Ārstēšana, Citas slimības

Pateicoties publikācijām “LA”, simtiem dota iespēja izārstēties no C hepatīta

Foto no privātā arhīva

Jāsamazina kopējais inficēto skaits

Daktere Tolmane norādīja, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) prasa līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu, jo tas ir nopietns drauds veselībai. “To mēs varam izdarīt tikai tad, ja finansējums nesamazinās, tam būtu pat jāpieaug. Tikko mēs izārstējam inficētos cilvēkus, viņi vairs nav infekcijas avots. Līdz ar to katru gadu ir jāārstē pietiekams skaits pacientu, lai varētu samazināt kopējo inficēto skaitu.

Eiropā ir pieņemts lēmums, ka Austrumeiropas valstīs jābūt C hepatīta izskaušanas plānam un finansējumam, jo mēs apdraudam arī Rietumeiropu. Ja gribam turēties pie PVO rekomendācijām, tad finansējums nedrīkst sarukt,” uzskata hepatoloģe Tolmane.

Šogad C hepatīta ārstēšanai, tostarp jaunajām bez­interferona zālēm, piešķirti vairāk nekā desmit miljoni eiro. “Nākamgad ir plānoti 11 miljoni eiro – bāzes budžetā ir iezīmēti pieci miljoni eiro un papildus tiek prasīti 5,8 miljoni eiro,” informē Veselības ministrijas vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane un turpina: “Mēs ceram, ka arī zāļu ražotāji būs sociāli atbildīgi un tomēr samazinās zāļu cenas, tad pieejamība inovatīvajiem medikamentiem uzlabosies vēl vairāk.

Veselības ministrija ir iesniegusi valdībai apstiprināšanai politikas plānošanas dokumentu HIV, hepatītu un seksuāli transmisīvo slimību izplatības ierobežošanai līdz 2020. gadam. Tur ir virkne pasākumu ne tikai saistībā ar ārstēšanu un diagnostiku, bet arī profilaksi. Mēs zinām, ka diezgan daudz inficēšanās gadījumu ar C hepatītu tiek saistīti ar skaistumkopšanas procedūrām – manikīru, pedikīru, kā arī tetovēšanu. Tāpēc ministrija plāno izstrādāt detalizētākas prasības saloniem, lai nodrošinātu instrumentu sterilitāti un līdz ar to arī kvalitatīvu pakalpojumu.”

Daktere Tolmane secina, ja valsts finansējums C hepatīta ārstēšanai netiks samazināts, varēs ārstēt arī tos, kuriem ir mazāka fibriozes pakāpe. Speciālisti pieļauj, ka tas varētu būt jau no 2018. gada. Ministrija gan nevar pateikt, vai tas izdosies, jo tai nav tik detalizētas uzskaites, cik daudz slimnieku ir katrā slimības stadijā. Visās valstīs ārstēšanu sākot ar smagāk slimajiem pacientiem.

7 Komentāri

 1. Starp citu, ja par valsts līdzekļiem cilvēkus ārstētu ar Indijas zālēm, varētu par to pašu summu izārstēt četrdesmit reizes ( !!!) lielāku slimnieku skaitu. Tātad tūkstoš slimnieku vietā varētu ārstēt 40 000. Kas to liedz? Birokrātija, kas lobē Rietumvalstu ražotājus!

  1. Skaties tuvāk – tepat Latvijā ZZS vada veselību un nekas netiek darīts, lai izārstētu visus slimniekus – tā ir ļoti liela nauda Beļēviča tipa menedžēriem – ne velti savulaik Beļēvičs aizliedza ievest tās Indijas zāles – peļņa ir tā kas nosaka arī visu – Tur arī Čaksa no ZZS un klusums ar kapu zvaniem pa starpām…
   Jā tas izdevīgi kapu firmām, bet ne pašu iedzīvotājiem, kuri vientiesībā domā, ka neslimos ar C hepatītu un balsos par ZZS…

 2. Apsveicu tos , kuriem paveicās vinnēt VM toreizējo ministru un savu darījumu bīdītāju Gunti Belēviču no ZZS .
  Valstij – veselības ministres vadībā nu vajadzētu dot atļauju arī organizēt šo C hepatīta ārstēšanai ražotās zāles Indijā ievest Latvijā un ārstēt visus – VISUS – pacientus Latvijā.
  Bet Čaksās intereses tur – nekādas – tikai runāšana…atrunas… un tad lai šie nāvei nolemtie slimnieki un to radinieki balsojiet par ZZS… – saņemsiet nāvi!

 3. Indijā ir arī pretvēža zāles! Bet Latvijā lepojas ar slimu nāciju un ,ka atkal ir ieguldīti n-tie miljoni jauna slimnīcu kompleksa uzcelšanā!

 4. Nesen pabiju slimnīcā Ēģiptē, atpalikušā Āfrikas valstī. Tādu slimnīcu Latvijā nav, ne modernas celtnes ziņa, ne aprīkojuma, ne speciālistu, kuri VĒLAS un arī PROT ārstēt, ziņā. Neticani augsts līmenis! Latvija salīdzinājumā ir visīstākā mēslu bedre, kur Gaiļezerā uzņemšana visi slimie katru rītu barā kopā sēž un turpina viens otru aplaist vai straf=diņos, kur par 6 -8 stundām uz kresliem uzņemšanā gaida.

Pievienot komentāru