Psiholoģija

Mīlestībā nešķīstošs naids. Kā izrauties no emocionāla vardarbja nāvējošā apskāviena

Foto-Shutterstock

Galvenais emocionālās vardarbības mērķis – likt cilvēkam šaubīties par citiem un sevi, vājināt viņa gribu. Emocionālās vardarbības upuri ir cilvēki, kuri atrodas agresora tuvumā un piesaistījuši viņa uzmanību ar savām pozitīvajām īpašībām (vai rīcību), kuras nepiemīt agresoram, bet viņš tādas vēlētos. Tie var būt arī cilvēki, kas rada viņam diskomfortu. Sākotnēji agresora upuriem nav nekādu īpašu tieksmju uz mazohismu vai depresiju. Kopumā varam teikt, ka katrā personībā ir mazohisma iedīgļi, kurus var aktivizēt, ja ir tāda vēlēšanās.

Šie cilvēki ļauj maldināt sevi, pat neiedomājoties, ka partnerim var būt ļauni nodomi. Viņu priekšstatā par pasauli tas vienkārši nav paredzēts.

Viņi rada naivu un lētticīgu cilvēku iespaidu, neslēpj savu emocionalitāti un tādējādi izraisa agresorā skaudību.

Viņiem ir zems pašvērtējums un mēdz justies vainīgi. Jūtīgi pret kritiku, viegli ievainojami.

Šaubās par sevi un savu viedokli, nav pārliecināti par savām spējām.

Attiecībās ļoti pieķeras otram cilvēkam, gatavi burtiski atdot sevi visu.

Šīs īpašības palielina varbūtību nonākt attiecībās ar varmāku un kļūt par izkropļotas komunikācijas mērķi.

Izkropļotas komunikācijas pazīmes:

• Nicinājums un sarkasms joku aizsegā. Ķircināšana svešinieku klātbūtnē, cilvēka spējas domāt un pieņemt saprātīgus lēmumus apšaubīšana. Kaitinošas nopūtas, greizi skatieni, aizskarošas piezīmes. Ja šāda attieksme tiek sāpīgi uztverta, agresors to izsmej, cietušais tiek iztēlots kā paranoiķis. Viņu dēvē par histēriķi, nenormālo, trako.

• Nepārtraukta cieņas aizskaršana – uzbrucējs tik ilgi pārliecina partneri, ka tas nav nekā vērts, kamēr cietušais pats tam notic.

• Varmāka izvairās no tiešām atbildēm uz jautājumiem, neatzīst konfliktu, izsmej otra jūtas un sāpes.

• Agresoram cietušais ir kā objekts un “ar lietām” nesarunājas. Komunikācijā nav dialoga, ir norādījumi no augšas. Tā parāda, ka partneris nav līdzvērtīgs. Varmāka visu pasniedz tā, it kā viņš vienīgais zinātu patiesību, visu saprastu labāk. Tajā pašā laikā sarunā viņa argumenti bieži vien ir neatbilstoši un neloģiski, tās mērķis – novirzīties no problēmas risinājuma. Viņš vienmēr atrod veidu, kā izrādīties gudrākajam un apsūdzēt otru.

• Viņš var likt īstenot neizpildāmus pieprasījumus, lai būtu vēl vairāk iemeslu kritikai.

• Visbiežāk agresija izpaužas nevis tieši, bet caur tā saukto auksto naidīgumu. Varmāka runā aukstā, vienaldzīgā balsī, balss tonis dažreiz var paust slēptus draudus un satraukt. Viņš slēpj patieso informāciju. Lai to izdarītu, izmanto mājienus, neprecīzus faktus un pat vulgārus melus.

• Agresora uzvedība dzen upuri strupceļā. Ar vārdiem – viens, darbos – kas cits. Viņš var teikt, ka piekrīt priekšlikumam, bet sejas izteiksme liecina pretējo. Cietušais nevar precīzi noteikt, kā jūtas un ko domā, pārstāj sev uzticēties, arvien vairāk vaino sevi un mēģina attaisnoties.

Viena no raksturīgākajām komunikācijas varmāka-cietušais iezīmēm ir vainas pārlikšana. Vainīgs jūtas tikai upuris, agresors šo sajūtu projicē uz partneri.

10 Komentāri

 1. Bieži stresa, domstarpību un pat laulības šķobīšanās pamatā ir materiālās problēmas. Ne velti senči runāja ka kur nabadzība nāk mājās pa durvīm iekšā, tur mīlestība lec laukā pa logu. Protams nauda un pārticība neatrisina visas problēmas, tās tāpat būs, bet citādākas, tādas, kas var pavērt iespēju attīstīties garīgi. Tomēr kaut kādam pamatam no abām pusēm ir jābūt ne tikai morāli, bet arī materiāli, lai pāris varētu dzīvot kopā ilgstoši laimīgās un harmoniskās attiecībās. https://goo.gl/GUdzTx

  1. Upuris loti biezi jutas vientuls un nesaprasts.Vari dzivot gimene ar miliem berniem apkart,daudz darbiem,draugiem,bet juties vientuls un nesaprasts,jo paridaritajs prot radit par sevi labu iespaidu pat vel piespele cieteja lomu.Rakstu nevajag interpretet pa savam,bet but gudram,lasit un pardomat,panemt sev vajadzigo.Lasu rakstu ka savu dzivesstastu.Esmu izravusies no tam vazam,kas prasija loti daudz emocionali sapigu gadu,bija neiespejami uzticeties ,bet nu jau ir labak ,PALDIES DIEVAM-TICIBAI VINAM.

  2. Esiet blakus un vienmer pieejama meitai,laujiet runat un raudat,lai netur sevi neko,jo no ieksienes uz aru nak visas slimibas,depresija,pasnavibas domas u.c.slimibas.

  3. Atrodoties šādā situācijā meita palīdzību nemeklēs, tapēc pašam jāiet pie psihoterapeita un jājautā ko tur darīt un vai var ko darīt.

 2. Tiem, kas lasa angliski, iesaku palasit par “narcissistic abuse”.

  Man shads cilveks bija labaka draudzene – pirmos gadus es tiku dievinata (man tolaik bija ljoti zema pashapzinja, tapec jutos, it ka dzive butu izvilkusi laimigo lozi). Un par to es vinju dievinaju (abpuseji izdevigi).

  Tad sakas jebka, ko es saku, apshaubishana… vinja pat labak neka es zinaju, kaa man sap veders, cik nogurusi jutos.. Respektivi vareja sakt bljaut uz mani, ja pazhelojos, ka esmu nogurusi.. cik gan tagad tas skan nelogiski. Brizham ljoti milji izturejas pret citiem, bet mani ignoreja un izturejas absoluti auksti… gruti to bez piemeriem izskaidrot. Tas viss it ka bija joks.

  Bet visvairak bija tieshas provokacijas.. piezimes par manu histerisko dabu, viss man bija ne ta ka vajag utt. Visu laiku uzmanijos, lai neizprovacetu vinjas dusmas. Beigas jau sapratu, ka tieku nemitigi provoceta un tapec izlikos, ka mani tas vispar, vispar neaizskar. Un shadi cilveki bez konfliktiem nespej dzivot, tapec pec paris men vinja atrada jaunu upuri. Un pekshnji man gastrits beidzas.. jeyy!!!

  Vislabak no shadiem cilvekiem izoleties, bet, ja tas nav iespejams, tad var izmantot “grey rock” metodi, respektivi nekadi nereaget uz provokacijam.

 3. Parlasiju savu tekstu un sapratu, ka gruti paskaidrot pasivo agresiju. Ja kads to nav piedzivojis, tad nesapratis un netices. Tapec labak iet uz atbalsta grupu neka stastit tuviem draugiem, kas neko lidzigu nav piedzivojis. Labu gribedams draugs Tev meginas pateikt, ka tas nekas nav 😀

  Palasiet par “narcissist red flags” jeb pazimes, kas liecina, ka cilveks ir narciss. Medz but ari sleptie (covert) narcisi, tapec nav nemaz tik viegli vinjus atpazit. Turklat covert narcissists parasti ir tie, kas taviem draugiem un radiem ljoti, ljoti patiks un vinji vispar nesapratis par ko tu sudzies 🙁

Pievienot komentāru