Ārstēšana, Citas slimības

Pateicoties publikācijām “LA”, simtiem dota iespēja izārstēties no C hepatīta

Foto no privātā arhīva

“Ir pagājis gads kopš cīņas par Indijas zāļu saņemšanu. Pateicoties publikācijām “Latvijas Avīzē”, simtiem cilvēku ir dota iespēja izārstēties no briesmīgā C hepatīta, lai dzīvotu, strādātu un priecātos par dzīvi. Esmu nodevusi analīzes Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC), un vīruss nav atrasts jeb ir negatīvs pēc pusgada no zāļu izlietošanas brīža. Galvenais – mūsu cīņa nebija veltīga! Ticu, ka tie cilvēki, kuri pasūtīja un lietoja zāles, ir izveseļojušies!” tā redakcijai raksta Valija Miezīte, kura kopā ar dzīvesbiedru Jāni cīnījās, lai tiktu atcelti steidzīgi pieņemtie Ministru kabineta grozījumi, kas vairs neļāva recepšu medikamentus no trešajām pasaules valstīm sūtīt pa pastu. Valijai līdz ar to tika liegta iespēja saņemt ārstes izrakstītās jau pasūtītās zāles no Indijas, kaut gan deviņus gadus šāda aizlieguma nebija. Valijas daktere ieteica, ka viņai varētu palīdzēt izveseļoties tieši Indijas medikamenti, jo valsts apmaksātie medikamenti pozitīvu rezultātu nebija devuši.

Patlaban Valija ir Skotijā, palīdz dēlam audzināt savus mazbērnus un sazvanīta pastāsta, ka pēc publikācijām “Latvijas Avīzē” nespējusi atrauties no datora, jo cilvēki interesējušies par iespējām iegādāties zāles C hepatīta ārstēšanai Indijā, rakstot viņai “feisbukā”, “draugos”, sūtījuši e-pastus un zvanījuši pa tālruni. “Tagad man ir sākusies otra dzīve un es to ar prieku baudu,” viņa teic.

Ne visi var atļauties zāles

Katru gadu ar C hepatītu no jauna inficējas apmēram 600 cilvēku. Veselības ministrija informē, ka šogad sešos mēnešos ir ārstēti 1200 pacienti, no kuriem vairāk nekā puse ir saņēmusi jauno bezinterferona terapiju, kas pilnībā tiek kompensēta no valsts budžeta. Taču to valsts apmaksā tikai tiem slimniekiem, kuriem jau ir aknu ciroze vai tuvu tai, pārējiem zāles ir jāiegādājas par savu naudu, un tas daudziem nav pa kabatai, jo medikamenti maksā tūkstošus, tāpēc tiek meklētas citas iespējas.

LIC aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane: “Sākumā mēs nezinājām, kā tās Indijas zāles darbosies. Indijā kā trešās pasaules valstī ir piešķirtas tiesības ražot tā sauktos ģeneriskos medikamentus, kuriem ir tāda pati aktīvā viela kā oriģinālajām zālēm.

Sākotnēji tos ļauj ražot nabadzīgām valstīm, kur ienākumi tik zemi, ka tur nav iespējams iegādāties inovatīvās dārgās zāles. Latvijā Indijas medikamenti nav nopērkami, jo tie Eiropas Savienībā nav reģistrēti. Neraugoties uz to, liela daļa pacientu paši atrada iespēju iegādāties šīs zāles, atbrauca pie mums un teica: dakter, man ir zāles, es gribu ārstēties! Mēs viņus uzraugām, monitorējam, kontrolējam, un šobrīd mums jau ir diezgan liela pieredze C hepatīta ārstēšanā ar Indijas zālēm. Efekts ir labs. Pagājušajā gadā rīkotajā Eiropas aknu slimību pētnieku asociācijas kongresā ziņojumā par ģenerisko medikamentu iedarbīgumu izskanēja, ka to efektivitāte ir līdz pat 90 procentiem. Tā ir iespēja izveseļoties tiem cilvēkiem, kuru ārstēšanu valsts nekompensē. Vienīgi iesaku šīs zāles nepirkt internetā, jo tas nav droši. Viena daļa pacientu brauc pakaļ paši, citiem atved. Tiesa, ir cilvēki, kuri šīs zāles nevar atļauties nopirkt, jo nav to 1000 eiro.”

7 Komentāri

 1. Starp citu, ja par valsts līdzekļiem cilvēkus ārstētu ar Indijas zālēm, varētu par to pašu summu izārstēt četrdesmit reizes ( !!!) lielāku slimnieku skaitu. Tātad tūkstoš slimnieku vietā varētu ārstēt 40 000. Kas to liedz? Birokrātija, kas lobē Rietumvalstu ražotājus!

  1. Skaties tuvāk – tepat Latvijā ZZS vada veselību un nekas netiek darīts, lai izārstētu visus slimniekus – tā ir ļoti liela nauda Beļēviča tipa menedžēriem – ne velti savulaik Beļēvičs aizliedza ievest tās Indijas zāles – peļņa ir tā kas nosaka arī visu – Tur arī Čaksa no ZZS un klusums ar kapu zvaniem pa starpām…
   Jā tas izdevīgi kapu firmām, bet ne pašu iedzīvotājiem, kuri vientiesībā domā, ka neslimos ar C hepatītu un balsos par ZZS…

 2. Apsveicu tos , kuriem paveicās vinnēt VM toreizējo ministru un savu darījumu bīdītāju Gunti Belēviču no ZZS .
  Valstij – veselības ministres vadībā nu vajadzētu dot atļauju arī organizēt šo C hepatīta ārstēšanai ražotās zāles Indijā ievest Latvijā un ārstēt visus – VISUS – pacientus Latvijā.
  Bet Čaksās intereses tur – nekādas – tikai runāšana…atrunas… un tad lai šie nāvei nolemtie slimnieki un to radinieki balsojiet par ZZS… – saņemsiet nāvi!

 3. Indijā ir arī pretvēža zāles! Bet Latvijā lepojas ar slimu nāciju un ,ka atkal ir ieguldīti n-tie miljoni jauna slimnīcu kompleksa uzcelšanā!

 4. Nesen pabiju slimnīcā Ēģiptē, atpalikušā Āfrikas valstī. Tādu slimnīcu Latvijā nav, ne modernas celtnes ziņa, ne aprīkojuma, ne speciālistu, kuri VĒLAS un arī PROT ārstēt, ziņā. Neticani augsts līmenis! Latvija salīdzinājumā ir visīstākā mēslu bedre, kur Gaiļezerā uzņemšana visi slimie katru rītu barā kopā sēž un turpina viens otru aplaist vai straf=diņos, kur par 6 -8 stundām uz kresliem uzņemšanā gaida.

Pievienot komentāru