Ārstēšana, Citas slimības

Pēc insulta atgriežas mājās. Kas jāzina, ja mājās ir gulošs pacients?

Foto - Shutterstock

Lielākajai daļai cilvēku pēc insulta saglabājas dažādi veselības traucējumi. Lai tie būtu pēc iespējas vieglākā formā, ir ne vien laikus jāsaņem ārstēšana, bet arī rehabilitācija un pienācīga aprūpe mājās.

Vairākumam ļaužu ir kāds radinieks, kolēģis, kaimiņš vai kāds cits pazīstams cilvēks, kuram ir bijis insults – dzīvībai bīstams pēkšņs smadzeņu bojājums asinsvada nosprostojuma vai asinsvada plīsuma dēļ. Atjaunošanās process pēc šā notikuma atgādina bērna attīstību pirmajos dzīves mēnešos un gados. Kas jāzina, ja mājās ir gulošs pacients?

 

Rehabilitācija

Pacientiem pēc akūta insulta valsts apmaksā rehabilitāciju, ja to uzsāk sešu mēnešu laikā pēc slimības. Lai saņemtu šo pakalpojumu, pacientam vai viņa piederīgajiem sadarbībā ar ģimenes ārstu ir jāsagatavo nepieciešamo medicīnas dokumentu pakete un jāsaņem nosūtījums pie rehabilitologa. Daļai pacientu to izsniedz, jau izrakstoties no stacionāra. Rehabilitācija paredz fizikālo un fizioterapiju, ergoterapiju un nodarbības pie logopēda.

Neiroloģe Elīna Malkiela skaidro, ka atkarībā no veselības traucējumiem rehabilitācijā iesaistās fizioterapeits, kurš pakāpeniski iemāca atkal sēdēt, celties kājās un pārvietoties. Ergoterapeits palīdz atgūt prasmi paēst, apģērbties, apkopt sevi, pielāgot palīgierīces, kas atvieglo ikdienas aktivitātes. Logopēda uzdevums ir iemācīt no jauna runāt, saprast citu teikto, trenēt atmiņu un rīšanas muskulatūru.

Ja tiek nozīmēta rehabilitācija mājās, speciālisti palīdz pielāgot vidi pacienta vajadzībām, jo var būt nepieciešama speciāla gulta, īpaši aprīkota tualete, duša, iesaka nepieciešamās papildierīces staigāšanas, ēšanai un citu ikdienas aktivitāšu veikšanai.

Daudz jauna ir jāapgūst arī insulta pacienta tuviniekiem. Mūsdienās var nopirkt vai iznomāt dažādus aprūpes palīglīdzekļus, un tās nav tikai speciālās gultas vai ratiņkrēsli, bet arī galda piederumi un pat zeķu uzvilcējs. Ir jājautā ārstam arī par iespēju saņemt valsts apmaksātus higiēnas līdzekļus.

1 komentārs

  1. Rehabilitācija NAV pieejama cilvēkiem laukos, provincē! Rehabilitologs nebrauc ārpus pilsētas! Reāli lauku cilvēkam no valsts ir apmaksāta tikai norīkojuma lapa par 3 centiem. Tālāk tupiks, kā augstāk minēju- pakalpojums tikai pilsētā!!!

Pievienot komentāru