Ārstēšana, Citas slimības

Kā ārstēt rētas, lai dzīst gludi

Foto - Shutterstock

Kaut gan mēdz teikt, ka rētas grezno vīrieti, ar tām nelepojas neviena dzimuma pārstāvis. Par brūces dzīšanu gādā daba, taču reizēm, lai tā noritētu raitāk un neveidotos neglītas rētas, nepieciešams ārsta padoms un palīdzība.

Rētas veidošanās ir dabisks ādas dzīšanas process pēc traumas. Kāda tā būs, atkarīgs no bojājuma lieluma un dziļuma. Ja brūce radusies atbilstīgi ādas iestiepuma līnijām, iespējams, rētu tikpat kā nevarēs manīt. Taču, ja tā izvietota perpendikulāri un kustīgā zonā, dzīstot pastāvīgi veras vaļā, pastāv lielāka iespēja iegūt neglītu piemiņas zīmi. Slikti dzīst plēstas brūces, piemēram, suņa kodumi, ķīmiski apdegumi, savainojumi ar koraļļiem. Jo ilgāka būs dzīšana, jo veidosies izteiktāka rēta.

Apgrūtināts šis process ir cukura diabēta slimniekiem, tāpat no traumām jāuzmanās sarkanās vilkēdes un citiem slimniekiem, kuru slimībā iesaistīts viss organisms un imūnā sistēma.

Organisma hormonālās aktivitātes dēļ rētas vairāk veidojas jauniem cilvēkiem, it īpaši krūškurvja, plecu, dekoltē rajonā un uz muguras. Tas jāņem vērā, veicot dažādas lāzerprocedūras. Pastāv risks, ka pamanāmākas rētas, gūstot traumu, šajās vietās būs arī vēlākā dzīves laikā.

Kad nedzīst gludi


Rēta parasti izveidojas aptuveni gada laikā. Ādai atjaunojoties, notiek trīs procesi. Iekaisuma periodā traumētajā vietā sarodas leikocīti jeb iekaisuma šūnas. Brūces ap­sārtums liecina par attīrīšanos no svešķermeņiem un mikroorganismiem. Nākamajā posmā sāk veidoties jauni audi un asinsvadi, tādēļ brūces vieta aizpildās. Trešais posms, kad pilnībā atjaunojas ādas struktūra un veidojas iestiepums, ilgst aptuveni gadu. Ja nav bijusi liela trauma, rēta nereti izlīdzinās ar ādu un tās krāsu, tikai jāatceras, ka svaigas rētas nav labi atsegt saulei.

Taču ne vienmēr viss norit gludi. Pēc piņņu un vējbaku izslimošanas, kā arī ādas bojājumiem locītavu tuvumā mēdz parādīties atrofiskas rētas ar iedobumu.

Pastiprināti veidojoties rētaudiem, rodas izteiktas, sarkanas rētas, kas paceļas virs ādas līmeņa. Bieži vien tādas mēdz būt pēc operācijas lielu un atkārtotu griezienu vietā, kur āda kļuvusi biezāka.

Sekstēm līdzīgi keloīdi (saistaudu izaugumi) var izplesties ārpus ievainojuma zonas un parādīties vairākus mēnešus pēc traumas gūšanas.

Ja uzrodas lielas, neglītas rētas, jācenšas netraumēt ādu.

1 komentārs

Pievienot komentāru