Dzīves māksla, Psiholoģija

Vai tu attopies ar telefonu rokās naktī? Sociālo tīklu varā

Shutterstock ilustrācija

Mūsdienu fenomens – sociālie tīkli – daudziem kļuvis par uzticamu ikdienas sabiedroto. Ar viedajām ierīcēm vienmēr varam atrasties paralēli divās pasaulēs – reālajā un virtuālajā. Kā tās nošķirt, lai viena otrai netraucētu?

Jāatzīst, man ir gadījies piepeši attapties ar telefonu rokās pulksten pusčetros naktī! Bet kāpēc tik ilgi? Bija daudz skaistu bilžu un smieklīgu video, svarīga informācija, kas noteikti jāizlasa! Tādos brīžos nākas aizdomāties: varbūt esmu atkarīga?

Sociālo tīklu pasaule ir atvērta ikvienam, tā nešķiro pēc dzimuma, ādas krāsas, piederības vai uzskatiem. Ikviens var atrast tieši to, kas interesē, turklāt internets ir tik gudrs, ka izskaitļos to, kas patīk tieši tev, un arī nākamreiz piedāvās kaut ko līdzīgu un vēl labāku. Tehnoloģijas sniedz daudz iespēju, taču vienlaikus var apdullināt un radīt problēmas.

 

Darbojas kā anestēzija

Atkarība no sociālajiem tīkliem ir grūti definējama un izprotama. Sākumā izmēģini kādu sociālo vietni, veic it kā eksperimentu, tad lieto gadījuma pēc, visbeidzot tas kļūst par problēmu. Kā jebkura atkarība, arī atkarība no sociālajiem tīkliem liecina par bēgšanu no realitātes. Var teikt, ka viedtālrunis, planšete vai dators ar visām to iespējām darbojas kā anestēzija.

Cilvēks aizsēžas datorā vai telefonā līdz vēlai naktij, no rīta nevar pamosties, nokavē darbu, vairs nerūpējas par savu izskatu, nespēj koncentrēties, jo domās kavējas sociālajos tīklos. Nereti nāk miegs, kaitina apkārt notiekošais un uzdotie pienākumi. Ir grūti sadarboties ar līdzcilvēkiem.

“Šos faktorus gan ir grūti fiksēt. Cilvēkam šķiet, ka vienkārši bija grūta diena. Bet kāpēc tā bija grūta? Iespējams, tāpēc, ka iepriekšējā dienā pārāk ilgu laiku pavadīja pie ekrāna. Es arī izmantoju tehnoloģijas, lai ikdienu padarītu vieglāku, bet ir jānosaka robežas,” saka psihoterapeite geštaltterapeite Dace Caica.

Biežāk tomēr nākas runāt par pieradumu, nevis atkarību. Par to liecina uzmācīga vēlme visu laiku pārbaudīt savas ierīces. Visbeidzot tas kļūst par traucēkli, un cieš citas jomas. Pat ciemos visu laiku tiek skrullēts telefons, vai arī braukt kaut kur nemaz negribas. Pamazām sākas atsvešināšanās no tuviniekiem, draugiem, sarunas kļūst aizvien īsākas. Cilvēks it kā dzird, ko otrs saka, bet neieklausās, grib ātrāk izbeigt sarunu, lai tikai varētu atgriezties pie ierīces.

“Sarunas laikā jābūt klātesamībai. Tas nozīmē, ka cilvēks redz, dzird savu sarunu biedru, uztver nianses, pustoņus un ar visu savu būtību ir sarunā,” piebilst speciāliste.

 

Mūsdienu fenomens

Sociālie tīkli ir mūsdienīgs komunikācijas veids. Turklāt tie atlasa interesējošo informāciju, tāpēc ievilina, aizrauj un liek atgriezties atkal un atkal.

Šo fenomenu ir grūti aprakstīt. Tā ir procesatkarība, kas veidojas pakāpeniski. Nekādi kritēriji nenosaka, kad ir iestājies pieradums vai atkarība. Cilvēkam varbūt šķiet, ka pats kontrolē sociālajos tīklos pavadīto laiku, pat ja tās ir trīs un vairāk stundas dienā.

Protams, ja cilvēks dzīvo viens vai neiziet no mājas veselības problēmu dēļ, sociālie tīkli var būt vienīgais pavediens saskarsmei ar ārpasauli, pieļauj Dace Caica. Interese par sociālajiem tīkliem var būt pozitīva, piemēram, pēc smaga dzīves posma, zaudējuma. Ja cilvēks paņem rokā telefonu, tas var liecināt, ka atkal radusies interese par apkārtējo pasauli.

Tehnoloģijas ir paredzētas, lai mūsu dzīvi padarītu ērtāku, turklāt tās var palīdzēt biznesā, pārdošanā, reklāmā. Vienlaikus sociālie tīkli ir veids, kā pieskatīt draugus, paziņas, radiniekus, gūt informāciju par viņu dzīvē notiekošo. Tas ir mūsdienīgs komunikācijas veids bez konkrētiem noteikumiem. Ja esi sociāli aktīvs, tev ir draugi un kāds vaļasprieks, dalība sociālajos tīklos, iespējams, nerada problēmas. Tas var būt veids, kā savu dzīvi padarīt interesantāku, dinamiskāku. Ja ikdiena ir notikumiem bagāta, parasti nemaz nav laika sekot līdzi tam, ko internetā dara citi.

Jāskata dzīve kopumā – vai līdztekus sociālajiem tīkliem ir vēl kaut kas aktuāls? Jāuzmanās, ja vairāk interesē tas, kas notiek sociālajos tīklos, bet pati dzīve sāk šķist pārāk garlaicīga.

Pievienot komentāru