Bērni, Grūtniecība un dzemdības

Vīrs dzemdībās – vēlams atbalsts vai attiecības traumējoša pieredze

Foto - Shutterstock

Autore – psiholoģe Jekaterina Gorškova

Reiz biju lieciniece sarunai medicīnas centrā:
– Vai pie jums dzemdībās var piedalīties arī vīrs? – sieviete interesējās.
– Jā, protams. Bet vai esat pārliecināta, ka tiešām to vēlaties? – jautāja ārsts.
– Esmu pārliecināta! Eiropā sen jau visas tā dzemdē! Bet ASV dzemdēt bez vīra klātbūtnes vispār ir apkaunojoši. Civilizētajās valstīs tā ir norma! – stingri atbildēja sieviete. – Vai jūs tā nedomājat?
– Nē, katrs izlemj pats. Tikai Amerikā katrs ceturtais vīrietis pēc tādas pieredzes kļūst impotents. Vai tas jūs nebaida? – interesējās ārsts.

Aizdomājos, kāpēc dzemdības vīra klātbūtnē mūsu laikos ir kļuvušas tik modernas? Agrāk nevienam nekas tāds pat prātā nenāca, bet tagad dažas sievietes uzskata savu ģimenes dzīvi par neizdevušos, ja vīrs atsakās piedalīties dzemdībās.

Protams, dzemdības ir sarežģīts un sāpīgs process, un daudzām sievietēm šajā laikā nepieciešams tuva cilvēka atbalsts. Tagad jūs varat dzemdēt kopā ar māti, māsu, draudzeni, psihologu, un, protams, ar vīru. Bet vai vajadzētu izvēlēties tieši vīru un vai tam nebūs bēdīgas sekas, kādas min ārsts augstāk citētajā sarunā?

Vīrieša klātbūtne dzemdībās: ko vēlas sievietes?

Patiešām, kāpēc sievietes, kuras mierīgi dzemdēja bez vīra klātbūtnes, pēkšņi nolēma pieaicināt vīriešus noskatīties noslēpumainajā dzemdību procesā?

Pirmais motīvs. Atbalsts

Pirmais arguments ir – saņemt atbalstu. Vīrs var pamasēt, paturēt roku, pateikt kaut ko uzmundrinošu, pasniegt padzerties. Bet tas viss attiecas tikai uz dzemdību sākumu. Iemesls, kāpēc vīrs nepieciešams brīdī, kad palīdzēt var tikai ārsti, paliek neskaidrs.

Otrais motīvs. Kontrole

Sieviete ir tik satraukta un neuzticas ārstiem, ka uzskata – kādam ir jāuzrauga viss process. Nepieciešamības gadījumā vīrs gan pasauks palīgā, gan sauks pie atbildības. Dažreiz vīra klātbūtne patiešām spēj padarīt dzemdības komfortablākas.

Trešais motīvs. Attiecību stiprināšana

Dažas sievietes uzskata, ka vīrs, kurš piedalījies dzemdībās, vairāk mīl bērnu un novērtē sievu. Daži psihologi piekrīt šādam atzinumam. Tiesa, ar nelielu piebildi: tas notiek tikai tad, ja ģimenē viss jau iepriekš bija labi, pāris dzīvoja mīlestībā un harmonijā, bērns bija gaidīts.

Pretējā gadījumā kopīgas dzemdības var pielikt punktu jau tā problemātiskajai savienībai, tās darbojas kā konflikta katalizators. Nav saprātīgi mēģināt piesaistīt vīru, liekot viņam noskatīties tavās ciešanās un iežēloties par tevi. Lai gan dažas sievietes dara tieši to. Mēģinot saglabāt attiecības, kļūšanu par māti viņas izspēlē kā traģēdiju vairākos cēlienos: pažēlo mani, dzemdības bija tik grūtas, pēc tam pažēlo mani atkal, man tik grūti no tā visa atgūties un tā tālāk atkarībā no manipulatores vajadzībām.

Vīrieša klātbūtne dzemdībās: ko vēlas vīrieši? Lasi nākamajā lapā!

3 Komentāri

  1. nelasīju līdz galam, jo neko jaunu vai noderīgu neatradu. mana recepte: saprast, ko pats domā un jūt; nerunāt lieku; iemācīties komunicēt; būt patiesi labam.

Pievienot komentāru