Veselam
Netradicionāli

Trīs ārsti iesaka, kā izmantot sāli ādai, kaklam, pret nelāgām vainām 16

Foto – Shuttestock.com

Daudz dzirdēts un rakstīts par sāls kaitīgumu. Ēdienā to pārāk nebārstiet, apgrūtināsiet nieres un asinsvadus! Mazāk, tikai mazāk! Taču sāļais baltums var būt arī ļoti noderīgs mūsu veselībai. Liekot nevis uz mēles, bet ādas, to ieelpojot, izmantojot procedūrās un vannās, rīvējoties pirtī. Tātad – izzināsim labo sāli!

Plunkš, lai dziedinātos

Sāls formula mums zināma jau kopš skolas laikiem. Nātrijs un hlors ir ļoti nepieciešami cilvēka organismam, vieni no galvenajiem asiņu un limfas elementiem, atrodas arī muskuļu un kaulu sastāvā.

Dabiskais jeb nerafinētais jūras sāls satur vēl divus mums ļoti vajadzīgus elementus – kalciju un magniju, taču vispār tajā ir desmitiem ķīmisku elementu, daudzi no tiem ļoti nepieciešami veselībai.

Kurš gan nezina, cik noderīga ir pelde jūrā. Tās ūdens pārpilns sāļiem, satur nātrija hlorīdu, jodu, bromu, magniju un citas vielas, kas labvēlīgi iedarbojas uz veselību.

„Kad ejam ūdenī, tie nokļūst ādā caur sviedru dziedzeru izvadkanāliņiem un tur nogulsnējas mikroskopisku kristāliņu veidā. Pēc tam lēnām un pamazām labie mikroelementi nonāk zemādas audu mikrocirkulācijā, piedalās šūnu vielmaiņā.
Ja sirgstam ar kādu hronisku slimību, šūnai ir traucēts normālais sāļu vielmaiņas process, vājas mikrocirkulācijas dēļ nepietiek skābekļa un barības vielu. Lai tās veselību atjaunotu, noder jūras sāls šķīdums. Tā šūna var sakārtot savu enerģētiku,” skaidro fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inese Kokare.

Sāls vannas izmanto dziedniecībā jau kopš seniem laikiem. Taču nav jābēdā, ja netiekam tās izbaudīt lepnā kūrortā. Ārstniecisku peldi varam sarīkot arī paši!

Tā der daudzām vainām, šādai procedūrai ir pretiekaisuma, attīroša, tūsku mazinoša iedarbība.

Labi palīdz, ja ir locītavu slimības, piemēram, osteoartroze vai artrīts, taču – ne paasinājuma laikā!

Ja ir vieglas pakāpes arteriālā hipertonija, nestabils asinsspiediens, tā palīdzēs līdzsvarot asinsvadu tonusu.

Noderīga, ja sirgst ar sieviešu kaitēm. Tomēr – noteikti jākonsultējas ar ginekologu!

Mēdz izmantot arī ādas kaišu gadījumā, piemēram, ja ir psoriāze vai neirodermīts, bet par šādas vannas lietderību gan labāk vaicāt savam dermatologam.

Sāls vanna nebūs piemērota tiem, kam ir smagas sirds un nieru kaites; ja ir nosliece uz asiņošanu; ja ir drudzis vai temperatūra; infekcijas slimība.

Pošamies vannā!

* Vislabāk izmantot jūras sāli bez piedevām un aromatizētājvielām. Var ņemt arī rupjo galda sāli, tomēr tas būs mazāk dziedniecisks.

* Ieberam lina vai cita rupja auduma maisiņā, aizsienam ar aukliņu un pakarinām uz krāna tā, lai ūdens tek cauri – katrā pilienā ūdens būs izšķīdušie minerālsāļu joni.

* Vannai pietiek ar 1-2 kilogramiem sāls.

* Ūdens temperatūra – 35 grādi. Uzmanību – ūdens šķitīs karstāks, jo pievienosies sāls sildošais efekts. Noteikti jāizmanto termometrs!

* Pielejam tikai tik daudz ūdens, lai ieguļoties sirds apvidus nebūtu apsegts. Kājas atspiežam pret vannas malu, guļam mierīgi.

* Pirmajā reizē sāļajā ūdenī mērcējamies ne vairāk kā 10 minūtes. Nākamreiz, ja jūtamies labi, –15 minūtes, pēc tam varam palikt pat 20 minūtes, bet ilgāk ne.

* Šādā vannā dakterējamies ik pārdienas, kurss – 12 reizes.

Āda pateiks paldies

„Ja āda ir vesela, sāls nogulsnējas tikai virspusē, veidojot tādu kā apvalciņu. Taču arī šādi tas palīdz – uzlabo asinsriti un mikrocirkulāciju, aktivē vielmaiņas procesus un palīdz izvadīt no ādas gan vielmaiņas galaproduktus, gan toksīnus,” uzsver dermatoloģe Jekaterina Vedeņina.

Uzskata, ka sāls sausina ādu. Tomēr pētījumos pierādījies – tas spēj izvilkt ūdeni no dziļākajiem līdz virsējiem ādas slāņiem.

Tātad notiek mitrināšana. Tas gan atkarīgs no sāls koncentrācijas: ja tā liela, āda tomēr tiek susināta.

Pirms izmantot sāli ādas dziedināšanā, jākonsultējas ar dermatologu, jo ir saslimšanas stadijas, kad to nedrīkst, piemēram, dažu ekzēmu gadījumā vai arī procesos, kad ir izkaisīti strutaini elementi.

Sāls maigi noloba ādu un veicina tās šūnu augšanu, tādēļ der zvīņojošu kaišu un psoriāzes ārstēšanā.

Lokālas aplikācijas ļoti labi palīdz, ja ir furunkuloze. Nepieciešams šķīdums ar lielu nātrija hlorīda koncentrāciju – 4 ēdamkarotes uz litru. Samērcē salveti un uzklāj slimajai vietai. Sāls uzsūc iekaisumu.

Svīšanu palīdz mazināt plaukstu un pēdu mērcēšana remdenā vāja šķīduma vanniņā (ēdamkarote sāls uz litru ūdens). Tas remdēs arī niezi, ja ir hroniska ekzēma.

Sāls uzlabo skaistumu. Ne velti pēc atpūšanās pie jūras āda kļūst tvirtāka un gludāka. To veicina gaiss, kas piesātināts svarīgiem mikroelementiem.

Jūras sāli izmanto kosmētikas ražošanā, top losjoni, pīlingi, krēmi. Šos līdzekļus ļoti plaši lieto, lai cīnītos ar celulītu. Tam noder sāls unikālā īpašība izvadīt no audiem lieko šķidrumu un toksīnus.

Goda vietā mājas aptieciņā

Sāls kaisīšana uz brūcēm ir ikdienā iesakņojies teiciens, ko saprotam pārnestā nozīmē. Taču tas ir arī dezinfekcijas veids! Sāls var līdzēt tikt galā ar dažādām vainām. Reizēm pat tik labi, ka nemaz nav jālieto antibiotikas.

Uzklājam pret nelāgām vainām

Sāls ir baktericīds, tātad – nonāvē baktērijas. Tam piemīt arī osmotiska īpašība – sadarboties ar bioloģiskajām vielām, kur ir zemāka sāls koncentrācija.

„Piemēram, ieliekam pirkstu desmit procentu sāls šķīdumā. Mūsu šūnās ir tikai 0,75 procenti sāls, tātad sāls atsūks no tām šķidrumu. Līdz ar to mazināsies, piemēram, tūska,” uzsver ģimenes ārsts Andris Lasmanis.

Sāls gan samazina audu šķidrumu, gan atsūc to no baktērijām, kas pēc tam vairs nav dzīvotspējīgas. Tādēļ labi noder, dziedinot brūci, sastrutojumu vai čūlu (tā arī ir audu tūska).

Ja struto, ieteicama sāls aplikācija. Te nu var lietot rupjo galda sāli, jo svarīgākā ir šķidrumu piesaistošā īpašība, ne ķīmiskais sastāvs. Tikai vispirms jāizsijā, lai atdalītu krikumus.

Aplikācijai izmanto sāls šķīdumu, tā koncentrācija – tējkarote uz glāzi ūdens, var arī vairāk. Samērcē marles spilventiņu un uzliek nelāgai vainai. Ja vēlas, pārklāj ar plēvīti, lai tik ātri neiztvaiko. Ik pa laikam atkal samērcē, uzpilina ar tējkaroti. Var atstāt uz nakti. Šādi iespējams novērst sastrutojumu, ja tas nav pārāk ielaists. Izdodas tikt galā tā, lai nebūtu jālieto antibiotikas, kas tomēr iedarbojas ne vien uz slimo vietu, bet arī visām veselajām, turklāt var radīt blaknes.

Aplikācija noderēs, piemēram, sastieptai potītei, jo tā arī ir tūskaina.

Tīrām degunu un kaklu

Deguna skalošana ar vāju sālsūdeni noder ne tikai tad, ja ir iesnas. Tā ir laba profilakse. Deguns tiek mehāniski attīrīts, līdzīgi kā mazgājoties – āda ir netīra, to skalojam zem tekoša ūdens. Izšķīdinām sāļumu remdenā ūdenī, pasmeļam saujā un velkam uz iekšu. To var darīt abās nāsīs uzreiz vai pa vienai. Pēc tam izpūšam.

Ar laiku šī skalošana izdosies arvien prasmīgāk. Atkārto no rīta un vakarā, arī ik reizi ienākot telpā no āra.

Šādi tiek aizskalotas baktērijas kopā ar gļotām, kas atrodas degunā. Attīrās gļotāda, palielinās tās aizsargspējas.

Sālsūdens palīdz arī mitrināt gļotādu, ko sakairinājis sausais gaiss.

 

Raksts no žurnāla “36,6°C” pielikuma “Dabas Dziedniecības Ceļvedis”

LA.lv