Ārstēšana, Sirds un asinsvadi

Siltuma pārbaudījums vēnām. Kā tās saudzēt vasarā

Foto - Shutterstock

Siltākā laikā diskomfortu, turklāt nereti arī akūtas un smagas problēmas mēdz sagādāt varikozas vēnas, kurām netīk karstums. Kā palīdzēt tām pārdzīvot vasaru?

Varikozas vēnas karstā laikā paplašinās vēl vairāk, asiņu plūsma palēninās un mēdz sastrēgt, taču šim šķidrumam struktūras saglabāšanai nepieciešams noteikts pārvietošanās ātrums. Straumei bremzējoties, asinis sabiezē un var izveidoties trombs – receklis, kas nosprosto vēnu, izraisot apkārtējo audu iekaisumu. Kāja kļūst sārta vai zilgana un pietūkst, taču vislielāko bīstamību rada tā sauktais plaušu infarkts jeb trombembolija, kad trombs atraujas no vēnas un pa asinīm aizceļo līdz plaušu artērijām, kas var beigties letāli.

– Varikozas vēnas vajadzētu operēt, jo tās nav tikai kosmētisks defekts, bet gan slimība, kas izraisa diskomfortu un dažkārt arī komplikācijas. Vasara gan nav piemērotākais laiks to ķirurģiskai ārstēšanai, jo pēc operācijas pusotru mēnesi jāvalkā kompresijas zeķes, kas siltā laikā rada diskomfortu. Taču, ja šajā gada periodā vieglāk izbrīvēt laiku, nav nekādu šķēršļu, lai to darītu, – uzskata ķirurģe, fleboloģe Liāna Miķelsone.

Ceļojumā ar piesardzību 


Kājas ilgstoša brauciena laikā piepampst daudziem, taču pilnīgi veseliem cilvēkiem tā nevajadzētu būt – tūska liecina par asinscirkulācijas traucējumiem. Ja arī dienas beigās ekstremitātes pastāvīgi līdzinās bluķiem, vajadzētu izmeklēt vēnas un vispārējo veselības stāvokli, jo šai problēmai var būt citi iemesli. Tiem, kam ir varikozi paplašinātas vēnas un dziļo vēnu nepietiekamība, ceļojuma laikā šķietami nevainīgā tūska var beigties ar trombozi, taču, ievērojot profilaksi, to iespējams nepieļaut.

Pirms tāla ceļojuma jau nedēļu iepriekš, kā arī tā laikā ieteicams lietot medikamentus, kas stiprina vēnu sieniņas un uzlabo venozo atteci. Garos braucienos kompresijas zeķes vajadzētu uzvilkt jau no paša rīta. Citādi mēdz gadīties, ka, izkāpjot no satiksmes līdzekļa, piepampušajās kājās nevar uzdabūt novilktos apavus, kas ir daudz nepatīkamāk, nekā staigāt ar kompresijas zeķēm.

Sēžot autobusā, jācenšas izkustināt un izapļot pēdas, bet lidmašīnā jāizmanto iespēja piecelties un pastaigāties. Nevajadzētu liegt organismam uzņemt šķidrumu, kas noderēs trombu veidošanās profilaksei, taču no alkoholiskajiem dzērieniem, kas sausina šūnas un sabiezina asinis, gan labāk atteikties.

Pašsajūtas uzlabošanai var lietot atvēsinošas vēnu ziedes vai gelus, kas mazliet uzlabo asiņu plūsmu, mazina pietūkumu un smaguma sajūtu. Tomēr jāatceras, ka šiem līdzekļiem nav izteikti ārstnieciskas iedarbības, turklāt daudzi var izraisīt alerģisku reakciju.

Kājas jāsaudzē


Dziļo vēnu trombozes gadījumā kāja kļūst zilgana un pēkšņi kļūst gandrīz divkārt resnāka. Nopietna saslimšana ir arī virspusējo vēnu tromboze, kad ir sāpes un sacietējums apkārt vēnai, tūska, apsārtums un iespējama pulsācija. To var veiksmīgi operēt, taču dziļo vēnu tromboze jāārstē ilgstoši, lietojot asinis šķidrinošas zāles.

Pēc šādām problēmām kājās var pasliktināties asinsrite un rasties asiņu sastrēgums, kura dēļ audi nesaņem barības vielas un skābekli. Tad visbiežāk šķiet, ka vieta pie potītēm ir nedzīva, rodas apsārtums, pievienojas venozā ekzēma un vēlāk čūla – nedzīva, slikti apasiņota vieta, ko grūti sadziedēt. Ārsts to var attīrīt un, negaidot, kamēr sadzīst, operēt.

Ja ir venozais sastrēgums, par ko liecina zilgana āda, kājas jāsargā no ievainojuma, jo tajās viegli iekļūs infekcija un pat oda dzēliens vai kaķa skrāpējums sliktās apasiņošanas dēļ var izraisīt trofisko čūlu. Turklāt, ja dienā paredzēta liela fiziska slodze, jau no paša rīta, kamēr vēl nav staigāts, venozās asinsrites uzlabošanai ieteicams uzvilkt kompresijas zeķes.

Varikozas vēnas ir ļoti plānas, tāpēc jāuzmanās, staigājot basām kājām, jo, piemēram, savainojot tās ar koka zaru, var sākties spēcīga asiņošana. Tad kājas patur uz augšu, uzliek spiedošu pārsēju un cenšas pēc iespējas drīzāk nokļūt slimnīcā.

 

Pievienot komentāru