Ārstēšana, Citas slimības

Delikāta lieta – slapjums biksēs. Ārsta ieteikumi un pieredzes stāsti

Foto - Shutterstock

Urīna nesaturēšana ir intīms temats, par ko nav pieņemts runāt pat tuvāko ģimenes locekļu vidū. Daudzi par to kautrējas ieminēties arī ārstam, bet speciālos biksīšu ieliktnīšus aptiekās cenšas iegādāties tad, kad nav neviena cita pircēja, – tik neērti prasīt farmaceitam, ja vēl kāds dzird! Patiesībā problēma, ko sauc arī par inkontinenci, ir daudz izplatītāka, nekā varētu iedomāties: Latvijā tā skar ap 150 000 cilvēku, gan jaunus, gan vecus, taču lielākoties sievietes.

Ir vairāki urīna nesaturēšanas veidi:


Tā var būt slodzes vai piepūles nesaturēšana, kas izpaužas kā negaidīta noplūde smejoties, klepojot, šķaudot vai darbojoties fiziski, piemēram, vingrojot vai ceļot ko smagu.

Pāraktīva urīnpūšļa izpausmes ir bieža vēlēšanās iet uz tualeti, kā arī pēkšņa, steidzama vajadzība urinēt, ko grūti aizkavēt, kaut gan izčurātā šķidruma daudzums ir neliels. Šādā situācijā urīns var noplūst nekontrolēti.

Jaukta tipa inkontinence ir visbiežāk sastopamais nesaturēšanas veids sievietēm un apvieno slodzes un pāraktīva urīnpūšļa simptomus.

Pārplūdes urīna nesaturēšana – noplūdes notiek pārpildīta urīnpūšļa dēļ.

Funkcionāla urīna nesaturēšana piemeklē gados vecākus cilvēkus, kuriem ir pārvietošanās grūtības un kuri nepietiekami novērtē laiku, kas nepieciešams, lai nokļūtu līdz tualetei.

Vīriešiem vieglāk 


Uroloģe Zane Pilsētniece skaidro, ka sievietēm urīna nesaturēšana sastopama vismaz piecreiz biežāk nekā stiprā dzimuma pārstāvjiem un to nosaka anatomiskās īpatnības. Proti, daiļajam dzimumam ir samērā īss un plats urīnizvadkanāls, turklāt turpat blakus atrodas maksts, kur mēdz mājot daudz dažādu baktēriju. Kamēr tās ir normālās proporcijās, sievietes maksts flora darbojas kā aizsargbarjera, lai neviena slikta baktērija neiekļūtu urīnizvadkanālā. Ja tā tomēr notiek un urīnceļos rodas iekaisums, var sākties urīna nesaturēšana.

Uz sievietes urīnizvadkanālu iedarbojas arī sievišķie hormoni estrogēni. Hormonālas izmaiņas un estrogēnu daudzuma samazināšanās menopauzes laikā var ietekmēt starpenes muskulatūru – iespējams, ka tā zaudē tvirtumu, tāpat urīnkanālu slēdzošie muskuļi novājinās.

Vīriešiem urīna saturēšanas mehānisms ir spēcīgāks, jo urīnizvadkanāls ir garāks, stiprāki tā slēdzējmuskuļi, turklāt ir vēl priekšdziedzeris. Ja vīriešus piemeklē urinācijas traucējumi, lielākoties – saistībā ar prostatas slimībām, reizēm arī pēc medicīniskām manipulācijām, piemēram, pēc prostatas dziedzera operācijas.

Sievietēm urīna nesaturēšanu var izraisīt liekais svars, kas rada ilgstošu palielinātu slodzi starpenes muskuļiem, tos novājinot. Vēl noplūdes var veicināt hronisks klepus, kas raksturīgs smēķētājiem, kā arī citas hroniskas saslimšanas: cukura diabēts, neiroloģiskas slimības, aizcietējumi, iegurņa orgānu noslīdējums.

Pēc bērniņa piedzimšanas vai operācijas


“Viena no klasiskajām situācijām, kad sievietēm var sākties urīna nesaturēšana, ir grūtniecība un bērniņa dzimšana,” uzsver Zane Pilsētniece. “Topošajai māmiņai ir lielāka slodze uz starpenes muskulatūru, bet dzemdībās var būt muskuļu plīsumi vai arī ārstiem nākas tos pārgriezt, uzlikt šuves. Urīnizvadkanāla slēdzējmuskuli un starpenes muskulatūru tas padara vājāku. Ja tā notiek jau pēc pirmajām dzemdībām, tas liecina, ka sievietei ir predispozīcija uz šādiem sarežģījumiem. Visdrīzāk, vainojami ģenētiski faktori, kāpēc noteiktas muskuļu grupas tik krasi reaģē uz tādu normālu fizioloģisku stāvokli kā grūtniecība un dzemdībām. Ja pēc bērna piedzimšanas sākas urīna nesaturēšana, jāsaprot, ka tāpat vien tā nepāries! Jāmeklē ārstu palīdzība.”

Vēl viens inkontinences cēlonis var būt kāda neiroloģiska vai endokrinoloģiska saslimšana. Nereti urīna nesaturēšana ir cukura diabēta pacientiem saistībā ar perifērajām neiropātijām (bojāts nervu šķiedru apvalks mikroskopiskā līmenī, līdz ar to nervu impulsu pārvade pa nervu šķiedrām nenotiek normāli). Līdzīgi simptomi var būt izkaisītās sklerozes pacientiem, arī cilvēkiem, kuriem bijušas mugurkaula traumas, ir iedzimtas neiroloģiskas patoloģijas, bijuši smadzeņu asinsrites traucējumi, insults.

Urīna nesaturēšanu var izraisīt vai pastiprināt ikviena plašāka operācija, kas veikta iegurnī. “Ja ir runa par sievietēm, jāsaprot, ka gan urīna krāšanās un saturēšana, gan pati urinēšana ir ļoti ciešā saistībā ar blakus orgāniem – maksti, dzemdi, iegurņa saišu mehānismu, ar taisno zarnu, starpenes muskulatūru un pat ar vēdera izejas funkciju,” uzsver Zane Pilsētniece. “Ja šis kopums būs vesels un nebūs, teiksim, iegurņa orgānu noslīdējuma, kas liecinātu par saišu vai muskulatūras mehānisma bojājumiem, noplūžu nebūs. Tiklīdz notiek iejaukšanās operējot, orgānos rodas izmaiņas, kas diemžēl var provocēt urīna nesaturēšanu.” Slodzes urīna nesaturēšana vīriešiem var sākties, piemēram, pēc prostatektomijas (priekšdziedzera izoperēšanas).

Pievienot komentāru