Ārstēšana, Citas slimības

Kvarca lampa iedarbojas molekulas līmenī!

Foto - Zanda Birze
SVARĪGI

* Kā norāda kvarca lampu ražotāji, kategoriski aizliegts bez aizsargbrillēm skatīties uz ieslēgtu lampu un tās staros sauļoties.
* Dzīvnieki kvarca lampas darbības laikā nedrīkst atrasties telpā.
* Istabas augus ieteicams iznest ārā vai pārklāt ar blīvu audumu.

Kvarca lampa jeb tautā sauktā kalnu saulīte ir baktericīdā lampa, kas izstaro ultravioleto (UV) starojumu. Atkarībā no viļņu garuma UV starojumu iedala: UVA (320–400 nm), UVB (290–320 nm) un UVC (100–280 nm). Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības uzraudzības nodaļas sabiedrības veselības analītiķe Elīna Ķimene skaidro, ka pēc kvarca lampu izplatītāju norādītajiem datiem to izstarotais UV diapazons ir 220–240 nm un 280–400 nm, kas atbilst UVC, UVB un UVA stariem.

 

Veselības inspekcija nerekomendē lietot

Saules izstaroto UVC starojumu absorbē ozona slānis, tāpēc zemi tas nesasniedz. Ņemot vērā organisko molekulu, tostarp DNS, spēju absorbēt šos starus, rodas smagi molekulas bojājumi, izraisot mikroorganismu nāvi. Tāpēc UVC starojums (254 nm) kļuvis tik populārs baktericīdiem mērķiem.

Svarīgi gan apzināties, ka baktericīdo lampu tiešais ultravioletais starojums lielos apjomos ir kaitīgs dzīvām būtnēm un augiem. UVC starojums uz zemes nenonāk, tāpēc nav pietiekami daudz pierādījumu par tā ilgtermiņa ietekmi uz cilvēka veselību. Pārskatot zinātniskiem principiem atbilstīgas publikācijas, kā arī pieejamās rekomendācijas respektablās pārraudzības iestādēs pasaulē un Latvijā, Elīna Ķimene piebilst, ka nav pārliecinošu datu par baktericīdo lampu lietošanas lietderību.

– Ņemot vērā, ka jautājumā minētā UV staru lampa ir no padomju laikiem, drošības nolūkosVeselības inspekcija nerekomendē to lietot. Tomēr, ja vēlas izmantot šāda tipa ierīces, aicinām iegādāties lampu, kas ražota atbilstīgi Eiropas Savienībā noteiktajām drošuma prasībām un standartiem, – viņa uzsver.

2 Komentāri

  1. ASV ļoti daudz lieto ultravioletu lampas tieši dezinfekcijai, man paziņa strādā rūpnīca, kur ražo lampas tieši industriālās un slimnīcām.
    Bet kas gan ir brīnumaini: arī šodien, diemžēl, var garāžā ražotas Krievijas nedarbus nopirkt. Visādas “Saulītes” un tam līdzīgas lietas… “Salidzini” vai “kurpirkt”- tas taču nav nopietni.
    Nezinu, kur skatās muita un PTAC… paziņa nopirka to Saulīti, bet tur lampa iekšā bija dezinfekcijai!!! kaut Eiropā tās aizliegtas tiešai cilvēku ārstniecībai… Tiem dzelzīšiem arī nekādu sertifikātu nav..
    Un atgriezt viņai arī nesanāca… Un bez instrukciju valsts valodā. Vāks… Krievijas kontrabandisti…

    Tiešām- pirms nopirkt vajag sertifikātu ieraudzīt.

  2. Man ļoti labi palīdzēja Krievijā ražotā kvarca lampa. Āda palika tīrāka izzuda dažas nelielas veselības problēmas, tikai sildīties vajag ar prātu, no sākuma tikai dažas minūtes, vēlāk var nedaudz ilgāk un ne biežāk kā reizi nedēļā.

Pievienot komentāru