Ārstēšana, Veselības politika

Nodokļu nemaksātājiem varētu noteikt īpašu mēneša maksu par medicīnisko palīdzību

Foto - Timurs Subhankulovs

Nodokļu nemaksātājiem varētu noteikt īpašu mēneša maksu par plānveida medicīnisko palīdzību, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Nozares ministrijā patlaban top Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts. Tajā plānots ierakstīt līdz šim valdībā izskanējušos solījumus par mediķu algu paaugstināšanas grafiku, par finansējuma palielināšanu nozarei līdz 4% iekšzemes kopprodukta nākamo divu gadu laikā. Jau tagad varot prognozēt, ka tuvākajā laikā asas diskusijas izvērsīsies par gadiem ilgi “muļļāto” obligāto veselības apdrošināšanu. Nozares ministrijā aizstāv versiju par sociālā nodokļa maksātāju nodalīšanu no nemaksātājiem.

Veselības ministre Anda Čakša vairāk atbalsta ideju nodokļa maksātājus nošķirt no nemaksātājiem. Pagaidām izskatās, ka šis variants arī tiks atbalstīts.

Anda Čakša, veselības ministre:”Tieši tāpēc ir šis sadalītais grozs. Ir neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšana, kas mūsu gadījumā ietver primāro veselības aprūpi, infekcijas slimības, psihiskās slimības, bet pilns grozs ir pieejams, tikai nomaksājot nodokļus.”

Atsaucību nav guvusi ideja par veselības nodokļa ieviešanu, – katram strādājošajam vidēji mēnesī maksājot, piemēram, 20 eiro. Arī mediķu arodbiedrībā uzskata, ka sociālā nodokļa maksātāju nodalīšana no nemaksātājiem varētu būt pieņemams variants.

Valdis Keris, Mediķu arodbiedrības vadītājs:”Ņemot vērā daudzus viedokļus, kas ir izskanējuši no darba devēju organizāciju puses par to, ka ir jābūt principam, – kurš nemaksā, tam nebūs ēst, tad šis kompromisa variants varētu būt visām ieinteresētām pusēm vispieņemamākais variants.”

Pagaidām notiek aktīvas diskusijas par to, kā sistēmai varēs pieteikties sociālā nodokļa nemaksātāji. Pagaidām ir vairākas versijas, tostarp ikmēneša valsts nodeva.

Romualds Ražuks, Saeimas Veselības aprūpes apakškomisijas vadītājs (Vienotība):”Mēs tādu kā mērķi nostādījām 1% no minimālās algas. Tie ir 4,30 eiro, varbūt būs 8,60. Sākumā tā tiešām būs ļoti neliela summa, lai cilvēkus pieradinātu pie šīs sistēmas un nesagrautu to jau no paša sākuma ar kaut kādu nesamaksājamu summu.”

Darbs pie Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta Veselības ministrijā notiks visu šo mēnesi. Darba versijai jābūt gatavai septembra sākumā, kad to skatīs valdībā.

Vairāk pievienotajā video:

6 Komentāri

  1. “Nozares ministrijā aizstāv versiju par sociālā nodokļa maksātāju nodalīšanu no nemaksātājiem.”
    Kā es kā bezdarbnieks jau 10 -to gadu, ar ienākumiem 0.00 varu šiem ko samaksāt vispār? Līdz šim valsts, slikti, neko man nedeva, bet nu ar vismaz neprasīja!

  2. 20 eiro mēnesī vienam subjektam gandrīz pietiek slāpju apmierināšanai no krutkas ,jeb 2 l. žļurgainā alus.Ja zudīs iespēja dzesēt slāpes var ciest uzņēmēji ,kas ražo un pārdod šo žļurgu un tās lietotāji,var izcelties protesti vai pat masu nemieri.

  3. Un kāpēc man – pensionārei ar vairāk kā 30 gadu darba stāžu,bet valdības atvēlētu 150 eiro “lielu” pensiju, tagad jāmaksā būs vēl kaut kas valstij papildus, lai es vienu reizi trijos gados apmeklētu ģimenes ārstu, no kura tāpat nav jēgas, ja es godprātīgi visus 30 darba gadus esmu maksājusi nodokļus, valstij izaudzinājusi 6 nodokļu maksātājus, kuri arī šodien godprātīgi maksā visus nodokļus, jo nav aizmukuši no Latvijas? Es nejūtos vainīga, ka esmu šobrīd nodokļu nemaksātāja, jo no tik “lielas” pensijas man nodokļus nav jāmaksā tīri likumīgi.

Pievienot komentāru