Bērni, Bērnība

Neatstāt pašplūsmā bērnus: kā palīdzēt adaptēties skolai, pirms tā atsākusies

Foto - Shutterstock

Brīvdienās bērni iet vēlāk gulēt un vēlāk ceļas. Ja visu atstās pašplūsmā, adaptēties skolai kļūs pavisam grūti. Tādēļ, lai skolnieciņiem un vecākiem būtu mierīgāks mācību gada sākums, pēdējās augusta nedēļās vairāk uzmanības jāpievērš bērna režīmam.

Daudzi pieaugušie maldās, cerot, ka pēc brīvdienām bērns jau pirmajā skolas dienā sevi noskaņos mācībām, koncentrēsies un kļūs uzmanīgs. Visiem un jo īpaši bērniem tam vajadzīgs laiks.

Brīvdienu laikā strauji mainās miega, ēšanas un pastaigu režīms. Tāpēc 1–2 nedēļas pirms mācību sākuma bērns lēni, bet mērķtiecīgi jāievada skolas ritmā, lai nebūtu nervozitātes, trauksmainības, baiļu un miega traucējumu. Klīnikas “Premium Medical” psihiatre, psihoterapeite Sandra Pūce uzsver, ka īpaši liela nozīme ir gulētiešanas un celšanās laikam.

Uzmanība jāpievērš arī bērna vakara jundai. Īsi pirms došanās pie miera nav vēlamas fiziskās aktivitātes. Atkarībā no bērna vecuma ieteicams paskatīties multfilmas, palasīt grāmatas, klausīties audiopasakas vai spēlēt galda spēles, kas nerada spriedzi un ļauj relaksēties.

Lai sagatavotos vakara cēlienam, atslābinātos un nomierinātos, labi palīdz ūdens, piemēram, silta vanna vai duša, pēc tam iemalkots silts piens vai tēja. Bērna guļamistabai jābūt izvēdinātai un nedaudz vēsākai nekā dienas laikā. Ieteicami biezi aizkari, lai neiespīd ielas gaismas vai mēness.

Pēdējās nedēļās pirms skolas gaitu sākuma ieteicamas prāta spēles un rotaļas, kurās nepieciešams domāt. Jālasa bērna vecumam atbilstīgas grāmatas un žurnāli, lai trenētu prātu un skolā būtu vieglāk uzņemt lielāku informācijas daudzumu.

Katru gadu septembrī īpaša uzmanība tiek pievērsta satiksmes drošībai, jo bērni, kuri vasaru nav pavadījuši pilsētā, mēdz piemirst, kā jāuzvedas satiksmes dalībniekam. Tāpēc atkārtoti jāpārrunā, kā pareizi pārvietoties un šķērsot ielu, kur uzmanīties no mašīnām un jo īpaši no velobraucējiem.

Atsākoties mācībām, vecākiem jāiesaistās brīvā laika sadalīšanā, nosakot, cik daudz laika atvēlēt interešu pulciņiem, kad jāpilda mājasdarbi un cik daudz būs brīvā laika.

Iespējams, reizēm bērns gribēs kādu dienu palikt mājās, būs pat apslimis. Izvērtējot situāciju, to varētu arī atļaut. Taču sasāpējušas situācijas (strīdu ar klasesbiedru, nevēlēšanos kādu satikt, skolotāja pārmetumus u.c. iemeslus) Sandra Pūce rosina izrunāt ar bērnu un rast risinājumu.

 

Pievienot komentāru