Dzīvesveids, Padomi

Pašu gatavotas piedevas veselības vannai. Skujas, sāls, eļļas un aromāti

Foto - Shutterstock
UZZIŅA

• Vannas ir ūdensdziedniecības metode, kad uz ūdenī iegremdētu ķermeni vai tā daļu iedarbojas vairāki fizikāli faktori: siltums, ūdens mehāniskais spiediens, dažādas pievienotās vielas, piemēram, sāls, ārstniecisko augu novārījums, ēteriskās eļļas.

• Ārstnieciskās iedarbības pamatā ir organisma atbildes reakcija, ko nosaka procedūras ilgums, temperatūras režīms un ūdenī izšķīdinātās vielas deva.

• Visizteiktāk uz vannas procedūru reaģē sirds asinsvadu sistēma.

Ūdens procedūras izmanto gan skaistumkopšanā, gan veselības stiprināšanā, taču dažkārt tās liek lietā dažādu slimību ārstēšanā. Mainot ūdens temperatūru un pievienojot tam bioloģiski aktīvas vielas, var uzlabot asinsriti, aktivizēt vielmaiņu, palielināt muskuļu tonusu vai, tieši otrādi, atslābināties un nomierināties.

Sāls un skuju vannas

P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja Inese Kokare stāsta, ka mājas apstākļos viegli var sagatavot sāls vannu, šim nolūkam izmantojot vai nu parasto vārāmo, vai jūras sāli. Mazāk koncentrētam šķīdumam uz litru ūdens ņem 2–5 g sāls, bet lielākam – līdz pat 25 g. Ūdens temperatūrai vajadzētu būt +33…+34 °C. Sāls kārtiņu, kas paliek uz ādas, uzreiz nenoslauka, bet ļauj mikroelementiem caur ādas porām iekļūt organismā. Sāls vannai piemīt tūsku mazinoša iedarbība, to kā palīglīdzekli var izmantot hronisku locītavu un mazā iegurņa slimību ārstēšanai.

Skuju ekstrakta vanna ieteicama tiem, kuri cieš no trauksmes, neirozēm, miega, veģetatīvās nervu sistēmas traucējumiem. Gatavojot mājas apstākļos, 20 l ūdens vajag 5–25 g ekstrakta pulvera vai tablešu. Ūdens temperatūrai jābūt +35…+37 °C, bet procedūra ilgst 10–30 minūtes. Ja vannas gatavo kursa veidā, vienā ir aptuveni 10–20 procedūru.

– Jāseko līdzi savai pašsajūtai gan vannā, gan pēc tam. Procedūra nedrīkst būt nogurdinoša, pretējā gadījumā jāmaina ūdens temperatūra vai procedūras ilgums, – atgādina Inese Kokare. Viņa neiesaka to izmantot uzreiz pēc ēšanas vai fiziskas pārslodzes, piemēram, pēc pusdienām vai sportošanas, vismaz stundu vai pusotru vajag nogaidīt.

Gatavojot aromātiskas vannas, atliek tikai pienam pievienot dažus pilienus ēteriskās eļļas un iejaukt to vannas ūdenī. Šādu paņēmienu var izmantot arī džakuzi, kur uz organismu iedarbojas gan ūdens temperatūra, gan vibrācija. Vēlamā ūdens temperatūra ir +37…+40 °C vai +34…+37 °C, procedūras ilgums – līdz 20 minūtēm. Tas labvēlīgi ietekmē ne tikai ādas un muskuļu tonusu, bet arī nervu sistēmu un locītavas.

Ārste informē, ka ūdens procedūras nedrīkst veikt, ja ir akūts iekaisums vai hroniska iekaisuma saasinājums, smaga sirds, nieru vai plaušu slimība, asiņošana, arī menstruālā, asinsslimības akūtā vai paasinājuma stadijā, infekcijas slimības, progresējoša glaukoma, dažas ādas slimības, piemēram, ekzēma. Ja grūtniecība jau pāri pusei, karsēties vannā nebūtu ieteicams.

Pievienot komentāru