Ārstēšana, Citas slimības

Nagos ieperinājušās sēnītes. Palīdzība no ēteriskajām eļļām līdz aplikatoriem

Foto - Shutterstock

sēnītKāju nagiem kaitē pārāk cieši apavi, traumas un dažādi triecieni. Sāpes ātri aizmirstas, līdz pamanām, ka viens vai pat vairāki nagi sabiezējuši, kļuvuši tumšāki, nelīdzeni, jo gluži nemanāmi tajos iemitinājusies sēnīšu kolonija.

 

Tumši, biezi un cieti

Inficēšanās ar nagu sēnīti jeb aktinomikozi visbiežāk notiek, staigājot basām kājām vietās, kur pulcējas daudz cilvēku – pludmalēs, baseinos, pirtīs, sporta zālēs, kā arī valkājot svešus apavus. Sēnītēm patīk silta, mitra vide, ko rada, piemēram, svīstošas pēdas vai slapji apavi. Slimības attīstību veicina gaisu necaurlaidīgu apavu valkāšana, svīšana, tādēļ slimība nereti piemeklē fiziski aktīvus cilvēkus, kas visu dienu pavada sporta apavos, kā arī gumijas zābaku valkātājus un vecāka gadagājuma cilvēkus, kuri cieš no perifērās asinsrites traucējumiem, piemēram, saistībā ar cukura diabētu. Saslimšanas iespēju palielina vecums, novājināta imunitāte un smēķēšana.

“Slimība parasti sākas no kājas lielā un mazā pirkstiņa, jo tie apavos visbiežāk tiek saspiesti. Nagu izmaiņas var būt visdažādākās, tās var sākties gan no naga mēnestiņa, gan no ārējās malas. Jāpievērš uzmanība gan naga krāsas, gan biezuma izmaiņām, tas ir, cik daudz raga masas zem tā sakrājies,” stāsta dermatologs Jānis Ķīsis. Nagi kļūst nespodri, iegūst dzeltenīgu vai brūnu nokrāsu, to virsma top nelīdzena, raupja, nags kļūst biezs, sāk drupt, atdalīties no pamatnes. Nereti, valkājot apavus un staigāšanas laikā, sākas arī sāpes un diskomforts.

“Bojātie nagi spiež uz apkārtējiem audiem, tos traumējot, tādēļ tajos var iekļūt ne tikai sēnīšu, bet arī citu veidu infekcija. Turklāt sēnītes izdala vielas, kas kavē normālu ādas nolobīšanos, paverot ceļu arī citām infekcijām. Pēdu āda sabiezē, veidojas plaisas, bet biezie nagi plēš zeķes, traucē uzvilkt apavus. Turklāt jāņem vērā, ka pati no sevis nagu sēnīte nepāriet,” saka dermatologs, mudinot neielaist slimību, bet doties pie speciālista. Tas paņems naga paraudziņu, laboratoriski noteiks, kura no daudzajām sēnīšu sugām izraisījusi bojājumu, un piemeklēs tieši tās ārstēšanai visefektīvākos medikamentus (piemēram, Gulbja laboratorijā par 41 eiro iespējams noteikt sēnīšu paneli – septiņu izplatītāko sēnīšu klātbūtni naga paraugā). Lai analīzes būtu precīzas, pāris nedēļas pirms parauga noņemšanas nedrīkst lietot nekādas pretsēnīšu ziedes vai pilienus.

Uzsākot ārsta ieteikto terapijas kursu, kurā parasti tiek kombinētas dažādas metodes – gan iekšķīgi, gan ārīgi lietojami medikamenti, gan regulāra ārstnieciskā pedikīra veikšana –, no nelūgtajām viešņām roku nagus var atbrīvot divu trīs mēnešu laikā, bet kāju nagus – no trīs līdz pat 18 mēnešos. Pieejama arī nagu sēnītes ārstēšana ar lāzeru. Tā īpaši piemērota cilvēkiem, kuri nepanes vai nevar lietot medikamentus. Parasti nepieciešamas 3 – 5 procedūras, kuras veic ar vairāku nedēļu intervālu, kamēr izaug vesels, infekcijas neskarts nags. Piemēram, klīnikā “Medicīnas centrs ARS” abu kāju nagu ārstēšana ar lāzeru izmaksā 55 eiro, bet viena naga – 10 – 15 eiro.

Lai sēnīšu infekcija neatgrieztos, jāārstējas visiem ģimenes locekļiem, kurus tā skārusi. Nedrīkst piemirst arī par apaviem: tie jādezinficē no iekšpuses ar šim nolūkam paredzētajiem pretsēnīšu līdzekļiem.

Pievienot komentāru