E-vielas, Uzturs

Kaitīgais fipronils. Latvijā piesārņoto olu nav; kur vēl tas sastopams?

kakis8

Vairākās Eiropas valstīs – Beļģijā, Vācijā, Francijā, Nīderlandē, Itālijā, Polijā, no tirdzniecības atsauktas vistu olas, kurās konstatēts insekticīds fipronils.

Par laimi Latvijā piesārņotās olas nav nonākušas. Pārtikas veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Meistare pastāstīja, ka fipronils ir insekticīds, kuru izmanto dažādu insektu, piemēram, blusu, ērču apkarošanai. Piemēram, kaķiem domātās veterinārās zāles “Flevox”, kura aktīvā viela ir fipronils, ieziests mājas mīluļa ādā, ātri vien atbrīvo to no insektu invāzijas.

Lietošanas pamācībā arī norādīts, kādi piesardzības pasākumi jāievēro cilvēkam, kas ar to darbojas. Lai nerastos gļotādu un acu kairinājums, jāizvairās no produkta saskares ar muti vai acīm, bet, ja tas nonācis saskarē ar pirkstiem, rūpīgi jāmazgā rokas ar ziepēm un ūdeni. Turklāt dzīvnieka apstrādes laikā nedrīkst smēķēt, dzert vai ēst.

Ilze Meistare uzsver, ka fipronilu drīkst izmantot tikai neproduktīvo dzīvnieku ārstēšanai, tā izmantošana produktīvo dzīvnieku apstrādei Eiropas Savienībā ir aizliegta. “Ja fipronila atliekvielas nonāk pārtikas produktos, tas var atstāt nelabvēlīgu ietekmi uz patērētāja veselību – aknām, gremošanas sistēmu,” viņa saka. PVD katru gadu atliekvielu kontroles programmas ietvaros kontrolē arī hlororganiskos pesticīdus olās. Līdz šim pārkāpumi nav konstatēti.

Pārtikas produktu iespējamo ķīmisko piesārņojumu ar fipronila iespējams noteikt pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā Institūta „BIOR” laboratorijā. Institūta speciālisti skaidro, ka fipronils ir plaša spektra insekticīds, kas pieder pie fenilpirazola grupas. Tas ir balts pulveris ar sapelējuma smaržu. Balstoties uz literatūras datiem, cilvēkiem, kuri saindējušies ar fipronilu, parādās tādi simptomi kā svīšana, vemšana, galvassāpes, sāpes vēderā, reibonis, uzbudinājums, vājums. Fipronila iedarbības pazīmes parasti izzūd spontāni un ir atgriezeniskas.

Lai noteiktu insekticīdu, piemēram, fipronila, atliekas pārtikas produktos,“BIOR” laboratorijā veic ķīmiskā piesārņojuma analīzi ar gāzu hromatogrāfijas metodi. Optimālais parauga daudzums analīzei -0, 5 kilogrami. Maksimālais testēšanas laiks- līdz 25 dienām.

Institūta “Bior” Šķidruma hromotogrāfijas nodaļas vadītāja Iveta Pugajeva pastāstīja, ka analīzei var nest gan olas, gan gaļu, gan dārzeņu, gan citus augu un dzīvnieku izcelsmes produktus. “Minimālais daudzums analīzei ir desmit olas, taču, jo vairāk analizējamā materiāla, jo precīzāks analīžu rezultāts,” viņa saka. Olas pirms nodošanas analīzei nevajag mazgāt vai kā citādi aptstrādāt. Laboratorijā tās tiks sablenderētas, lai šķidro masu analizētu ar sarežģītu iekārtu palīdzību. Tāpēc arī analīzes cena nav no mazajām. Tiem, kas vēlas zināt, vai kādā no pārtikas produktiem nav fipronila, jārēķinās ar 110 eiro bez PVN.

Pievienot komentāru