformas gaida kopš 1992. gada. Latvijā ir ierasts meklēt vainīgo, bet šeit būtu jāskatās uz pašu problēmu un tās risināšanu, jādomā par cēloņiem, nevis jācīnās ar sekām. Slimnīcu slēgšanu vai remontēšanu nevar saukt par reformām. Medicīnā būtu jābūt stabiliem principiem un mainīgai stratēģijai, grozījumiem ik pa 15 gadiem, lai pielāgotos globālajām pārmaiņām sabiedrībā.

Ārsts var dzīvot bez prezidenta, bet prezidents bez ārsta nevar. Tā ir profesija, kas rūpējās par cilvēka dzīves kvalitāti, bez veselības cilvēks nevar dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Pirmkārt, veselam ir jābūt arī ārstam pašam, lai viņš varētu palīdzēt cilvēkiem. Ārstam ir jādzīvo pienācīgos apstākļos, nevis jāstrādā virsstundas un jādomā, kā iztikt. Vienīgai ārsta rūpei ir jābūt pacientam, jākoncentrējas uz cilvēka ārstēšanu, kvalifikācijas celšanu, izglītot un modernizēt sevi karjeras laikā. Jebkurš piekritīs, ka produktīvāks un stiprāks ir cilvēks, kas ir vesels. Ja sakārtota ir veselības nozare, tad uzlabojas arī iedzīvotāju dzīves kvalitāte kopumā. Tā ir visa sakne.

Latvijā skatās uz to, ar kādu auto tu brauc, ko tu ēd un kādā mājā dzīvo, bet ne uz darbiem, ko tu dari, un šeit nav nekāda sakara ar politiku un darbībām, kas nav godīgas. Ārstam ir jādzīvo labi, un tie, kas greizsirdīgi skatās uz ārsta ienākumiem un labklājīgo dzīvi, var droši iet un mācīties, pievienoties ārstu komandai, ja vien to spēj. Padomājiet, pie kāda ārsta jūs gribētu ārstēties. Vai tas būtu ārsts, kas ir norūpējies, noguris no virsstundām un neapmierināts, vai ārsts, kas ir apmierināts, enerģisks un koncentrējies tieši uz jūsu problēmām?

Par ārstu nevar kļūt jebkurš. Tā ir dārga profesija un ļoti atbildīga, jāmācās vairāk nekā desmit gadu, tās ir negulētas naktis studiju laikā, darbā ir daudz stresa, katru dienu jāuzklausa cilvēki un viņiem jāpalīdz, pastāv arī risks pašiem dabūt kādu infekciju.

Pirmkārt, reformas vajag ieviest atalgojuma sistēmā, lai tie, kas vēlas studēt, redzētu, ka veselības nozarē strādājošie var nodrošināt labus apstākļus savai ģimenei, kā tas ir arī citās atbildīgās profesijās – tiesneši, prokurori un citi. Lai ir iespēja veidot ģimeni, kas ir ļoti svarīgi Latvijai, un atļauties bērnus vest uz sporta, mākslas, mūzikas un citām radošām nodarbībām, kas ir pašsaprotamas lietas, ko dara cilvēki, kas ir augsti izglītoti.

Latvijā nav godīgas attieksmes pret ārstiem, un šeit nevajag vairs pieminēt Hipokratu un zvērestus, viņš ir tikai medicīnas ikona. Ārsti ir un paliks humāni, morāli un ētiski savā darbā. Nav vajadzības izmantot šo ikonu, lai ārstiem varētu pateikt, ka tie nepilda savu zvērestu. Ārsti ir augsti izglītoti cilvēki, un tā viņiem vajadzētu arī dzīvot. Šobrīd redzu ārstus kā miskasti, kurā nogrūž visu mēslus un vēl nopeļ.

Runājot par e-veselību – tas ir moderni, bet vai nepieciešams? Vai vajadzēja tērēt tik daudz naudas sistēmai, kas galu galā nestrādā? Šobrīd nav redzams, ka šī sistēma atvieglotu ārstu darbu.

Labāk nodot ekspluatācijā tos produktus, kas ir jau gatavi izmantošanai. Vai restorānā viesmīlis tev atnes karstu ūdeni, tad cukuru un tad kafiju? Nē, viņš tev pasniedz visu kopā, jau gatavu. Nav laika spēlēties ar pacientiem. Vai tomēr nebūtu labāk, ja tiktu tehniski papildinātas, atjaunotas jau esošās sistēmas “VIS”, ar ko ārsti strādā? Tas ir lētāk un ātrāk.

Veselības ministrijai ir jādomā par ārstu atalgojumu, ja grib, lai jaunā paaudze ir ieinteresēta studēt šo profesiju. Ārsta funkcija ir pacientu izmeklēt un ārstēt, pārējās lietas ir jāveic sekretāram, ārsta palīgam, un šim darbam ir jābūt valsts finansētam. Ārsti tad varēs koncentrēties uz saviem tiešajiem uzdevumiem.

Valsts palielina naudu aizsardzībai, bet vai tas palīdz izglābt kaut vienu cilvēku šodien? Tas palīdz tikai ieroču tirgotājiem, ražotājiem. Par nākotni vajag domāt, bet atcerēties, ka mēs dzīvojam šodien un tagad, tieši šajā brīdī ir vajadzīga palīdzība tik daudziem pacientiem. Mēs gribam aizsargāt tautu no kara, bet cik daudz tautas būs palicis, kad karš būs pienācis? Es ceru, ka tas nekad nenotiks. Es ceru uz produktīvām pārmaiņām – uz Eiropas līmeni medicīnā.

25 Komentāri

 1. Jums pat ne drusciņ nav kauna, miskastniek ? Bet tāpat redzams ka nav. Dodiet, dodiet, bet paši grāj un grāb, no kā vien var noplēstj. Pat streiku izmanto lai papildinātu savus maciņus.

 2. Atbildot uz jautājumu, kādu ārstu gribētu redzēt sabiedrība – Tādu kas gatavs strādāt par minimālo algu, bez nekādiem papildus maksājumiem, varbūt pat pats vēl piemaksāt, būt smaidīgs, atvērts, iedziļināties pacientu problēmās, būt 24/7 pieejams, vienmēr būt lietas kursā par inovācijām. Ja būsim reāli, mums kā sabiedrībai neinteresē ārstu problēmas, tāpat kā ārstiem neinteresē mūsējās. Un šito varētu attiecināt uz daudzām profesijām, it sevišķi politiķiem.

  1. Pilnībā piekrītu!Tas pats autobusa vadītājs arī kontaktējas ar daudziem cilvēkiem un arī viņa rokās ir desmitu pasažieru dzīvības.Piekrītu ārstu streikam,tikai jāsāk streikot visām arodbiedrībām un jāmet nost tie 100 dīkdieņi!

   1. Manuprāt tomēr problēma ir ne tikai 100 dīkdieņos, bet tajā kā tie 100 sadarbojas ar vēl 58000 tādu pašu dīkdieņu (ierēdņi). Tie 100 var mainīties kaut katru dienu, jo tie 58000 ir imūni pret to.

 3. tajā miskastē var satikt arī citus. Strādāju visu mūžu no dienas dienā, jastrādā ja ne smagi, tad ļoti uzmanīgi un visas 8 stundas, un mēneša beigās saņemu uz rokas 320 eiro. Protams, ārsts ir svarīgs, bet ko darīt tam, kas pie ārsta netiek, jo naudas nav? Ta ka īsto miskasti ārsta kungs vēl nav redzējis

   1. Es zinu daudzus ārstus ārpus Rīgas. Gandrīz neviens nevar sūdzēties, ka neizmanto valsts iekārtas privātām praksēm, ka nelobē un nesaņem prēmijas no farmakoloģijas koncerniem, ka dzīvo divistabu dzīvoklītī, ka nav sava auto, ka …………. Viens tāds lauku ārstiņš streikā piedalījās, jo viņam 125 000 ienākums gadā šķita par maz. Katrā profesijā ir savs “proletariāta” līmenis, kas sēdēs uz zelta bedres un grauzīs sausiņus. Bet, starp mūsu ārstiem, tādu ir maz. Kaut gan tie ir ielikti par lielākajiem bļāvējiem, kā jau proletariātam iederas. Bet, kopumā, mums medicīnas nozare ir pietiekami nodrošināta ar naudu. Tikai tā nozūd Medicīnas Astoņkāja galvgalā. Medicīnas proletariātam atstājot pabiras. Ne velti, finansējums uz vienu iedzīvotāju ir tik pat liels, kā tai pašā Vācijā.

 4. “Latvijā nav godīgas attieksmes pret ārstiem”

  Nu neesat jau jūs, ārsti, tik apbižoti, strādājat privāti un piecu minūšu saruna ar pacientu izmaksā 30-50 eur?!
  Pasakiet ,pret ko šajā valstī ir godīga attieksme? Vai pret skolotājiem, medicīnas MĀSĀM, kuras dara melno darbu ,pensionāriem, kuri visu mūžu strādājuši par grašiem(lielākā daļa) un vēl no pensijas valsts cenšas iedzīvoties lai valdīklas varētu palielināt sev algas.
  Un nav noslēpums ka ārstiem pacienti vēl joprojām dod bonusus lai būtu normāla attieksme un ieinteresētība.

   1. priekš freibergas ekstrām? Viņas komunālie maksājumi mēnesī atņem cerību bērna operācijai. ziedot.lv vāca bērnam dzirdes operācijai tik cik šī izšķērdē komunālajos mūsu nodokļus mēnesī

  1. Kur pateicoties komunistiskās Krievijas degradējošās okupācijas paši iedzīvotāji ir degradējušiez savās attiecībās viens pret otru kā arī pret valsti. Kamēr vēl vecai domåšanai in lojalitātēm būs noteikšana tas viss diemžēl tā arī turpināsies. Labā zińa- laiki mainās…. kautgan pārāk lēni.

 5. …Ārsts var dzīvot bez prezidenta, bet prezidents bez ārsta nevar. Tā ir profesija, kas rūpējās par cilvēka dzīves kvalitāti, bez veselības cilvēks nevar dzīvot pilnvērtīgu dzīvi…
  Tā varbūt ,ka vajadzētu būt ,bet Latvijā tas noteikti jau sen tā nav. Ārsts Latvijā rūpējās par manu dzīves kvalitāti? Es ar savu maciņu gan rūpējos par ārsta dzīves kvalitāti ,tā gan tas ir ,un visi 200%.

 6. gimenes arsts neko nearste.Izraksta kimiju,kura nekam neder.Visa si sistema nekam neder.Vismaz mans gimenes arsts ir atklats,ka vel nevienu slimnieku nav izsarstejis.Ta ir tikai manipulacija ar cilveka sapratu.Katrs kautkur mekle glabinu.Neesmu dzirdejis ,ka gimenes arsts kadam slimniekam ieteiktu attirit organismu no slakvielam kas uzkrajusas organisma,un kuras ir jasakalo lauka.Ta vieta vins izraksta 3 receptes kimiju,un aizsuta pie neirologa,kurs vel izraksta 3 receptes.Un ta jau ir sistemas kede,kura roka roku mazga.Un kadas summas jaatdod aptiekas kur pati elementaraka terpentina ziede 25 grami maksa 4,05 eiro.Seit uzcenojums ir 500%.

 7. ja es savu onkuli neuztic etu slimnīcai viņš vēl būtu dzīvs – potēja insulinu nepārbaudot, mēs tikai katru otro dienu.
  Priekškam 10 gadus mācīties neguļot, ja grūtnieci naktī atstāj uz galda vienu ? Cik bērnu ārstiem no rokas naktīs izslīdējuši un tagad uz mūsu nodokļiem, nevis šo ārstu?

 8. Šeit nesaprot vienu: valsts un privātā medicīna. Streiks ir par līdzekļu piešķiršanu valsts medicīnai un tajā strādājošiem mediķiem, kas nesaņem adekvātas algas. Pretējā gadījumā būs totāla privāta medicīna ar superinovācijām un tad varēsim aurot’!
  Starpcitu, skauģi, lūdzu, visi ceļi vaļā, ejat uz Stradiņu universitāti! Tikai tad droši vien sapratīsiet, kas ir kas un kāpēc tas ir!!!

Pievienot komentāru