Ārstēšana, Citas slimības

Kurpes par mazām? Nē – pietūkušas kājas! Ko darīt?

1. Reizēm rodas sajūta, ka kurpes pēkšņi kļuvušas par mazu, taču patiesībā ir pietūkušas kājas, un tā nebūt nav tikai kosmētiska problēma. Par ko liecina neglītais un traucējošais pampums?

1no2
Foto - Shutterstock

Tūska veidojas ūdens, sāļu un olbaltumvielu maiņas traucējumu dēļ, kad šķidrums no asinsvadiem nokļūst mīkstajos audos un uzkrājas starpšūnu telpā. Iemesls var būt dažādas slimības: sirds, vēnu, nieru, vairogdziedzera darbības traucējumi, cukura diabēts, badošanās, kā arī atsevišķu medikamentu, piemēram, asinsspiedienu pazeminošu līdzekļu vai hormonālās kontracepcijas, lietošana.

Visbiežāk kājas piepampst apaļīgām sievietēm pirms menstruācijām, grūtniecēm un menopauzes vecumā, kas saistīts ar hormonu līmeņa pārmaiņām asinīs.

Lai aptuveni noskaidrotu tūskas iemeslu, var veikt vienkāršu testu, ar pirkstu stingri uzspiežot apakšstilba mīkstajiem audiem un vērojot, kad bedrīte pazūd. Ja tas notiek ātrāk par 40 sekundēm, rodas aizdomas par pazeminātu olbaltumvielu daudzumu asinīs, piemēram, badošanās gadījumā, bet, ja ilgākā laikā, iemesls varētu būt saistīts ar palielinātu venozo spiedienu sirds vai sirds vārstuļu slimības dēļ, kā arī citām saslimšanām. Šis paņēmiens gan ir diezgan nepatīkams un sāpīgs, jo šķidrums no starpšūnu telpas tiek aizspiests uz blakusaudiem. Protams, visprecīzākos secinājumus pēc testa izdarīs ārsts.

Vajadzētu paturēt prātā, ka piepampušas kājas nav tikai kosmētisks defekts. Saistaudos ir daudz olbaltumvielu, kas, sakrājoties liekajam šķidrumam, rada piemērotu vidi mikroorganismu attīstībai, tādēļ pat mazākā trauma var izraisīt infekciju, piemēram, rozi. Pie ārsta noteikti jāvēršas, ja tūska nav pārgājusi pat nākamajā dienā, turklāt radušies citi simptomi, piemēram, elpas trūkums vai paaugstināts asinsspiediens.

Aplams ir priekšstats, ka no pampuma iespējams izvairīties, mazāk dzerot. Tad samazinās organismā cirkulējošo asiņu daudzums un izdalās hormoni, kas paaugstina asinsspiedienu, tāpēc veidojas tūska. Turpretim uzņemtais ūdens veicina uzkrāto olbaltumvielu izvadīšanu no starpšūnu telpas.

  1. Reizēm rodas sajūta, ka kurpes pēkšņi kļuvušas par mazu, taču patiesībā ir pietūkušas kājas, un tā nebūt nav tikai kosmētiska problēma. Par ko liecina neglītais un traucējošais pampums?
  2. Nosprostotas vēnas

Pievienot komentāru