Netradicionāli, Padomi

Agras Lieģes eksperiments. Publikācija slepus par Šivas meditācijas nodarbību

Foto - Matīss Markovskis

Par Šivas centru bija dzirdēts šis un tas, visbiežāk jau tas, ka cilvēki galīgi aptrakuši pielūgsmē un ticībā centra vadītāja spējām un ka viņam izdevies izveidot brīnišķīgu biznesa modeli, pārdodot ne tikai savu īpašo klātbūtni, bet arī tiešsaistē pieejamus lekciju ierakstus. Aizgāju uz Šivas vadītu meditācijas nodarbību, šoreiz centra darbiniekiem nezinot, ka par pieredzēto plānoju pavēstīt žurnāla 36,6°C lasītājiem – tā vienkāršā iemesla dēļ, ka centrs šādai plānotai publikācijai nepiekrita. Žurnālisti tātad nav laipni gaidīti (diez kāpēc?), bet mani kā civiliedzīvotāju vienkāršo, protams, iekšā nelaist vis nevarēja. Par Šivas centru bija dzirdēts šis un tas, visbiežāk jau tas, ka cilvēki galīgi aptrakuši pielūgsmē un ticībā centra vadītāja spējām un ka viņam izdevies izveidot brīnišķīgu biznesa modeli, pārdodot ne tikai savu īpašo klātbūtni, bet arī tiešsaistē pieejamus lekciju ierakstus. Aizgāju uz Šivas vadītu meditācijas nodarbību, šoreiz centra darbiniekiem nezinot, ka par pieredzēto plānoju pavēstīt žurnāla 36,6°C lasītājiem – tā vienkāršā iemesla dēļ, ka centrs šādai plānotai publikācijai nepiekrita. Žurnālisti tātad nav laipni gaidīti (diez kāpēc?), bet mani kā civiliedzīvotāju vienkāršo, protams, iekšā nelaist vis nevarēja.

Centra vadītājs Šiva pats tajā vada dažas nodarbības un vienu lekciju nedēļā (cik noprotu, viņa audiolekciju ieraksti ir tie populārākie). Izvēlējos apmeklēt pēc iespējas mazāk specializēto meditāciju, lai gūtu iespaidu par viņa darbības principiem un pieeju.

Uz nodarbībām var iet, iepriekš nepiesakoties, nav jāiziet nekādas specializētas meditāciju apmācības vai jāiepazīstina ar sevi – samaksā deviņus eiro un dodies tik pa trepēm lejā uz pagrabstāvā esošo meditāciju zāli.

Nedaudz kavējos, jo 10 minūtes kopā ar jaunāko māsu, kuru uzaicināju līdzi uz šo apmeklējumu (gluži kā Ēnu dienās!), skraidījām tumsā un lietū pa Brīvības ielu, meklējot centra ieeju (no sētas puses). Galu galā paspējam iekļūt telpā pirms meditācijas sākuma.

 

Vai pieminēšanas vērts?

Apmeklētāju nav pārāk daudz – vismaz salīdzinot ar manis gaidīto – apmēram 15 cilvēku. Lotosa pozā apsēžamies zemē uz tādiem kā improvizētiem pludmales krēsliem un gaidām. Šiva ir pavecs vīrs ar laipnu, mierīgu, nedaudz ironisku izteiksmi sejā. Viņš telpas priekšpusē sēž uz augstāka krēsla, viņam blakus vairāki tibetiešu gongi. Šiva palūdz kādu no apmeklētājiem izslēgt gaismu. Gaisā var just vīraka smaržu, mēs aizveram acis. Viņš runā maz – sākumā noskandē dažas mantras, paskandina gongus, bet turpmākās nodarbības laikā ierunājas tikai periodiski, atkārtojot dažādas teikumu tava galva iztukšojas, tavs ķermenis ir tukšs, laika nav variācijas krievu valodā.

Neliegšos, ka sākotnēji manā prātā lielākoties šaudījās domas par to, vai šeit vispār notiek kaut kas pieminēšanas vērts. Šķita, ka tradicionālāka pieeja meditācijai vairs nevar būt – gandrīz vai kā meditācijas tēlošana: nosēdies lotosa pozā, aizver acis, centies iztukšot prātu… Bet tad, neko vairāk īsti negaidot, es piedzīvoju vienu no interesantākajām meditācijām – ļoti intensīvu, sapurinošu sastapšanos ar sevi. Man ir vairāku gadu pieredze meditācijā, tāpēc nekādi nevaru garantēt, ka katrs Šivas centra apmeklētājs, kurš ar šo praksi nav iepriekš saskāries, varētu piedzīvot līdzvērtīgu efektu bez papildu paskaidrojumiem par to, kas meditācijas laikā būtu jādara – jo tādi netika sniegti. Bet pat mana skeptiskā attieksme pret šo īpašo izslavēto meditācijas preču zīmolu mazliet samazinājās, jo šajā mirklī, šajos konkrētajos apstākļos meditatīvā stāvoklī izdevās palikt visu nodarbības laiku. Mans iekšējais dialogs, brīžiem drudžains, brīžiem pavisam mierīgs, šķita pietiekami atklājošs, lai par to pastāstītu arī jums – par to, kādas savas esības šķautnes iespējams ieraudzīt dziļas meditācijas laikā.

15 Komentāri

 1. Šivas Aleksandrs (nez kāpēc uzskata par iespējamu sevi saukt Dieva vārdā) atkal ticis pie bezmaksas (?) reklāmas ?
  Droši vien ka vienkāršā meditācijas pasākumā Aleksandra veiksmīgo “biznesa modeli” izzināt nav iespējams. “Interesantākas” ir lekcijas – kuras garāmejot – brīvprātīgi-piespiedu kārtā ir nācies paklausīties weblekciju veidā – ir iespēja lielā daudzumā iegādāties weblapā – sievišķis vienu laiku bija aptracis ar šo. Un te nu patiešām visā “dailē” izpaužas Aleksandra un viņa kolēģu biznesa pieeja lietām. Ierastais lekciju stiliņš – aptuveni pusotras stundas laikā izklāstīt apmēram 5 minūšu “vērtu” (?) informāciju, rinķī un apkārt “žļembājot” tēmu – ar piemēriem un vienkārši tāpat papļāpāšanu. (Pa starpai vēl uzsvērti noniecinot citas sevis “izzināšanas” metodes, gan pašus šos metožu meklētājus) Lekciju kurss parasti tiek izstiepts uz kādām 10it lekcijām. Lekciju kursa beigās paziņojot – ka īpaši jau te izstāstīt neko jums nevar, tādēļ obligāti jāapmeklē nākamais lekciju kurss …
  Pati mājas lapa jau vien ir “interesanta” – ar neskaitāmām “pārgudrībām”, pamācībām u.t.t. Ja paseko šim, tad izrādās Aleksandrs ir “eksperts” gandrīz visās pasaules zinību jomās un sfērās.
  Un tā tās naivās aitiņas – parasti siev.dz. pārstāves (foto albumi mājas lapā) tiek naturāli slauktas. Būtībā jau nebūtu žēl, ja tiktu slauktas tikai turīgās aitas. Bet tiek neslikti tukšoti arī ne tik turīgo ģimeņu budžeti. Un pamatīgi saskalotas sieviešu smadzenes ! Līdz pat šķirtām ģimenēm un attiecībām …
  Būtībā šo “biznesu” var salīdzināt ar spēļu zāļu atkarību – arī neviens ar varu tur netiek vilkts, cilvēks tur iet “iztīrīt” galvu (sava veida “meditācija” – atslēgšanās no ikdienas) un cer kaut ko iegūt – vinnēt. Rezulāts gan diemžēl ir – atkarība un naudas zaudēšana !
  Pašu Aleksandru gribētos salīdzināt ar padomju laiku bēdīgi “slaveno” smadzeņu zombētāju Kašpiroski, kurš no TV ekrāniem ar “pareizi” nostādītu, pārliecinošu balsi un attiecīgiem tekstiem zombēja lielu daļu psrs iedzīvotāju.

  1. Atļāvos iztērēt ~ 1.5st sava laika, lai paklausītos un paanalizētu vienu no JūTūbē publiski pieejamām Aleksandra lekcijām (“Секрет того почему в жизни все не так как хочется и как эту жизнь изменить”).
   Sākumā tiek piesaukta terminoloģija, kuru, lai saprastu, esot jānoklausās webā pieejamās lekcijas (protams par maksu). Arī lekcijas vidū tiek pieminēts, ka, lai saprastu esošo tēmu, būs jāapmeklē lekciju cikls (par maksu). Pati lekcija – rinķī un apkārt runāšana, kroplīgā krievu-sanskrita (?) valodā nepārtraukti piesaucot (pa laikam putrojoties) “gudrus” nosaukumus un terminus – vai nebūtu pašam un citiem vienkāršāk to pārtulkot ? Atsaucoties uz tā arī nekonkretizētu (literatūras avoti?) “oficiālu” “statistiku” un tādiem pašiem nezināmiem, bet “faktiem”, tiek piesaukti dažādi “šokējoši” apgalvojumi – piem. absolūtais cilvēku vairākums savā dzīvē neesot spējīgi pieņemt lēmumus ! (vispār – lēmumus kā tādus !) Bet tie, kuri ir spējīgi, no tiem tikai 2 no 1000 spējot pieņemt “pareizus” lēmumumus !!! Uzreiz jautājums – diez tie kuri sēž lekcijā, ir pieņēmuši pareizu vai nepareizu lēmumu, vai sēž tur vispār nelemjot to ko dzīvē dara ? Savā dzīvē kaut ko mainīt varot 1 no miljarda – tātad reāli 7 cilvēki uz Pasaules !!! Protams tiek piesaukta karma 🙂 kuru izmainīt varot Dievs, kuru savukārt varot ietekmēt meditējot (to var apgūt lekcijās) un veicot upaijas (to var darīt Šivas centrā) – cik saprotu, tā tiek saukti ziedojumi un lūgšanās attiecīgajā reliģijā ? Beigās tiek apgalvots tas, ka, ja kāds šo stāstīto nesaprot, tad viņs ir muļķis – tieši tā, bez argumentiem – muļķis un viss ! Un beigu galā tiek paziņota “šokējoša” (!!!) vēsts – vispār jau nekā nav, cilvēku nav, ir tikai Dievs u.t.t.
   Tas viss protams tiek ietīts “pārgudrā” un “pārliecinošā” valodā. Un cilvēki blisina actiņas un cītīgi pieraksta, un tic, un nāk uz nākamām lekcijām (un atstāj naudiņu) – lai sasniegtu savu iedomāto “laimi”, kas lektora prāt ir – “bagātība, veselība, tievs organisms (hudoj), un dzīvot mūžīgi” ? …

 2. Autores raksts un raksta nosaukums it kā sola atklāt kaut ko par Šivu vai viņa centru, bet ir tDs pusaudzes dienasgrāmatas ieraksts ar pārdomām par savu konfliktējošo personību un Vitgenšteina atziņām?? so what?!
  Jāpiekrīt iepriekšējam komentētājam, ka reklāmraksts? Iztērētas 3 min nekā lasīšanai.

 3. Ir jāpiekrīt Un????? komentāram, ka raksts ir skolas domraksta stilā “Manas pārdomas par izlasītajām grāmatām”. Ok, bet vai plašākai auditorijai tas šķiet ievērības vērts?
  Manuprāt ideja pētījuma veidā pārbaudīt dažādus Latvijā esošos guru, sludinātājus, astrologus un dziedniekus ir pat ļoti vērtīga. Jo ja jau šie ļaudis par bargu naudu pārdod savus pakalpojumus, tad uzskatu, ka nav jāapvainojas par to, ka viņu teorijas tiks pārbaudītas.

 4. Izvēle ir katra rokās! Vazāšanās pa šopingiem světdienās ir tāda pat atkarība! Visi šie festivāli un ielu dzerstiņi! – tautas debilizācija! Izstudě sanskritu un cěrt Vědas pats! Nevari? Negribi? Skauž, ka Śiva to dara? …

  1. Kā jau minēju – Šivas centra darbība līdzinās visprastākās spēļu zāles darbībai ! Tur nu mēs atrodam līdzīgu viedokli – šopings vai spēļu zāle, vienalga 🙂 Un ja cilvēkam ir kaudze liekas paša pelnītas naudas un dzīvo viens – manis pēc lai iet un notriec to vai spēļu zālē vai Šivas centrā ! Bet ja nauda ir cita cilvēka pelnīta, vai tā tiek “vilkta” laukā no kopējā ģimenes budžeta – atvaino, tā vairs nav paša cilvēka darīšana ! Diez vai tev patiktu, ja tavs vīrs stieptu prom tevis pelnītu naudu, lai notriektu spēļu zālēs – lai “atslēgtos” no “skarbās ikdienas” un cerētu (!) kaut ko novinēt ? Nemaz nerunājot par šī ietekmi uz cilvēka prātu – atkarība, realitātes zudums etc.
   Un visiem Aleksandra un Co apvārdotajiem – ka viņi lūk lasot pa tiešo – “sanskritā no Vēdām” 🙂 – ir šis dzirdēts 🙂 Tak 1000iem ļautiņu pasaulē ir tās Vēdas lasījuši un studējuši visa mūža garumā, pilna Google ar bezmaksas rakstiem – tak meklē un studē kamēr nelabi metas ! Bet nē – Aleksandrs un Co iestāstījis, ka viņš “vienīgais un pareizais” Vēdu zinātājs 😉 …
   Un tici man – neskauž – RIEBJAS ko Aleksandrs dara !!! Tik pat labi varētu skaust kādu bandītu kurš uz lielceļa slepkavo, lai atņemtu naudu !

 5. Nepiekrītu, ka raksts ir domraksta stilā. Šis raksts ir pilnīgi nesakarīgs savārstījums. Skolēni savus domrakstus raksta daudz augstākā līmenī. Rodas priekšstats, ka tarakāni autores galvā nespēj vienoties par teikumu mērogā.

 6. Cilvēkiem patīk spriedelēt par to, par ko viņiem nav ne mazākās sajēgas. Galvenais kādu nolikt, nozākāt, nepadomājot, ko tā’dā veidā nodara pats sev. Es te domāju par karmu.

  1. Galīgi nepatīk, lai neteiktu vairāk, man šī tēma un par to spriedelēt – vienkārši nācās tanī visā iedziļināties, jo tuvs cilvēks bija un ir tajā visā ielīdis ! Un garāmejot paklausījos gan lekcijas, gan palasīju rakstus – Google atrastos, arī Shivas centra etc.
   Man kā pietiekami izglītotam un ar pietiekami attīstītu prātu (labi, labi – to var uzskatīt par subjektīvu pašnovērtējumu 🙂 ) šis viss liekas totāls MURGS ! Varbūt ne pašas zinības (Vēdas etc) kā tādas, bet pasniegšanas veids, senu zinību mēģinājums piemērot modernajā dzīvē (piem. datoru lietošana saskaņā ar Vēdām) etc. Pašam ir izteikti attīstīta loģiskā domāšana (subjektīvi 🙂 ), diezgan laba fizikas, ķīmijas, fizioloģijas, psiholoģijas, dabas zinību zināšanu bāze. Varu pat piekrist un pieņemt daļu (~ 10%) no šīm vēdiskajām u.tml. zinībām – pārējais ir un paliek 5000 gadu sena vēsture un reliģijas dogmas, kad cilvēki “zināja”, ka pasaule turas uz 3 ziloņiem etc. Bet veids kā to pasniedz Aleksandrs un tam līdzīgie – absolūti nav pieņemams ! Tā ir vienkārša naudas izkāšana mazizglītotām aitiņām – kā jau minēju, pārsvarā siev.dz. pārstāvēm – kuras skolā īpaši neiedziļinājās dabas zinību stundu saturā – nav pat priekšstata par elementāriem dabas procesiem (vējš, viļņi etc) – bet staigā “pārgudras” pa visu pasauli bazūnējot Šivas “zinības” un piesaucot “karmu” 🙂 Diez kāda karma būs pašam Šivas Aleksandram par šī biznesa taisīšanu ? 🙂

 7. Mēğināju saprast, ko autore centās pavēstīt….ka centrs reāli ir un, ka meditācija notika. TAD JAU ES TIK PAT LABI VARU PAVĒSTĪT, KA BIJU PIETURĀ UN PIE TĀS PIESTĀJA AUTOBUSS ! Kāds ir ‘SAUSAIS ATLIKUMS” ??????

  1. “sausais atlikums” ir tāds, ka Tu ieinteresējies par šo šivu un viņa mazo biznesiņu, varbūt arī aiziesi kādu eiro atstāt. drūmi, ka tāda glīta sieviete – raksta autore dzīvē ir tik apjukusi, tik neaudzināta, ka dodas apmekleēt dīvainus vīriņus ar mistiskiem rituāliem

Pievienot komentāru