Dzīvesveids, Padomi

Inga Gaile: Varbūt augustā pienāks brīdis, kad es spēšu salīgt mieru ar savām bailēm

Foto - Shutterstock

 

1940. gada augustā sāk darbu Latvijas PSR Iekšlietu ministrijas drošības pārvalde, un 1991. gada augustā savu darbu beidz Latvijas PSR Valsts drošības komiteja.

Augusts ir mēnesis, kurā krīt āboli un Latvijas ļaudis priecājas par kārtību savās sētās un mājās. Pat ja tās dēļ ir jāiebāž skapjos vai jāizsūta ārpus pilsētas tie, kuri kliedz par piedzīvotām sāpēm, vai tie, kuri slikti smaržo, slikti uzvedas, pārāk daudz dzer, ēd vai runā.

■■■

Augusts ir mēnesis, kurā Aglonā tiekas tūkstošiem ļaužu un pirms 50 gadiem tūkstošiem rubļu tika ieguldīts, lai viņus no Aglonas aizvilinātu pie cirka, koncertiem, gadatirgus.

Augusts ir mēnesis, kad es stāvu svētceļojuma noberztām kājām pie Aglonas bazilikas un attālinos, kad aizlūdz par valsts vadītājiem, kuri man šķiet netaisnīgi, ja par svēto ieceļ Meinardu, kurš savaldīja lībiešus. Kaut kad jau es atgriežos, sapratusi, ka nav nekļūdīga cilvēka šajā zemē un arī mācītāji ir tikai cilvēki.

Augusts ir mēnesis, kad no Romas pilsētas pazūd tās pamatiedzīvotāji, jo tur notiek pasaules katoļu jauniešu dienas. Viņi ir visur, šie katoļu jaunieši. Un es esmu viena no viņiem. Augusts ir mēnesis, kad es, stāvot pie Vatikāna muzeja garum garā rindā, iepazinusies ar vīrieti, kuram mugurā balts krekls ar dārgām apročpogām, gribu izlikties, ka es neesmu viena no barbariem, kas uz kādu brīdi viņa pilsētu piesējuši ar troksni, lētu ēdienu iepakojumiem un dedzību satikt pāvestu, ar kuru kārtējo reizi varētu nosvilināt Romu.

■■■
■■■

Augusts ir mēnesis, kad resnā meitene gandrīz neko neēd, mostas naktī no izsalkuma un skatās tumsā trauksmainām acīm, gaidot rītu, kad varēs ēst brokastis. Septembrī, ejot uz skolu, viņa būs ļoti slaida, viņa sāks jaunu dzīvi. Pat ja viņai reibst galva un nav vairs mēnešreižu. Viņa toties ir skaista.

Pievienot komentāru