Ārstniecības augi, Netradicionāli

Pretklepus līdzeklis un pretsāpju spilventiņi. Melnais plūškoks veselībai!

Foto - Shutterstock

Melnā plūškoka (Sambucus nigra) ziedu medainā smarža, kas cilvēkiem šķiet pievilcīga, ļoti nepatīk pelēm un žurkām, arī tarakāniem. Tieši tādēļ tas savulaik ievests Latvijā un stādīts māju tuvumā, kā arī pie klētīm, kur glabājās labība.

Pamazām no šī uzdevuma augs atkratījās un iemuka parkos un mežos, kur labi jutās, tāpēc drīz vien pierakstījās uz palikšanu. Tagad sastopams gan savvaļas formā, gan kultivēts.

Zied vēlu, reizēm pat jūlija sākumā, sīkiem, dzeltenīgi baltiem ziediem, kas sakārtoti vairogveida ziedkopās. Augustā un septembrī ienākas auglīši – mazi melni violeti kauleņi ar 2-4 sēkliņām.
Veselības stiprināšanai visvairāk izmanto plūškoka ziedus. No tiem var gatavot uzlējumu jeb tēju, novārījumu, izvilkumu spirtā.

Ļoti veselīgi ir arī auglīši, kas satur organiskās skābes, cukurus, glikozīdus, askorbīnskābi. Tomēr pirms lietošanas augļi noteikti jāizkarsē, jāsautē vai jāvāra, kā arī drošības labad jāatbrīvojas no sēkliņām – pretējā gadījumā iespējams saindēties (šķeļoties glikozīdam sambunigrīnam, veidojas zilskābe, kas ir ļoti indīga, bet karsējot tā sadalās).

Plūškoka ziedu uzlējums ir kārtīgs sviedrētājs. Vienu divas tējkarotes drogu aplej ar glāzi verdoša ūdens un ļauj ievilkties, pēc tam nokāš un dzer, ja ir pamatīga saaukstēšanās, moka drudzis un paaugstināta temperatūra.

Izmēģini!

* Krievu tautas medicīnā iecienīts melnā plūškoka augļu pretklepus līdzeklis. Ogas saber čuguna katlā vai māla podā un liek cepeškrāsnī sautēties. Kad biezenis gatavs, to izberž caur sietu un pievieno medu.

* Žāvētu plūškoka augļu novārījums (vieta tējkarote kaltētu ogu uz glāzi ūdens) der kā viegls caurejas līdzeklis zarnu darbības regulēšanai. To vāra ūdens peldē pusstundu, 10 minūtes atdzesē, izdzer vairākos paņēmienos.

* Kārstā ūdenī samitrināti plūškoka ziedu spilventiņi – lielisks pretsāpju līdzeklis uz reimatisma vai podagras sāpju traucētām vietām.

* Antociānu savienojumi, kas nodrošina ogu spilgto krāsu, labvēlīgi ietekmē redzi un stiprina organisma aizsargspējas pret vīrusu izraisītām infekcijām, tāpēc plūškoka augļus var lietot arī svaigā veidā, tikai jāatceras, ka tiem jābūt pilnīgi gataviem un atbrīvotiem no sēklām.
* Ziedu čemurus var arī pagatavot kā desertu: tos iemērc pankūku vai alus mīklā un apvāra eļļā.

! Melno plūškoku nedrīkst sajaukt ar sarkano plūškoku! Sarkanajam ir zaļgandzelteni ziedi un sarkanas odziņas, kas sakārtotas garenās konusveida skarās. Vasu un zaru serde tam brūngani dzeltena – atšķirībā no melnā plūškoka, kuram tā ir balta. Sarkanais plūškoks nereti tiek stādīts mežu un dārzu aizsargjoslās, jo izdala antibiotiskas vielas, kas iznīcina kaitēkļus. Cilvēkiem tas ir indīgs – gan ziedi, gan augļi!

 

logo-36

Pievienot komentāru