Ēšana, Uzturs

Homeopāts Edgars Mednis: Dzīves posmi, kad ūdens uzņemšanai jāpievērš īpaša uzmanība

Foto - Shutterstock

Ūdens nozīmi cilvēka uzturā ir grūti pārvērtēt – tas ir visas dzīvības pamats. Cilvēka ķermenis sastāv no 70% ūdens un bez tā organismā nevar pastāvēt neviena šūna. Līdz ar to ir ļoti būtiski regulāri un pietiekamā daudzumā to ikdienā uzņemt. Tomēr ir dzīves posmi, kuros ūdens uzņemšanai jāpievērš pastiprināta uzmanība, piemēram, grūtniecības laikā, barojot zīdainīti, kā arī pēc tam, kad bērns ir paaudzies. Un svarīgi, lai tas nebūtu pārsātināts ar sāļiem un minerālvielām. Ūdens lietošanu uzturā šajos dzīves posmos komentē pediatrs Edgars Mednis.

Pieaugušam cilvēkam diennakts laikā jāizdzer aptuveni 2-3 litri ūdens, grūtniecēm un barojošām māmiņām nedaudz vairāk. Bērniem ūdens patēriņš ir atkarīgs no vecuma (ķermeņa masas). Piemēram, gadu vecam bērnam diennaktī būtu jāuzņem aptuveni 1 litrs šķidruma, no kura lielu daļu sastāda ūdens.

“Bērniem ūdens būtu jāsāk lietot tad, kad tie atsakās vai tiek atradināti no mātes piena. Parasti tas notiek ap 1 gada vecumu. Līdz tam bērnam pietiek ar mātes pienu, jo piens ir gan ēdiens gan dzēriens. Izņēmums ir gadījumā, ja bērns ēd mātes pienu ilgāk par pusotru gadu. Šajā vecumā bērni parasti kļūst ļoti aktīvi un ar mammas pienu vien nepietiek, līdz ar to papildus jāuzņem ūdens. Pirmajā gadā par ūdens kvalitāti ir jādomā tādā gadījumā, ja tie lieto adaptētos maisījumus. Parasti bērni nav jāpieradina pie ūdens, viņi ļoti labprāt to lieto. Manā praksē ļoti reti ir gadījumi, kad bērns atsakās lietot tīru ūdeni,” uzsver pediatrs Edgars Mednis.

Svarīgi arī izvēlēties pareiza sastāva ūdeni mazuļa pirmo maltīšu pagatavošanai. Viegls un neitrāls ūdens tam ir vispiemērotākais, jo tas nav pārbagāts ar sāļiem un mikroelementiem.

“Ūdens satur arī būtiskus mikroelementus, kas nepieciešami normālai organisma funkcionēšanai. Svarīgākie ir kalcijs, magnijs, sērs, dzelzs, nātrijs, hlors un citi. Tie ir dažādā ūdenī, dažādās proporcijās un to ietekmē mainās arī ūdens garša. Ikdienā šos mikroelekmentus cilvēks uzņem gan ar ēdienu, gan ūdeni, un tie piedalās organisma vielmaiņas procesos un tie ir dažādu bioloģiski aktīvu vielu sastāvā kā hormoni, fermenti u.c. Tomēr pārlieku liels minerālu saturs ūdenī var izraisīt saslimšanu. Līdz ar to nav vēlams uzturā lietot “smagu” ūdeni, kas pārsātināts ar sāļiem un minerālvielām” uzsver pediatrs E. Mednis.

Pievienot komentāru