Ārstēšana, Vēzis

Cilvēki atsaucīgi brīvprātīgi emocionāli atbalstīt vēža slimniekus; sektanti un “brīnumlīdzekļu” sludinātāji atsijāti

Foto - Shutterstock

Projektam vēža slimnieku psiholoģiskajam atbalstam, ko īsteno biedrība “Svētās ģimenes māja” sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, pieteikušies ap 60 cilvēku, kuri jūt aicinājumu palīdzēt līdzcilvēkiem. Jau septembrī brīvprātīgie dosies uz slimnīcas nodaļām, lai reizi nedēļā sniegtu psiholoģisko atbalstu onkoloģiskajiem pacientiem.

 

Vispirms apmācība, tad līgums

Lai gan brīvprātīgo kustībā īpaši aicināja iesaistīties tos, kas paši savulaik uzveikuši vēzi, kā arī tos, kuri studē vai strādā tādās jomās kā psiholoģija, medicīna, pedagoģija, vēlme atbalstīt vēža pacientus bija visdažādāko profesiju pārstāvjiem. Kā liecina aizpildītās anketas, brīvprātīgo vidū ir gan pensionāri, gan auklītes, gan ministriju ierēdņi, tādēļ, lai viņus sagatavotu komunikācijai ar onkoloģiskajiem pacientiem, tika rīkotas apmācības, ko vadīja Rīgas Austrumu slimnīcas ārsti.

“Pēc apmācībām ar katru no brīvprātīgajiem notiks individuālas pārrunas, kurās piedalīsies arī Latvijas Onkoloģijas centra pārstāvji, psihologs, kapelāns. Līdz šim daļu pretendentu, piemēram, tos, kuri piedāvāja “brīnumlīdzekļus” pret vēzi vai uzstājīgi pauda kādas draudzes uzskatus, atsijājām jau pēc sarunas pa tālruni. Nācās atteikt arī cilvēkiem, kuri nesen bija piedzīvojuši tuvinieka zaudējumu un nebija beiguši par to sērot,” atklāj projekta vadītāja Saiva Luste. Viņa domā, ka pēc apmācības un individuālām pārrunām paliks tikai tie, kuri psiholoģiski ir gatavi atbalstīt smagi slimos. Plānots, ka reizi mēnesī brīvprātīgajiem būs arī tādas kā supervīzijas, kurās varēs pārrunāt notikušo, nesaprotamo, mulsinošo vai sāpinošo.

Šomēnes brīvprātīgie ārstu uzraudzībā izstaigāja ķirurģijas, staru, ķīmijterapjias un paliatīvās aprūpes nodaļas, kuras pēc tam regulāri apmeklēs, kā arī noklausījās lekciju kursu, lai būtu gatavi atbildēt uz pacientu jautājumiem, bet vajadzības brīdī – arī paklusēt. Piemēram, Latvijas onkoloģijas centra kapelāns Juris Meiers stāstīja par brīvprātīgo darbu, māku klausīties, būt blakus un runāt ar pacientiem, galvenā māsa Inta Laže – par onkoloģisko slimnieku aprūpi, krīzēm un jautājumiem, ko pacienti visbiežāk uzdod slimnīcas personālam, bet ķīmijterapijas nodaļas vadītāja Signe Plāte informēja par onkoloģiskajām slimībām un to ārstēšanu.

Visgrūtāk klājas tiem pacientiem, kuri nesaņem tuvinieku atbalstu, – gan vientuļniekiem, gan attālu Latvijas reģionu iedzīvotājiem, kurus ģimenes locekļi apciemo vien retumis. Brīvprātīgie katru nedēļu dosies pie šiem pacientiem, taču tikai tad, ja viņi paši to vēlēsies. Katrā nodaļā būs speciāls žurnāls, kurā medicīnas darbinieki atzīmēs, kuriem pacientiem nepieciešams psiholoģiskais atbalsts un kas jāņem vērā, ar viņiem komunicējot. Brīvprātīgo galvenais uzdevums būs uzklausīt pacientus un pakavēt laiku, novirzot domas uz ko patīkamu. Tie, kuri vēlēsies, varēs izvest pacientus pastaigā vai lasīt priekšā grāmatas, taču tiešā pacientu aprūpē iesaistīties nebūs ļauts.

Biedrība “Svētās ģimenes māja” ar katru brīvprātīgo slēgs sadarbības līgumu, bet projekta atbalstītājs Rīgas domes Labklājības departaments parūpēsies, lai braukšana sabiedriskajā transportā brīvprātīgajiem būtu bez maksas.

Pievienot komentāru