Dzīvesveids, Padomi

Suns atver dzīvei. Kā palīdz kanisterapija. Atšķirības: suns asistents no pavadonis

1. Visa pamatā – mīlestība

1no7
Foto - Matīss Markovskis

Daudziem mājās ir suns, par mājdzīvnieku priecājas, mīļo, pavada kopā laiku. Tomēr kanisterapija ir daudz kas vairāk, jo tiek iesaistīts īpaši apmācīts suns, kas strādā kopā ar savu saimnieku un speciālistu. Suns neārstē, bet motivē. Kanisterapija atver cilvēku citām terapijām, līdz ar to stimulē atveseļošanos.

Man toreiz bija aptuveni desmit gadu, kopā ar vecākiem un māsu kāpām augstu Gruzijas kalnos. Virsotne bija tālu, bet man vairs neklausīja kājas un bija grūti elpot, turklāt kāpiens šķita neciešami vienmuļš. Piepeši nez no kurienes parādījās suns. Milzīgs un pinkains. Tas pienāca man klāt, silti piespiedās un palūkojās bezgala labsirdīgām acīm. Dato – suņa vārdu vēlāk pasacīja kalnos sastapts vīrs – turpmāk gāja kopā ar mani. Piepeši ceļš kļuva par tīkamu taciņu, kājas pašas nesa augšup. Protams, Dato nebija gudri apmācīts kanisterapijas suns, taču klātbūtnes efekts līdzinājās suņu terapijas sniegtajam.

Visi speciālisti, ar ko sarunājos par kanisterapiju, vispirms uzsver, ka suns nav ārsts, bet tikai palīgs un motivētājs.

Kanisterapija notiek, ņemot talkā īpaši izvēlētu un apmācītu suni, kuru vada kvalificēts speciālists. Terapijas suņa klātbūtne rosina cilvēku atvērties kādiem procesiem, piemēram, fiziskai un psihiskai rehabilitācijai vai socializācijai, pastiprina to efektu. Vēl iedarbīgāk, ja kanisterapija notiek kopā ar fizioterapeitu, ergoterapeitu, psihologu, pedagogu vai sociālo darbinieku.

“Kanisterapijā strādājam tikai ar pozitīvo. Tā ir mīlestība pret klientu un pret suni,” uzsver Latvijas Kinoloģiskās federācijas kinoloģe, apmācību trenere Ingūna Tihomirova.

Par kanisterapijas metodes pamatlicēju uzskata bērnu psihiatru Borisu Levinsonu ASV. Viņš, strādājot ar bērniem slimnīcā, ņēma līdzi savu suni. Ārsts novēroja, ka suns izraisa bērnos pozitīvu reakciju.

Interesanti, ka arī psihoterapijas tēvs Zīgmunds Freids uzskatīja, ka suns var palīdzēt, piemēram, mazināt trauksmi, tāpēc seansa laikā bieži klāt bija viņa čau-čau šķirnes suns.

Suņu terapija patlaban ir visvairāk izpētītā dzīvnieku terapijas joma, piemēram, zinātniski pierādīts, ka bērniem ar autiskā spektra traucējumiem kanisterapijas laikā notiek pozitīvi uzlabojumi. Cits pētījums apstiprina – ja līdzās atrodas terapijas suns, bērniem pēc operācijas nav nepieciešams tik daudz pretsāpju medikamentu un operētās vietas labāk dzīst.

Mūsdienās suņus terapeitus var sastapt slimnīcās, pansionātos, rehabilitācijas centros. Latvijā kanisterapiju biežāk izmanto bērniem.

 

  1. Visa pamatā – mīlestība
  2. Pavadoņi un asistenti
  3. No prieka raud
  4. Baltais kolēģis
  5. Suņa reakciju jāspēj paredzēt
  6. Ne visi drīkst
  7. Pieredze

Pievienot komentāru