Bērni, Grūtniecība un dzemdības

Ginekoloģe: Mēs klīnikā ļoti labi redzam ķeizargriezienu sekas

Shutterstock ilustrācija

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāja Nellija Lietuviete pauž satraukumu par pieaugošo tendenci bez pamatota iemesla dabisku dzemdību vietā izvēlēties ķeizargrieziena operāciju, maldīgi uzskatot to par vieglāko un drošāko veidu bērna laišanai pasaulē. Viņas vadītajā klīnikā regulāri nonāk topošās māmiņas, kuru grūtniecība un dzīvība ir apdraudēta nepilnvērtīgas ķeizargrieziena rētas jeb dzemdes nišas dēļ. Nereti ārstiem nākas pieņemt smagu lēmumu – jāizņem dzemde.

„Starp topošajām māmiņām šodien bieži notiek diskusija – dzemdēt dabiski vai veikt ķeizargriezienu? Daudzas sievietes nesaprot, ka ķeizargrieziens ir nopietna ķirurģiska operācija, kas gluži kā jebkura ķirurģiska iejaukšanās var sev nest līdzi dažādas nopietnas komplikācijas,” saka ginekoloģe Nellija Lietuviete.

„Protams, ir gadījumi, kad ķeizargrieziens tiešām ir pareizākā izvēle, jo, dzemdējot dabiski, kāda medicīniska iemesla dēļ, ir apdraudēta mātes vai bērna veselība un dzīvība. Taču, ja nav nekādu sarežģījumu, labākais un veselīgākais bērnam ir dabiskas dzemdības. To laikā mazulis no mātes dzemdību ceļiem saņem dabisko mikrofloru, kā ietekmē ātrāk nobriest viņa imunitāte. Un tas ir tikai viens no ieguvumiem.”

Pasaules Veselības organizācija paudusi viedokli, ka ķeizargriezienu īpatsvaram valstī nevajadzētu pārsniegt 15 procentus. Kā liecina pēdējie apkopotie dati, Latvijā ar ķeizargrieziena palīdzību bērns nāk pasaulē aptuveni 21 procentā gadījumu, turklāt ķeizargrieziena operāciju skaits gadu gaitā pieaug. Ir gan valstis, kur situācija ir krietni sliktāka. Piemēram, Brazīlijas privātklīnikās ar ķeizargrieziena operāciju nāk pasaulē 80 procenti mazuļu, norāda Nellija Lietuviete.

Lai arī ķeizargrieziena operācija var šķist paredzamāka un drošāka nekā dabiskas dzemdības, tā ir saistīta ar dažādiem riskiem, tai skaitā traumām mazulim, spēcīgu asiņošanu, trombemboliju, dzemdes un vēdera priekšējās sienas iekaisumu. Viena no bīstamākajām blaknēm ir nepilnvērtīga ķeizargrieziena rēta, uzmanību vērš daktere Lietuviete.

Ķeizargrieziena rētas nepilnvērtība nozīmē to, ka griezuma vietā dzemdes sieniņa nav kārtīgi saaugusi kopā un palikusi ļoti plāna. Šajā vietā izturīgā dzemdes muskuļu slāņa nav, ir tikai dzemdes apvalks – plāna plēvīte. „Ja sievietei iestājas grūtniecība, ir liels risks, ka, mazulim augot, nepilnvērtīgā rēta var neizturēt un plīst, kas ir ļoti bīstami,” saka daktere Lietuviete. „Ja dzemde plīst, visbiežāk vienīgais, ko varam darīt, lai sieviete nenoasiņotu līdz nāvei, ir izņemt dzemdi. Labi, ja bērnu izdodas glābt, bet ļoti bieži viņš vēl ir pārāk mazs un tas nav iespējams. Turklāt sieviete reproduktīvā vecumā paliek bez dzemdes un iespējas radīt pēcnācējus, kas ir liela traģēdija.”

9 Komentāri

  1. šie riski ir atkarīgi ne tikai no ārsta prasmīgajām rokām. Niša, rētas nepietiekamība var veidoties arī dēļ sievietes audu fizioloģijas.

 1. Un cik mums ir bērni ar smagām sekām pēc smagām un ilgām dzemdībām, kur laikus veikts ķeizars būtu nodrošinājis mazulim veselu un laimīgu dzīvi- lielākai daļai to mazuļu, kam mēs labdarības akcijās ziedojam!

 2. Ļoti labs raksts! Vairāk vajadzētu runāt arī par ķeizgargrieziena sekām,kas rodas bērniem-par nervozitāti,pazeminātu imunitāti,miega traucējumiem,utt.

 3. Jautājums – kāpēc dzemdības ir ilgas un smagas? Varbūt tieši tādēļ, ka bērns jau ir slims un nespēj normāli piedzimt, un ķeizargrieziens nebūtu neko līdzējis. Vesels bērns veselai sievietei piedzimst normāli. Mūsdienās, kad grūtniecība tiek plānota un lolota, ir grūti pieņemt faktu, ka daba mēdz pieļaut kļūdas – ne katrs pumpurs uzzied, ne katrs ābols ir gluds un skaists… dabiskā procesā arī ne katrai grūtniecībai lemts attīstīties un rezultēties veselā bērnā.

 4. Man pirmais bērns piedzima ar ķeizergriezienu pusnaktī, bet otrais- vaginālās dzemdībās 5 no rīta. Atšķirība no Latvijas- mana ģinekoloģe/akušiere veica gan ķeizergriezienu, gan pieņēma dzemdības.
  Ģinekoloģe/akušiere par “mums” zināja no A-Ž. Latvijā diemžēl tā nav, ļoti žēl!!

 5. Nu, jā, Latvijā, laikam, atbildīgāk izturas pret ķeizargriezienu, kas ir operācija. Tur piedalās gan ginekologs, gan vecmāte, gan anesteziologs, gan medmāsa. Un tas nebūt nav pārspīlēti, jo viens mirklis – un mātes un bērna var nebūt.

  1. Zita! Ja Tu neizproti informāciju ko sniedzu, nekomentē un neindē citus lasītājus. Tieši Tavam šaurajām prātam izskaidrošu- ja jau ķeizergrieziens ir jātaisa pusnaktī- tas nozīmē IR nepieciešamība. Ja to veic mana ģinekoloģe/akušiere- tas nozīmē, ka viņai ir pieredze šādās neatliekamās dzemdībās (30+gadi pieredze darbā gan klīnikā, gan operējot)un viņa dosies uz operācijas zāli(un jā ar visu komandu- anesteziologu, operācijas brāli, pediatru) arī pusnaktī un nevaidēs par to.
   Otrā grūtniecība bija normāla, līdz ar to arī vaginālā dzemdēšana( un tā ir pareizā terminaliģija). Ģinekologs/akušieris nozīmē ka dakterim ir pieredze gan ģinekoloģijā, gan kā Latvijā dēvē- “vecmātes” darbā.
   Ja Nellija Lietuviete runā par ķeizergrieziena šausmām, tad viņa labo arī kolēģu kļūdas.

 6. Esmu mamma, kurai ir divi, bet bija trīs… visi trīs ar ķeizargriezienu.. pirmais keizargrieziens: manas nezinasanas pēc, otrsais, tāpēc, ka plīsa reta un viss beidzas labi, trešais beidzas labi, jo izdzivoja viens un man ir vel divi par ko Rupeties.. varu 200% piekrist: nav bez vajadzibas jataisa keizargrieziens…

Pievienot komentāru