Netradicionāli, Padomi

Līdzsvaram un veselībai. Septiņas brīnišķīgas aromterapijas izmantošanas iespējas

1. Aromterapija līdzsvaro ķermeni

1no3
Foto no moaradelavanda.ro

Holistiska jeb visaptveroša ārstēšanas pieeja ir būtiska, lai panāktu labus rezultātus, ar pārliecību saka aromterapeite un dabīgās kosmētikas izgatavotāja INGA NEMŠE.  Aizvien vairāk cilvēku meklē dabīgus dziedniecības līdzekļus (tajā skaitā ēteriskās eļļas) – tādus, kas neradītu nepatīkamas blaknes un alerģijas. Par aromterapijas izcelšanos, pielietošanas veidiem un dziedināšanas specifiku vairāk stāsta uzņēmēja un aromterapeite Inga Nemše.

– Aromterapijas “atslēga” – ēteriskās eļļas. Kā tās īsti darbojas?

– Ēteriskās eļļas, kas ir dabīgas, no augiem iegūtas aromātiskās esences, nav tikai patīkami smaržojošs šķidrums, ko var uzsmērēt uz ādas vai iepilināt aromlampā. Ja atsaucamies uz dziednieka un naturopāta (kurš praktizē naturopātiju kopš 1993. gada) Tomasa fon Rotenburga teikto, tad ēteriskās eļļas ir ne tikai daļa no fiziskās, bet arī ēteriskās pasaules, kas ir visa dzīvā pamatā un kas rada un apgādā mūs ar dzīvības spēku. Fizisko ķermeni nevar aplūkot atrauti no ēteriskās sfēras. Ja tā tomēr dara, tad runājam jau par mirušu ķermeni. Aromterapija ir terapeitiska metode, kur ēteriskās eļļas izmanto, lai līdzsvarotu, harmonizētu un dziedinātu cilvēka fizisko un ēterisko ķermeni. Jā, arī augi ir dzīvi un spēj cilvēkam sniegt savu palīdzību, tomēr ēteriskās eļļas būtne ir cilvēkam tuvāka par auga būtni (destilācijas procesā auga būtne ir tikusi transformēta, tā ir attīrīta un augšāmcēlusies), līdz ar to tai piemīt spēcīgāks ārstnieciskais potenciāls. Taču jāatceras, ka tikai no cilvēka, kurš lieto ēteriskās eļļas, būs atkarīgs, cik spēcīgs un intensīvs būs konkrētās eļļas dziedinošais efekts. Fon Rotenburgs ir uzsvēris – ja cilvēks uztvers ēterisko eļļu kā dzīvu būtni, kas spēj palīdzēt, tad dziedināšana noteikti noritēs daudz ātrāk un efektīvāk. Turklāt – atšķirībā no sintētiskajiem preparātiem, ēteriskās eļļas piemērojas paša ķermeņa vajadzībām.

– Ja esmu nobriedusi terapijai – kādā veidā iespējams noskaidrot – kuras ēteriskās eļļas ir atbilstošas tieši man?

– Tam domāts aromdiagnostikas tests. Ar tā palīdzību var uzzināt, kuras ēteriskās eļļas ir vispiemērotākās konkrētajam cilvēkam. Šo testu veikt ir silti ieteicams, ja cilvēkam ir skaidrs mērķis uzlabot veselību, labāk izprast sevi un savu zemapziņu, kā arī padarīt savu dzīvi harmoniskāku un veselīgāku. Kā tas notiek? Vispirms tiek izsmaržotas apmēram 80 ēteriskās eļļas, tādējādi nosakot konkrētajam dzīves periodam vispiemērotākās. Katrai ēteriskajai eļļai ir konkrēta psihoemocionāla iedarbība, katra no tām iemieso kādu dzīves principu. Tāpēc nav jābūt pārsteigtiem, ka vairākiem cilvēkiem vienas un tās pašas ēteriskās eļļas smarža šķitīs atšķirīga, jo cilvēks saož savas dvēseles attīstības līmeni attiecībā pret ēteriskās eļļas iemiesoto dzīves principu. Tomass fon Rotenburgs akcentē – jo vairāk cilvēka praktiskā dzīve, pamatvērtības un iekšējā attieksme atšķirsies no eļļas būtnes iemiesotā principa, jo dīvaināka vai nepatīkamāka viņam liksies tās smarža.

Pēc tam, kad klients ir izsmaržojis visas eļļas, tādējādi nonākot pie noteiktiem secinājumiem, viņš var improvizēt pēc saviem ieskatiem – lietot izvēlētās ēteriskās eļļas aromalampā vai inhalācijās. Var veidot arī savas personīgās smaržas. Tāpat ēteriskās eļļas var pievienot dažādiem dabīgu eļļu maisījumiem, vannai, no dabīgām izejvielām gatavotiem krēmiem utt. Jāņem gan vērā, ka, nākot uz aromdiagnostikas testu, nevajadzētu iesmaržoties un lietot dažādus kosmētikas līdzekļus, kuriem ir spēcīga smarža. Ja cilvēks ir saaukstējiess, arī tad tests nebūs precīzs. Grūtniecēm un bērniem līdz 16 gadiem jābūt īpaši uzmanīgiem – ņemot vērā, ka organisms ir izteikti jutīgs, testu tomēr neiesaku veikt.

– Vai aromterapijā izmanto visas pieejamās ēteriskās eļļas?

– Pasaulē ir vairāk kā 200 ēterisko eļļu, un, izmantojot dažādas modernās metodes, mūsdienās iespējams iegūt ēteriskās eļļas pat no tādiem augiem, no kuriem agrāk tās neieguva. Tomēr tas, kādu skaitu ēterisko eļļu aromterapijā izmantos, atkarīgs no metodes, kas tiek pielietota. Es izmantoju metodi, kas paredz izsmaržot apmēram 80 dažādas ēteriskās eļļas un pēc tam terapijas nolūkos pēc iespējas vairāk lietot 5 līdz 6 diagnosticētās ēteriskās eļļas – tās, kuras aromdiagnostikas testā šķita vispatīkamākās.

Turpretī viens no maniem skolotājiem T. fon Rotenburgs iesaka vienlaikus strādāt tikai ar vienu ēterisko eļļu (viņam ir pašam sava metode – kā atrast pacientam vispiemērotāko). Kad pie viņa notiek nodarbības, visiem vairāksd stundas ir jāosta viena un tā pati ēteriskā eļļa – neatkarīgi no tā, vai cilvēkam šī ēteriskā eļļa patīk vai nē. Tā ir ļoti dziļa meditācija, lai izpētītu savas zemapziņas dzīles. Meditācijas laikā cilvēks komunicē ar konkrētās ēteriskās eļļas būtni, cenšoties ieklausīties tajā, ko šī būtne ieradusies pavēstīt.

– Kā pret aromterapiju attiecas mūsdienu medicīna? Jo – lai gan cilvēku prāti kļūst arvien atvērtāki – joprojām nereti nākas sastapties ar visai asām diskusijām starp tradicionālo un netradicionālo jomu speciālistiem.

– Aromterapija jau kopš aizvēsturiskiem laikiem (pat ja vēl netika izmantots šis termins) ir bijusi viena no galvenajām dziedniecības metodēm visā pasaulē. Augu valsts produkti tika izmantoti gan skaistumkopšanā, gan ārstniecībā. Tā tas bija līdz brīdim, kad parādījās ķīmiskā rūpniecība un cilvēki sāka ražot sintētiskās smaržas, kosmētiku un ārstniecības preparātus no sintētiskām izejvielām. Tajā brīdī aromterapija diemžēl tika “pabīdīta malā”.

Šobrīd tādās Eiropas valstīs kā – Francija, Vācija, Šveice un Lielbritānija ir populāra klīniskā aromterapija. Tā tiek lietota kā komplementārā jeb papildinošā terapija, bieži vien paralēli klasiskajām ārstniecības metodēm. Lielbritānijā aromterapiju izmanto arī slimnīcās, klīnikās un pansionātos. Francijā (mūsdienu aromterapijas dzimtenē) ēteriskās eļļas pēc aromterapeitu ieteikumiem tiek lietotas arī iekšķīgi, un daudzi ēterisko eļļu preparāti ir valsts kompensējamo zāļu sarakstā. ASV un Kanādā aromterapiju savā praksē mēdz pielietot gan ārsti, gan vetārsti. Protams, modernā ortodoksālā medicīna sniedz labas iespējas noteikt diagnozi, un ir gadījumi, kad bez ķirurģiskas iejaukšanās iztikt nav iespējams. Tomēr mūsdienu medicīna pārsvarā nodarbojas ar seku likvidāciju, ārstējot cilvēka fizisko ķermeni, lai gan svarīgāk būtu sākt ar dvēseles dziedināšanu.

– Pastāstiet mazliet par savu “smaržīgo” ikdienu. Kur apguvāt nepieciešamās prasmes un kādas aktivitātes aromterapijas un dabīgās kosmētikas jomā šobrīd piekopjat?

– Aromdiagnostiku un aromterapiju jeb dziedināšanu ar ēterisko eļļu palīdzību apguvu pie vairākiem skolotājiem un mācos to joprojām. Piemēram, šobrīd papildinu savas zināšanas un prasmes, tālmācības ceļā apgūstot Lielbritānijas “Centre of Excellence” kursu “Aromterapija”. Toties dabīgās kosmētikas gatavošanu apguvu dažāda veida kursos un pašmācības ceļā. Arī pati lielākoties lietoju tikai pašas gatavoto kosmētiku. Manus dabīgās kosmētikas produktus ir izmēģinājuši arī draugi, radi un kolēģi. Sākotnēji tā bija kā aizraušanās savas veselības labā, bet šobrīd, pēdējo gadu laikā, daru to jau daudz nopietnāk – piedāvāju savus produktus ikvienam, kurš to vēlas.

Ikdienā daudz laika paņem darbs pie nesen izveidotā dabīgās kosmētikas zīmola “Latvian Aroma-Essence” attīstības. Sadarbībā ar dizaineri top vēl skaistāks iepakopjums jau esošajiem dabīgās kosmētikas produktiem. Strādāju arī pie mājas lapas www.aromaessence.lv pilnveides. Protams, gatavoju arī kosmētikas produktus, kad klienti tos pasūta. Ik pa laikam organizēju informatīvus pasākumus, lai interesentus izglītotu par aromterapijas sniegtajām iespējām. Šogad piedalīšos arī vairākos tirdziņos, lai labāk izprastu potenciālo klientu vēlmes. Vēl organizēju radošas darbnīcas, kurās iespējams radīt savas unikālās smaržas vai ķermeņa skrubi no dabīgām izejvielām. Tagad šādas darbnīcas piedāvāju organizēt arī dažādu pasākumu ietvaros.

– Kur Latvijā var smelties zināšanas, lai kļūtu par aromterapeitu?

– Latvijā aromterapiju var mācīties pie šīs sfēras profesionāļiem-skolotājiem, kā arī apmeklēt kursus. Diemžēl aromterapijas nozare Latvijā vēl nav tik attīstīta, lai to varētu apgūt augstskolas līmenī. Lielbritānijā, ASV un Kanādā gan tādas iespējas ir. Protams, svarīga ir arī prakse un nemitīga zināšanu papildināšana, lasot speciālo literatūru un izglītojoties citos veidos. Ik pa laikam aromterapijas jomā notiek starptautiskas konferences un vebināri, ko iespējams vērot tiešsaistē. Internetā pieejami arī dažādi bezmaksas resursi, tajā skaitā atzītu ārvalstu speciālistu kursi un lekcijas, ko var noskatīties ikviens interesents, ir tikai jāprot svešvalodas. Piemēram, Tiserāna Institūts piedāvā bezmaksas video kursu angļu valodā: “Kā ēteriskās eļļas iedarbojas uz Tavu organismu” (http://tisserandinstitute.org/). Šī Institūta darbība veltīta izglītojošu programmu izstrādei, pamatojoties uz zinātniskiem pētījumiem par ēterisko eļļu iedarbību.

– Vai aromterapija ir dārgs prieks?

– Kvalitatīvas ēteriskās eļļas un absolūti nav lēti, it īpaši tie, kuru ieguve ir sarežģīts un dārgs process, piemēram – roze, hiacinte, sandalkoks. Rozes ēteriskās eļļas 1 mililitrs (20 pilieni) maksā no 20 līdz 65 eur, atkarībā no rožu šķirnes un ieguves vietas. Tas arī ir saprotams, jo rožu ziedlapiņas tiek vāktas ar rokām un ir vajadzīgi apmēram 60 rožu ziedi, lai iegūtu 1 pilienu rozes ēteriskās eļļas! Tomēr ikviens var iegādāties sev tīkamas ēteriskās eļļas pakāpeniski. Nav vajadzīgs liels skaits ēterisko eļļu, pietiek ar dažām, kuras iespējams lietot gan atsevišķi, gan savstarpēji kombinēt, piemēram, iepilinot aromalampā. Pirms septiņiem gadiem arī es sāku ar divām populārākajām ēteriskajām eļļām – lavandu un tējas koku. Tad radās doma veidot savas individuālās smaržas (no dabīgām ēteriskajām eļļām). Lai smaržu buķete veidotos, kā iecerēts, nācās iegādāties arvien jaunas ēteriskās eļļas. Faktiski tās ir bijušas lielas investīcijas vairāku gadu garumā, un nu jau manā kolekcijā ir vairāk nekā 100 ēterisko eļļu.

  1. Aromterapija līdzsvaro ķermeni
  2. Ja ir veģetatīvā distonija vai gaidi mazuli
  3. Septiņas ēterisko eļļu pielietošanas iespējas

Pievienot komentāru