Bērni, Pusaudži

Mammu, gribu pīrsingu!

Foto - Fotolia/mettus

Kāda lasītāja nonākusi strupceļā, jo viņas 12 gadus vecā meita paziņojusi mammai, ka vēlas taisīt pīrsingu. Kā rīkoties mammai, ko par to saka medicīnas jomas speciālisti?

Satrauktā mamma raksta Veselam.lv redakcijai: “Līdz šim savai meitai attiecībā uz izskatu neko neesmu aizliegusi, bet par šo gan šaubos, vai pīrsings 12 gados tomēr nav par agru. Esmu apmulsusi, nezinu, kā rīkoties… Esmu dzirdējusi, ka citi vecāki pat mēģina motivēt atvases, lai vismaz taisa pīrsingu vietā, kur mazāk redzams, piemēram, nabā. Vēlētos arī uzzināt, vai rēta aizaug, jo iespējams meita kaut kad vairs nevēlēsiet šo pīrsingu.“

Padomu vaicājām dermatoloģei Evitai Jakušonokai un ārstei psihoterapeitei Guntai Andžānei.

“Es ieteiktu tomēr nogaidīt, mode ļoti ātri mainās un pēc pāris gadiem meita varbūt vairs negribēs pīrsingu,” saka dermatoloģe Evita Jakušonoka. “Ja tomēr meita nolemj to darīt, jāņem vērā, ka izdurtais caurums paliek uz visu mūžu. Turklāt 12 gados organisms vēl aug, tādēļ iespējams, ka izdurtā pīrsinga vieta mazliet palielināsies. Retos gadījumos cauruma vietā mēdz pat veidoties keloīda rēta, kas ir biezu fibrozo audu izaugumi, kas veidojas ārpus pīrsinga robežām, radot lielu kosmētisko defektu, ko pēc tam nākas mazināt ļoti ilgi.”

“Mammas rakstītajā saklausu to, ka viņai ir lielas bažas un nedrošība, ka bērns pieņēmis pastāvīgu lēmumu. Vai es kā māte to drīkstu atļaut? Mammu uztrauc, kā tas izskatīsies sabiedrības acīs. Ko domās citi? Dur, bet tā, lai citi neredz… Iespējams, ka arī līdz šim meita dažādos veidos centusies pievērst mammas vai kāda cita, sev svarīga cilvēka uzmanību, taču reakcija nav bijusi gaidītā. Tādēļ šo situāciju der uztvert kā iespēju – iemeslu sarunai ar meitu,” uzsver psihoterapeite Gunta Andžāne.

Pavaicā meitai: kāpēc viņa vēlas tieši pīrsingu, kāpēc tieši šobrīd, kam vēl klasē vai draugu lokā ir šāda rota. Sarunā meita sajutīs, ka mamma viņu saprot, ka uzklausa ar pilnu, nedalītu uzmanību.
Ne velti pusaudzi salīdzina ar koferi bez roktura, kas ielikts durvīs – ne to pacelt, ne durvis aizvērt. Pusaudža doma ir nošokēt vecākus, un ne jau vienmēr negatīvā nozīmē. Izdarīšu tā, lai mamma mani ievēro, ar mani lepojas. Tikai izpratne par lepošanās iemeslu pusaudzim nereti ir atšķirīga no pieaugušā domām.

“Ja sarunā mamma noprot, ka bērns grib, lai viņu ievēro, varbūt var ieteikt citu, ne tik krasu veidu, piemēram, uzvilkt atšķirīgu apģērbu. Iespējams, ka var palīdzēt mammas sacītais: es tev atļauju taisīt pīrsingu, taču ne šobrīd. Sarunāsim, ka pie šīs sarunas atgriezīsimies pēc gada. Mēdz būt, ka paiet laiks, un tik ļoti kārotais vairs nav tik aktuāls. Taču visbūtiskākais – esi kopā ar bērnu arī tajos brīžos, kad viņam ir skumji, māc bailes, kad jūtas atraidīts, jūt kaunu.”

2 Komentāri

  1. Ja cilvēks uzskata sevi par NEPIETIEKAMI SKAISTU… tas nozīmē, ka viņš uzskata DIEVA DARBU par neizdevušos. Tā varētu būt laba atbilde tiem, kas pavelkas uz modi sevi kropļot.

    1. Tieši to pašu varētu teikt par visiem mākslīgajiem nagiem, skropstām, solāriju iedegumiem. Kāpēc sevi jākropļo? Cilvēks taču ir skaists, kāds viņš ir.

Pievienot komentāru